اپلیکیشن بیان ماندگار را دانلود و نصب کنید

فهرست مطالب

رایگان شد!

4 دیدگاه

به گفتگوی ما بپیوندید و دیدگاه خود را با ما در میان بگذارید.

دیدگاهتان را بنویسید

ترس از سخنرانی و راه کارهای مقابله با آن

راه کارهای مقابله با ترس از سخنرانی

سر تیتر مطالب

ترس از سخنرانی موضوعی است که امروزه خیلی از افراد با آن مواجه هستند و آن را تقریبا یک غول ترسناک می بینند. در صورتی که اگر با این موضوع با دانش و اصول خودش مقابله کنید به راحتی قابل حل می شود و از سخنرانی در هر جمعی لذت خواهید برد. پس برای بدست آوردن این دانش تا انتها همراه ما باشید.

مسیر ترس در بدن ما شبیه سیستم اعلام حریق آتش نشانی می باشد! به محض شنیدن صدای خطر به خاطر حریق، بطور سریع و بدون معطلی، آتش نشانان  خود را از میله اتاق خود پائین انداخته و خود را سریعا به خودروی آتش نشانی رسانده تا به سمت حریق بروند.

وقتی ما در معرض خطر قرار می گیریم، از آنجاکه بدن ما در برابر محرک‌های بیرونی هوشیار و گوش‌به‌زنگ است، سریعا آدرنالین در خون تزریق می گردد. در نتیجه سبب تنفس بالا و تشدید ضربان قلب، دلهره و رنگ پریدگی، تعرق بالا و انقباض ماهیچه ای، خشک شدن دهان، سیاهی رفتن چشم ها و خشک شدن دهان می گردد. بعد از آن شما را در وضعیت آماده‌ای قرار می‌دهد. با توجه به اینکه این آمادگی در حد معقولی کنترل نمی شود و مدیریت ‌آن از دست ما خارج می شود، براحتی دیگر نمی توانیم فکر کنیم و در نتیجه آن، صحبت های ما هم همراه با ترس خواهد بود!

علائم ترس از سخنرانی

این حالت را در ابتدای سخنرانی های خود هنگامی که در یک جمع غریبه می خواهیم صحبت کنیم نیز وجود دارد.

 

بدن ما دو سیستم فیزیکی دارد: سیستم پیشران و سیستم متوقف کننده!

سیستم متوقف کننده، می خواهد تا ما را در برابر خطرات محیطی محافظت کند و به همین دلیل سعی دارد تا ما را از انجام کارهایی که برای ما ترس دارد باز دارد.

اما سیستم پیشران، سعی دارد تا ما را به سمت فرصت های جدیدی که می تواند سبب ایجاد حس خوب و حسی از موفقیت باشد، سوق دهد. به همین دلیل ما را به سمت فعالیت هایی سوق می دهد که شاید از آن ها می ترسیم ولی در نتیجه انجام آن، حس خوبی از موفقیت را درک می کنیم!

 

سیستم پیشران در ترس از سخنرانی

در هنگامی که شروع به سخنرانی می کنیم، برای این که بتوانیم از سیستم پیشران استفاده کنیم و خود را به سمت موفقیت و ایجاد حس خوب، سوق دهیم نباید سعی کنیم که خود را آرام کنیم!

  باید ماموریت و رسالت خود در سخنرانی را به یاد داشته باشیم و با توجه به آن، سیستم پیشران را فعال کنیم و با انرژی آن، به سمت ایراد یک سخنرانی جذاب پیش برویم.

این یک نمونه گفتگوی درونی عالی و پر انرژی برای ایراد یک سخنرانی عالی همراه با هیجان می باشد :

 

تلاشم را بر این می گذارم

تا بر روی دلایلی تمرکز کنم که

سبب می شوند اضطراب بدل به هیجان گردد.

 

باید بتوانیم با در نظر داشتن یک ماموریت و رسالت عالی برای سخنرانی خود، چرخه ترس را متوقف کنیم !

  چرخه ترس در آموزش سخنرانی و فن بیان

هنگامی که فکر می کنیم اگر سخنرانی کنیم، شاید خراب کنیم، یک حس بد در ما ایجاد می شود. حس ضایع شدن و کلا یک حس بد. در نتیجه علائم فیزیکی مثل نفس نفس زدن و تعرق و … ایجاد می شود.
و در آخر هم سخنرانی نمی کنیم تا ضایع نشویم و حس بد پیدا نکنیم!

اما برای اینکه از فرصت های موجود بتوانیم خوب استفاده کنیم و سیستم پیشران را بیشتر فعال کنیم باید این چرخه در جایی قطع شود. باید این چرخه در جایی قطع شود که بعد از آن بتوانیم روبروی جمع صحبت کرده و توانایی ها و قابلیت های خود را ابزار کنیم. وگرنه برای همیشه این ترس مانع پیشرفت ما خواهد شد.

 

سخنرانی و فن بیان

 

تلاشم را بر این می گذارم

تا بر روی دلایلی تمرکز کنم که

سبب می شوند اضطراب بدل به هیجان گردد.

 

اعتماد به نفس واقعی در سخنرانی و فن بیان

شما به صحبت در جمع عادت نکرده‌اید! سخن گفتن در جمع، شیوه‌ای است که طبیعت برای غلبه بر احساس خودکم‌بینی و به دست آوردن شجاعت و اعتماد به‌ نفس در اختیار انسان می‌گذارد.

پس تا می‌توانید خود را برای سخنرانی در جمع‌های مختلف آماده کنید.

 

سخنرانی و فن بیان

 

رابینسون سخن جالبی در مورد ترس می‌گوید که جالب است:

ترس ازسخنرانی به علت ترس ناشی از جهل و عدم اعتماد به ‌نفس است.

 

بهترین سخنرانان هم نتوانسته‌اند بطور کامل ترس را کنار بگذارند!

بهترین سخنرانان هم نتوانسته اند بطور کامل ترس را کنار بگذارند. همیشه در چند جمله اول آن‌ها ترس وجود دارد. ولی آن‌ها با استفاده از تکنیک‌های بیان‌شده در قسمت مدل برنامه‌ریزی– شروع سخنرانی– کم‌کم بر این ترس غلبه کرده و به آرامش خوبی دست پیدا می‌کنند.

  برای این که سخنرانی های جذاب و اثر بخش داشته باشید و برای این که بتوانید از انرژی سیستم پیشران بدن خود بخوبی استفاده کنید و انرژی حاصل از ترس را تبدیل به هیجان کنید، به ماموریت و رسالت خود از سخنرانی فکر کنید!

تیک آبی چرا می خواهید سخنرانی کنید؟

تیک آبی چه هدفی از سخنرانی خود دارید؟

تیک آبی برای چه باید روبروی جمع صحبت کنید؟

تیک آبی اگر سخنرانی نکنید و روبروی جمع قرار نگیرید، آیا توانایی ها و قابلیت های شما دیده خواهد شد؟

 

 مطمئنا ترس از سخنرانی و فن بیان همیشه وجود دارد و نمی توانید صبر کنید تا این ترس ها از بین برود تا روبروی جمع صحبت کنید! باید روبروی جمع صحبت کنید تا بتوانید به آنچه از زندگی می خواهید برسید..

اقدامات لازم برای غلبه بر ترس از سخنرانی

پس لطفا برای ایجاد مهارت سخنوری و صحبت روبروی جمع براحتی و با آرامش، تا می توانید خود را در مهلکه های مختلف بیندازید و جلوی جمع های مختلف صحبت کنید…

این فیلم در مورد واقعیت ترس می باشد که توسط کمپانی والت دیزنی ساخته شده است. حتما مشاهده بفرمائید.

 

 

حالا که با انواع ترس از سخنرانی آشنا شدید چگونه می خواهید با این ترس مقابله کنید؟
یکی از بزرگترین ترس های موجود در سخنرانی و صحبت در جمع، ترس از سوالات مخاطبان می باشد که در ادامه با ارائه راهکارهای مناسب به آن پرداخته ایم.

اولین اقدام برای مقابله با ترس از سخنرانی  و جواب به سوالات

 

اولین اقدام برای مقابله با ترس از سخنرانی و سوالات مخاطبان، انتخاب ۱۵ الی ۲۱ سوال از صحبت های خودمان است که احتمال می دهیم مخاطبان از ما خواهند پرسید.

به احتمال بسیار بالا، سوالاتی که مخاطبان از شما خواهند پرسید در میان سوالاتی می باشد که شما استخراج کرده اید.

ترس از سوالات مخاطبان

سوالاتی که شما از میان صحبت ها و ارائه سخنرانی خود استخراج می نمایید باید سخت گیرانه باشد تا بخوبی بر محتوای صحبت خود مسلط گردید.

دومین اقدام برای مقابله با ترس از سخنرانی و جواب به سوالات

دومین اقدام برای مقابله با ترس از سخنرانی و سوالات مخاطبان این است که اگر سوالی از شما پرسیده شد و جواب آن را در همان لحظه نمی دانستید می توانید چندین اقدام را انجام دهید.

می توانید جواب به سوال را به انتهای جلسه موکول نمایید و بیان کنید که:

تا آخر بحث را توجه نمائید و اگر جواب سوال خود را دریافت نکردید، آخر جلسه به آن پاسخ خواهم داد.

البته حتما هم در انتهای جلسه زمانی برای پاسخگویی به سوالات قرار دهید تا به عهد خود وفا نمائید.

این فاصله تا انتهای سخنرانی موجب می شود که هم جواب را در ذهن خود آماده نمائید و هم ممکن است سوال در ذهن مخاطب حل شده باشد.

سومین اقدام برای مقابله با ترس از سخنرانی و جواب به سوالات

سومین اقدام برای مقابله با ترس از سخنرانی و سوالات مخاطبان این است که اگر سوالی پرسیده شود که جواب آن را نمی دانستید، سوال را به سمت دیگر از مخاطبان خود هدایت کنید و از دیگران بپرسید!

این کار هم سبب می شود که ذهن سایر مخاطبان درگیر موضوع سخنرانی شود و هم اینکه شما فرصت دارید که به جواب سوال فکر نمایید.

علاوه بر این می توانید جواب سوال پرسیده شده را به یکی از جواب هایی که به سوالات پیش بینی شده خود تعیین کردید، متصل کنید و آن جواب را بیان نمائید.

در انتها هم اگر واقعا جوابی برای سوال نداشتید، خیلی قاطعانه معذرت خواهی نمایید و بفرمائید که در جلسه بعدی یا از طریق پیام و ایمیل پاسخ خواهید داد.

 

فیلم ترس از سخنرانی و سوالات مخاطبان را اینجا ببینید

فیلم ترس از سخنرانی و سوالات مخاطبان را بصورتی کاربردی و اثرگذار در این فیلم مشاهده بفرمائید.

این فیلم را به دوستان خود هم نشان دهید تا بتوانند در صحبت ها و سخنرانی های خود، الهام بخش و زندگی دهنده دیگران باشید و به خوبی مقابل جمع صحبت نمایید.

ترس از سخنرانی – راه کارهای کنترل و مدیریت

ترس از سخنرانی برای همه انسان ها وجود دارد مهم این است که بتوانید با تکنیک هایی که آموزش می بینید این ترس را کاهش دهید و نهایتا از بین ببرید.

در ابتدای کار سخنرانی پیش می‌آید که سخنران با رفتن بر روی جایگاه و شروع سخنرانی، شروع به دلهره و رنگ‌پریدگی و من‌من کردن و تکرار کلمات بارها و بارها، می‌کند و بسیاری از علائم مختلف ذهنی و روانی و جسمی ترس آشکار می‌گردد. ازجمله خشک شدن دهان ،تپش قلب، سیاهی رفتن چشم‌ها و لرزیدن دست ‌و پاها و …

ترس از سخنرانی

عوامل ترس از سخنرانی

این عوامل دلایل بسیاری دارد که در زیر بعضی از آن‌ها را بیان می‌کنیم:

اولین ریشه کمرویی و ترس به دوران کودکی ما برمی‌گردد. بعضا تا خواستیم صحبتی کنیم سریعاً مورد تمسخر قرار گرفتیم!

این کمرویی و خجالت می‌تواند دلایل دیگری هم داشته باشد. ازجمله اینکه قبلاً سخنرانی ناموفقی داشته ایم و به خاطر خنده و تمسخر دیگران، دیگر حاضر به ارائه نیستیم.

دلیل دیگر مشخصات ظاهری سخنران می‌باشد. قد و سن و قیافه و … فرد احساس می‌کند که دارای نقصی است که بافاصله گرفتن از جمع سعی می‌کند تا نقص خود را به خیال خود پنهان کند!

گاهی هم فرد به دلیل کمال گرایی و اینکه تمام‌کارها و خصوصیات سخنرانی را ندارد از جمع دوری می‌کند مثلاً اگر لباس‌هایش ست نباشد به دلیل احساس نقص، از بودن در جمع خودداری می‌کند.

گاهی فرد فکر می‌کند اگر صحبتی کند همه متوجه می‌شوند که همه‌چیز را نمی‌داند! باید به‌گونه‌ای صحبت کرد که سخنران به مخاطبان بفهماند که درزمینه‌ی خاصی اطلاعات دارد و باید از ایجاد یک شخصیت توهمی خودداری کرد.

و گاهی هم فرهنگ غلط، سبب ترس می‌شود. به‌طور مثال خانم ها اکثرا سخنرانی نمی کنند، چون به‌محض سخنرانی مورد تمسخر قرار می‌گیرند!

این‌هاهمه خطاهای ذهنی هستند که سخنران، محور سخنرانی را خودش می‌داند و فراموش می‌کند که مهم، مخاطب و نیاز او برای کسب اطلاعات است و در اولویت می‌باشد.

ترس از سخنرانی رابینسون

 

 

بزرگترین اتفاقی که می توانید بیفتد چیه؟

اگر اتفاقی که نمی خواهید و دوست ندارید بیفتد چی میشود واقعا؟

گاهی اوقات ذهن شما، ترس عجیبی را بر شما وارد می نماید و شما را فراری می دهد از ارتباط در جمع و صحبت و گفتگو؟

واقعا بنشینید و بررسی نمایید که بزرگترین اتفاقی که می تواند در اثر یک اشتباه یا حرف بیفتد چه چیزی است؟

 

شانس خوب فقط برای بازیکن خوب!

بازیکنی که در تمام نقاط زمین می دود و بررسی و تحلیل می کند، بازیکن خوش شانس خواهد بود!

اگر تمرین کنید آموزش ببینید، مطالعه کنید قطعا می توانید به مرور انسانی موفق شوید نه تنها در ارتباطات کلامی بلکه در تمام مراحل زندگی خود!

حضرت عیسی مسیح (ع)
فقط عشق مطلق است که ترس را نابود می کند…

وقتی به رسالت خود و اهداف بزرگ خود تمرکز می کنید و بر روی آنچه می خواهید بدست آورید تمرکز و اشتیاق داشته باشید، ذهن شما دیگر فضایی برای ترسیدن ندارد!

 

 

واقعیاتی در مورد ترس از سخنرانی

۱- بخشی از این ترس مفید است

این شیوه‌ای است که طبیعت ابداع کرده است تا ما را برای تلاش‌های غیرعادی در زندگی آماده کند.وقتی ضربان قلب بالا می‌رود و تند تند نفس می‌زنید، ازآنجاکه بدن ما در برابر محرک‌های بیرونی هوشیار و گوش‌به‌زنگ است، شما را در وضعیت آماده‌ای قرار می‌دهد. اگر این آمادگی را در حد معقولی بتوانید کنترل کنید آن‌وقت سریع‌ترمی‌توانید فکر کنید و روان‌تر صحبت کنیدو برنامه‌ریزی هدف‌دارتری داشته باشیم. مهم این است که نگذاریم این هیجانات مانع حرف زدن ما شوند.

۲- بهترین سخنرانان هم نتوانسته‌اندبه‌طور کامل ترس را کنار بگذارند!

همیشه در چند جمله اول آن‌ها ترس وجود دارد. ولی آن‌ها با استفاده از تکنیک‌های بیان شده در قسمت مدل برنامه‌ریزی– شروع سخنرانی– کم‌کم بر این ترس غلبه کرده و به آرامش خوبی دست پیدا می‌کنند.

۳- علت اصلی ترس از سخنرانی در جمع ساده است:

شما به صحبت در جمع عادت نکرده‌اید!

سخن گفتن در جمع، شیوه‌ای است که طبیعت برای غلبه بر احساس خودکم‌بینی و به دست آوردن شجاعت و اعتمادبه‌نفس در اختیار انسان می‌گذارد. پس تا می‌توانید خود را برای سخنرانی در جمع‌های مختلف آماده کنید.

۴-این نکته را توجه کنید که فقط سخنران است که به این مسائل آگاه است و مخاطبان اگر سخنران خود را لو ندهند نمی‌فهمند.

و این نکته را بداند که مخاطبان برای شنیدن صحبت‌های شما به آنجا آمده‌اند و توجهی به هیجانات شما ندارند مگر خود شما آن‌ها را آشکار کنید!

ترس از سخنرانی و سوالات مخاطبین

در مورد آزار و اذیت‌های دیگران در مسیر سخنرانی چه کنیم؟

یکی از نکاتی که سخنرانان باید بدانند این است که پیامبران الهی هم، هرکدام بارها و بارها مورد تمسخر مردم قرار گرفتند و آسیب دیدند، ولی هیچ‌کدام دست از تبلیغ دین خداوند مهربان برنداشتند.

این مقاله را حتما مشاهده بفرمائید
چگونه درست انتقاد کنیم؟

اگر یک سخنران چنین بینشی را در ذهن خود داشته باشد که امکان اهانت از طرف کسی وجود دارد و خود را برای این شرایط آماده کرده باشد و صبر خود را افزایش داده باشد مشکلی پیش نخواهد آمد.

در مسیر سخنرانی و آموزش مفاهیم به مردم، باید با توکل برخداوند و کنار گذاشتن هر آنچه سبب فراموشی خداوند و ترس از مخلوقات می‌شود کنار گذاشته شود.

باید به این نکته توجه داشت که انسان اگر درراه اعتلای فکری و روحی و مادی آفریدگان خداوند، قدمی بردارد مطمئناً خداوند هم به انسان کمک و یاری خواهد رساند.

این همان چیزی است که در مدل ذهنی سخنران و داشتن یک مأموریت و رسالت بیان گردید.سخنرانان باید به مأموریت و رسالت خود بیندیشند و با توکل برخداوند مهربان، پرصلابت و بااقتدار بر روی سن رفته و   صحبت‌های خود را در جهت افزایش اطلاعات فکری سایر همنوعان، بکار گیرند.

نکته مهمی که در مورد سخنران باید بدانیم این است که سخنران در حقیقت معلم جامعه است و باید همه افراد جامعه را رهبری کند و طرفداری بی‌مورد از افراد و گروه‌ها را کنار بگذارد.

 

 

نکات سخنرانی خوب – چگونه با اعتماد به‌ نفس صحبت کنیم

صحبت کردن با خود

عواطف شما توسط حرف‌هایی که به خودتان می‌گویید تحریک می‌شود.

صحبت‌هایی که با خودتان می‌کنید تا حد زیادی طرز تفکر احساسات و نحوه عملکردتان را کنترل می‌کند.

مؤثرترین جمله‌ای که می‌توانید برای آمادگی ذهنی خود برای سخنرانی استفاده کنید،

عبارت من خودم را دوست دارم است!

خودم را دوست دارم، خودم را دوست دارم، خودم را دوست دارم، …

این جمله‌ها در افزایش اعتمادبه‌نفس و کاهش ترس تأثیر بسزایی دارند.

هر چه خودتان را بیشتر دوست داشته باشید اعتمادبه‌نفستان بیشتر می‌شود.

هر چه بیشتر خودتان را دوست داشته باشید آرامش بیشتری می‌یابید.

هر چه خودتان را بیشتر دوست داشته باشید مخاطبانتان را بیشتر دوست خواهید داشت

هر چه بیشتر خودتان را دوست داشته باشید هنگام سخنرانی عملکرد بهتری خواهید داشت.

 

جمله ای برای رهایی از ترس در کارها

وقتی به هر دلیلی عصبی و ترسان هستید می‌توانید با تکرار این جمله، ترستان را خنثی کنید:

می‌توانم این کار را انجام دهم، می‌توانم این کار را انجام دهم، می‌توانم این کار را انجام دهم …

وقتی برای اولین بار می‌خواهید سخنرانی کنید گفتن چنین جملاتی می‌تواند حس بهتر و اعتمادبه‌نفس بهتری را در شما القا کند.

 

تجسم کنید

هر پیشرفتی در عملکرد ما، با پیشرفت در تصاویر ذهنی شروع می‌شود.

وقتی‌که یک تصویر ذهنی واضح، مثبت و هیجان‌ انگیز از خودتان ایجاد می‌کنید که در آن به‌خوبی در مقابل جمع صحبت می‌کنید،

ضمیر ناخودآگاهتان این امر را به‌عنوان یک فرمان می‌پذیرد و سپس واژه‌ها و احساسات و حالاتی را ایجادمی‌کند که با تصویر ذهنی شما مطابق باشد.

باید خودتان را ببینید که در حال صحبت کردن در مقابل جمع هستید و به‌ خوبی مفاهیم را به همراه حرکات بدن و لحن درست منتقل می‌کنید.

و از طرف دیگر مخاطبان هم سراپا به صحبت‌های شما توجه می‌کنند و مشتاقانه تا آخر صحبت‌های شما، همراه شما هستند.

تجسم و تصویرسازی ذهنی از نکات سخنرانی خوب می باشد که بسیار به آن توجه نمایید.

در بحث تجسم، دو نوع تجسم سازی وجود دارد که در ادامه به تشریح آن‌ها پرداخته می‌شود.

 

تجسم خارجی

در تجسم خارجی، طوری خودتان را روی سن تجسم می‌کنید که گویی نفر سوم یا یکی از مخاطبان هستید. خودتان را ببینید که با آرامش، اعتمادبه‌نفس و صاف ایستاده‌اید و آرام و با مخاطبان صحبت می‌کنید. خودتان را طوری می‌بینید که گویی کسی دیگری شما را در حال سخنرانی برای افراد زیادی می‌بیند.

تجسم داخلی

در تجسم داخلی، خودتان و مخاطبان را با چشم‌های خود می‌بینید و تصور می‌کنید که مخاطبان نسبت به صحبت‌های شما، احساس خوبی دارند.

این تجسم سازی‌ها سبب می‌گردد که ضمیر ناخودآگاهتان با تصویری از شما در بهترین وضعیت ممکن، تحت تأثیر قرار گیرد.

سپس ضمیر ناخودآگاهتان در پاسخ این تصویرسازی شما، افکار و عواطف مطابق با آن تصویرسازی را در حین سخنرانی واقعی به شما هدیه می‌دهد.

برنامه‌ریزی ذهنی قبل از خواب

یکی دیگر از راه‌های افزایش اعتمادبه‌نفس و آرامش قبل از سخنرانی ، این است که قبل از خواب تصور کنید که سخنرانی‌تان را به بهترین نحو ممکن اجرا کرده‌اید.

ضمیر ناخودآگاهتان، چند دقیقه قبل از خواب و چند دقیقه بعد از بیدار شدن، نسبت به هرزمانی دیگر در روز، بیشترین آمادگی را برای برنامه‌ریزی دارد.

خودتان را تصور کنید که سخنرانی خوبی ارائه داده‌اید و همه مخاطبان شما را با چهرهای گشاده و خندان شما را تشویق می‌کنند.

سپس تصور کنید که حس فوق‌العاده خوبی نسبت به خودتان و کار بی‌نظیری که انجام داده‌اید، دارید.

هنگامی‌که این روش‌ها را بارها و بارها تمرین می‌کنید ضمیر ناخودآگاهتان بالاخره متقاعد می‌گردد

که شما به‌ اندازه‌ای در سخنرانی و صحبت کردن مهارت دارید که می‌توانید به‌ راحتی و اعتمادبه‌نفس و با آرامش همانند سخنرانان حرفه‌ای در مقابل هر جمعی صحبت کنید.

وقتی این سه جنبه صحبت کردن، تجسم کردن و تحریک کردن احساسات را بکار می‌برید.

درواقع ضمیر ناخودآگاهتان را برای موفقیت و برنامه‌ریزی و خودتان را برای صحبت کردن در مقابل مخاطبان آماده می‌کنید.

تمریناتی برای سخنرانی

این تمرینات در هر فرصتی و هر مکانی که امکانش باشد باید انجام شود.

از بهترین نوع تمرینات، تمرین کردن سخنرانی برای عده‌ای از دوستان است که به کمک آن‌ها می‌توان به مشکلات و راه‌حل‌های آن پی برد.

یکی دیگر از تمرینات، روبروی آینه صحبت کردن است که سبب می‌شود هم لحن صدای خود را بررسی کرده و هم زبان بدن را کنترل کنیم.

تمرین مهم دیگر این است که در هر فرصتی که پیش می‌آید باید از خود فیلم‌ برداری کرد و با دیدن فیلم، نقاط ضعف را تشخیص داده و اصلاح کنیم.

اینکه کجاها باید مکث می‌کردیم، کجا باید لحن صدا را تغییر داد و کجا باید بر روی کلمات تأکید کرد.

البته در این زمان  یعنی قبل از  سخنرانی، باید برای خود نکات مهم را یادداشت‌ برداری نموده تا در حین سخنرانی رئوس مطالب مهم را فراموش نکنیم.

علاوه بر این می‌توان با استفاده از نقشه ذهنی، رئوس مطالب مهم را طراحی کرد تا در روز سمینار بتوان به‌راحتی ارائه را انجام داد.

حفظ کردن متن سخنرانی

وقتی مغز ما احساس خطر کند دستور می‌دهد تا  آدرنالین ترشح شود و در اینحالت ضربان قلب بیشتر شده و ترس و استرس بر بدن ما حاکم می‌شود.

بعضی از سخنرانان احساس می‌کنند که برای ارائه بهتر در سمینار باید بتوانیم متن سخنرانی را حفظ کرده یا همه آن را در کاغذ بنویسیم تا در حین سخنرانی اصلی بهتر از عهده آن برآییم.

این‌یک نکته بسیار بد برای سخنرانی است چرا که هرچقدر هم حافظه خوبی داشته باشیم نمی‌توانیم همه فعل و فاعل‌ها را در جای خود ادا کنیم.

حتی هنگام سمینار وقتی‌که به جمع نگاه می کنیم مطمئناً جملات از یاد خواهند رفت!

یافتن راه‌های کاهش ترس در سخنرانی بسیار خوب است ولی باید بدانیم که مهارت‌های کلامی خود را باید افزایش دهیم

تا بتوانیم در موقع سخنرانی، بیشتر انرژی خود را صرف غلبه بر ترس از سخنرانی کرده و ذهن ما بیشتر فعالیت خود را روی این کار استفاده کند.

یکی از موضوعات مهم در ارتباط با به یادآوری متن سخنرانی، این است که تسلط خوبی به موضوع داشته باشیم

و تقریباً به ازای هر ۱۰ دقیقه سخنرانی، به‌اندازه ۲۰ ساعت مطالعه داشته باشیم کنیم تا بتوانیم به‌راحتی سمینار را برگزار کنیم.

این نکته را مدنظر داشته باشید که حفظ کردن متن سخنرانی، علاوه بر پراکنده‌گویی شما سبب می‌گردد

تا مخاطب پیام شما را درک نکرده و صحبت کردن ما شبیه ربات شود و  حیثیت ما از بین برود.

علاوه بر آن سبب می‌شود تا اعتبار خود را به‌عنوان یک سخنران ازدست‌داده و دیگر به ما رجوع نکنند.

 نکات سخنرانی خوب - چگونه با اعتماد به‌ نفس صحبت کنیم

 

گزارشی از سیزدهمین کلاس سخنرانی حرفه ای ( کافه سخنرانی)

سیزدهمین کلاس سخنرانی حرفه ای ( کافه سخنرانی) در فروردین  ۱۳۹۷ در کافه سخنرانی با حضور علاقمندان مهارت سخنوری در تهران برگزار گردید.

کافه سخنرانی مکانی برای برگزاری کارگاه های ما در زمینه سخنرانی می باشد.

کافه سخنرانی (کلاس اصول سخنرانی حرفه ای) یک فرصت بسیار مناسب برای یادگیری تکنیک های سخنرانی و صحبت در جمع،  بسادگی و بدون نگرانی می باشد.

اصول سخنرانی حرفه ای

ابزارهای مهم در ارتباطات

در هر ارتباطی که شما با دیگران دارید،‌ ابزارهایی وجود دارد که می تواند سبب موفقیت شما در ارتباطات شود.

این ابزارها، می تواند اثرگذاری صحبت های شما را بسیار زیاد کند و سبب شود که ارتباطات خوبی در مذاکره،‌فروش، سخنرانی و … ایجاد نمائید.

این ابزارها شامل موارد زیر می باشد:

۱- کلماتی که شما استفاده می کند

۲- لحن صدای شما

۳- زبان بدن

اینها ابزارهای اصلی شما در ارتباطات می باشد که می تواند موفقیت شما را در ارتباطات رقم بزند.

این ابزارها را پروفسور آلبرت محرابیان استخراج نمودند و نشان دادند که می تواند ابزارهای جعبه ابزار موفقیت شما در ارتباطات باشد.

در این میان،‌ زبان بدن بیشترین تاثیر را بر روی اثرگذاری ارتباطات شما دارد و این را تحقیقات علمی هم نشان بگونه ای خاص نشان دادند.

تحقیقات علمی نشان می دهد که مغز ما دارای بخشی به نام سیستم لیمبیک دارد که وظیفه آن بررسی حرکات ( زبان بدن) انسان های اطراف ما می باشد.

در صورتی که یک حرکت ناگهانی در اطراف شما رخ دهد،‌قطعا شما هم واکنشی مانند ژریدن به عقب یا عکس العمل خاصی را از خود نشان خواهید داد که این نشان از هوشمندی سیستم لیمبیک می باشد.

در این کارگاه آموزشی در مورد زبان بدن و اینکه چگونه باید از زبان بدن خود برای برقراری ارتباطات خوب و اثربخش استفاده کنیم،‌صحبت کردیم.

اصول سخنرانی حرفه ای

نکات زبان بدن

برای اینکه بتوانید از زبان بدن خود بخوبی استفاده نمائید، باید نکاتی را در ارتباطات خود مدنظر داشته باشید.

۱- موقعیت دست ها همانگونه باشد که وقتی با کسی که به او اطمینان دارید، صحبت می کنید.

۲- موقعیت دست ها در موقع اجرا، فاصله میان کمر و گردن می باشد.

۳- حالت صورت متناسب با چیزی باشد که می گوئید.

اصول سخنرانی حرفه ای

ترس از سخنرانی

یکی از بهترین تاکتیک ها برای کنترل ترس از سخنرانی و صحبت مقابل جمع این می باشد که بتوانید بخوبی از زبان بدن خود استفاده کنید.

بهترین سخنرانان هم نتوانسته اند ترس را بطور کامل کنار بگذارند!

بله بهترین سخنرانان دنیا هم نتوانسته اند ترس خود از سخنرانی را کنار بگذارند ولی آنها تکنیک هایی را می دانند که به آنها کمک می نماید که این ترس را کاهش داده و بخوبی در جمع صحبت نمایند.

چند نکته مهم در سخنرانی

۱- فقط خودتون می دونید پس لو ندید!

فقط خودتان می دانید که می ترسید،‌پس لو ندهید.

با استفاده از زبان بدن،‌ هم خود شما حس خوبی از صحبت های خود و حضور در جمع خواهید داشت و هم اینکه بسیاری از افراد ترس شما را نخواهند دید!

۲- ترس ازسخنرانی به علت ترس ناشی از عدم آگاهی و عدم اعتماد به ‌نفس است.

با بدست آوردن اطلاعاتی از دانش سخنرانی و تکنیک های سخنرانی و همچنین تمرین مقابل جمع،‌براحتی می توانید در طول یک زمان کوتاه،‌اعتماد به نفس خود را افزایش دهید.

کافه سخنرانی مکانی برای تمرین روبروی جمع و افزایش اعتماد به نفس می باشد.

اصول سخنرانی حرفه ای

۳- بخشی از این ترس مفید است!

باید بتوانیم از انرژی ترس استفاده کنیم و این ترس را تبدیل به هیجان کنیم تا علاوه بر افزایش اعتماد به نفس ما، مخاطبان هم ترس ما را درک نکنند و توجه ‌آنها به سمت موضوع مورد بحث برگردد.

نباید بگذاریم تا هیجانات مانع حرف زدن ما شوند…

مراقب کلام و زبان بدن خود باشید و هیچگاه ترس خود را بروز ندهید!

راهکارهایی برای افزایش اعتماد به نفس:

برای افزایش اعتماد به نفس و حضور خوب در جلسات سخنرانی، نکات ساده اما کاربردی زیر را در نظر داشته باشید:

۱- به موقع حاضر شدن در جلسه سخنرانی

۲- صحبت با خود و تلقین های مثبت

۳ تظاهر به نترسیدن

یکی از بهترین تمرینات برای افزایش مهارت سخنوری و افزایش اعتماد به نفس،‌سخنرانی در یک سالن خالی می باشد.

این کار سبب می شود که ذهن شما با مکان سخنرانی آشنا شود و هنگامی که سخنرانی اصلی بخواهد انجام شود، با خیالی راحت این کار را انجام دهید. چرا که ذهن شما با چنین مکانی آشنا شده و توجهی به محیط برگزاری نخواهد داشت و توجه شما به سمت بیان موضوعات خواهد بود.

اگر بخواهید منتظر بمانید تا ترس هایتان ناپدید شوند ، تا بتوانید دست به کاری بزنید، شاید مجبور شوید تا پایان عمرتان صبر کنید!

 

ترس از سخنرانی و مدیریت آن – کافه سخنرانی ۱۸

در هجدهمین کارگاه اصول و مبانی سخنرانی حرفه ای در کافه_سخنرانی، به بررسی و تحلیل مدیریت ترس از سخنرانی و هوش کلامی پرداخیتم.

ترس از سخنرانی

کافه_ سخنرانی جایی است که قطعا می تواند برای آموزش سخنرانی و فن بیان و هوش کلامی، برای شما دوست گرامی که علاقه مند به پیشرفت و بدست آوردن موفقیت در کسب و کار خود هستید، جذاب و کاربردی باشد!

در این فیلم نحوه ایجاد ترس در حین سخنرانی و مدیریت آن و بررسی هوش کلامی در سخنرانی پرداختیم.

این ویدئو را خوب ببینید و توجه داشته باشید که ذهنیت ما در هر کاری از جمله سخنرانی می تواند بسیار در موفقیت ما اثرگذار باشد!

 

 

تحلیل این سخنرانی و الگو برداری از آن را به خود شما دوست گرامی می سپاریم تا بتوانید به کمک اینکار ذهن خلاق خودتان را برای صحبت ها و سخنرانی های خود فعال تر نمایید.

این مقاله را حتما مشاهده بفرمائید
آماده شدن برای سخنرانی - راهكارهايی برای طلايی شدن در سخنرانی

فیلمی اثربخش برای مدیریت ترس در سخنرانی

دانلود

دوره ۹۰ روزه تسلط بر فن بیان، سخنوری و اعتماد به نفس

دوره ای کاملا کاربردی در جهت افزایش فن بیان و اعتماد به نفس و مهارت سخنوری که می تواند سبب موفقیت های بزرگ برای زندگی و کسب و کار شما شود.

این دوره کاربردی شامل ۸ جلسه حضوری و ۴ جلسه غیرحضوری می باشد که یک دوره جامع و کامل و کاربردی در زمینه آموزش فن بیان می باشد.

در این دوره کاربردی در هر جلسه علاوه بر آموزش های حرفه ای و اثربخش، هر یک از شرکت کنندگان مقابل جمع صحبت خواهد کرد و در یک فضای صمیمی، صحبت ها مورد بررسی و ارتقا قرار می گیرد.

اگر می خواهید تا با کمک این مهارت در زندگی و کسب و کار خود بدرخشید با ما همراه باشبد با دوره ۹۰ روزه تسلط بر فن بیان، سخنوری و اعتماد به نفس ….

دوره تسلط بر فن بیان و اعتماد به نفس

دوره ۹۰ روزه تسلط بر فن بیان، سخنوری و اعتماد به نفس

 

استرس سخنرانی – لذت سخنرانی

ترس از سخنرانی موضوعی مهم در زندگی بسیاری از ما انسانهاست!

ما باید بتوانیم بخاطر اهداف مان، زندگی خودمان و خانواده مان، خوب صحبت کنیم…

 سخنرانی می تواند یک کار لذت بخش، هیجان انگیز و پر از تجربه های عالی باشد! بشرط آنکه اقدام کنید و یک هدف ورسالت بزرگ در زندگی و کسب و کار خود داشته باشید .

استرس سخنرانی

مجموعه کارگاه های اصول و مبانی فن بیان و اعتماد به نفس حرفه ای و ترس از سخنرانی فرصتی عالی و اثربخش برای افزایش اعتماد به نفس در ارتباطات کلامی می باشد. در سی و دومین دیدار کارگاه اصول فن بیان و اعتماد به نفس حرفه ای به بررسی قسمت هایی از مدیریت ترس و ایده در سخنرانی پرداختیم.

 

استرس در جمع – راه‌های مقابله بر سندروم ترس

استرس در جمع و ترس از سخنرانی موضوعی است که با یکسری تکینک ها و نگرش های ذهنی می توان تا حد بسیار زیادی آن را کاهش و از بین برد!

۱- روش های شناختی – نگرش و باور در مقابله با استرس در جمع

کار بر روی نگرش و باورها و جایگزینی افکار مثبت در این مرحله بسیار حائر اهمیت است. فرد باید بتواند با انجام تمرینات ذهنی، خود را از شر استرس‌ها و محرک‌های محیطی خلاص کند. به‌طوری‌که با این تمرینات و تنفس، ذهن خود را از شر تمام افکار رها و بی‌تفاوت ساخته که بتواند خودبه‌خود  در شرایط واقعی زندگی و به شکلی واقع‌ بینانه و دور از خجالت و کم‌رویی، رفتار نماید. در این رابطه ۱۰ آمادگی ذهنی برای مدیریت بر ترس وجود دارد که در ادامه توضیح داده خواهد شد.

۱- اول و بهترین کار توکل برخداوند و یاری جستن از اوست.

سخنران باید بداند که بر روی سن می‌رود تا با توکل به خداوند بتواند سبب راهنمایی بندگان خداوند و رشد فکری و زندگانی آن‌ها شود. در این حالت است که سرشار از اطمینان به نفس و راحتی مأموریت و رسالت خود را به انجام می‌رساند. استرس در جمع

۲- شناخت مخاطبان

هر چه که بیشتر در مورد مخاطبان تحقیق کرده و اطلاعات بهدست آوریم که چه تجربیات و چالش‌هایی دارند و چقدر ارزشمند هستند و مسائلی دیگر، سبب می‌شود تا با اطمینان خاطر خوبی وارد جلسه سخنرانی شویم.

۳-  ارائه یک هدیه معنوی به مخاطبان

سخنرانی را باید مانند یک هدیه ببینیم که به مخاطبان خود هدیه می‌دهیم.هدیه‌ای که به آن‌ها کمک می‌کند که مثبت فکر کنند و مثبت رفتار کنند. به خود بگویید که اگرچه ممکن است بعضی از افراد حاضر در جلسه شاید صحبت‌های شمارا بدانند ولی شما وظیفه خود را که هدایت و جهت‌دهی فکری مخاطبان است را باقدرت انجام خواهید داد. استرس در جمع

۴- ترس از اینکه مخاطبان به دنبال شکست و عدم موفقیت ما هستند.

این کاملاً یک تفکر نادرست است.آن‌ها آمده‌اند تا چیز جدیدی را یاد بگیرند و خوشحال هستند که در این جلسه گرد هم آمده‌اند تا به صحبت‌ها و تجربیات ما گوش فرا دهند. همه انتظار دارند تا بهترین نتیجه از این سخنرانی عاید همه بشود. در کل سخنران باید با استفاده از باورها و افکار مثبت، مانع ایجاد حس ترس و اضطراب شود و از تجسم‌ها و افکار عالی استفاده نماید.

۵-  حس مسئول جلسه و مدیر جلسه

وقتی‌که بر روی سن رفته تا صحبت کنید بدین گونه فکر کنید که شما مسئول جلسه و مدیر جلسه هستید و مخاطبان شما را به‌عنوان مدیر خود برگزیده‌اند که به حرف‌هایتان گوش دهند. این حالت را حتی در حضور متخصصان رشته خود هم داشته باشید.

۶- بدانید که چه چیزی می‌خواهید ارائه دهید

مطالب سخنرانی را هیچ‌گاه حفظ نکرده و آن را با تمام دقت درک کرده تا بتوانید به‌راحتی به مخاطبان ارائه دهید. سعی کنید که بیشتر از مقداری که قرار است ارائه دهید مطالب گردآوری و تحقیق کنید تا در مسائل مختلف صاحب‌نظر باشید.

۷-  ترس را بپذیرید

بدانید که ترس وجود دارد و نباید خود را به خاطر آن محکوم کنید باید ترس را پذیرفته و آن را کنترل کرده نه اینکه ترس شما را کنترل کند.

۸- کمال‌گرایی را کنار بگذارید

باید انتظارات نابجا و نامعقول را درکار سخنرانی کنار گذاشته تا مانع سخنرانی نشود. باید بدانید که بهترین کار ممکن را انتظار نداشته باشید چرا که سبب می‌شود که کار شما ضعیف و ناقص از کار دربیاید.

۹- بزرگ‌ترین اتفاقی که می‌تواند رخ دهد چیست؟

بدترین اتفاقی که ممکن است در سخنرانی پیش آید چیست؟ ما بایدبه‌گونه‌ای فکر کنیم که اگر نتوانستیم به‌خوبی در جمع صحبت کنیم، تمام شخصیت و اعتبار ما به باد فنا نمی‌رود! جلسه سخنرانی مانند یک جلسه پرسش و پاسخ است که شما قرار است برای تعدادی افراد به سؤالاتشان پاسخ دهید. با این طرز تفکر بسیاری از ناملایمات از بین می‌رود و هیجانات فروکش می‌کند. باید منطقی بود که چگونه می‌توان با آن مشکل کنار آمد. باید در مورد مشکلاتی که احتمال پیش آمدن آن است فکر کرده و راهکاری را برای آن پیش‌بینی کرد.

۱۰- موفقیت را ترسیم کنید

باید بدانید شما همانی هستید که به آن فکر می‌کنید و چیزی که بر روی آن تمرکز می‌کنید همان است که بهدست می‌آورید. خودتان را تصور کنید که چگونه به‌خوبی از عهده سخنرانی برمی‌آیید و تشویق مخاطبان را به همراه دارید. استرس در جمع سعی کنید که در ارتباط با افراد مختلف و مخاطبان خود، روابط عمومی خود را با اعتمادبه‌نفس به دیگران، بروز دهید. سخنران باید بر روی باورها و افکار خودکارکرده و افکاری را که باعث ایجاد هیجانات منفی می‌شود را شناخته و کنترل کرده و آن‌ها را با افکار مثبت و راهگشا تغییر دهد و هر چیزی که باعث به هم خوردن تعادل فکری سخنران می‌شود را باید شناسایی کرد و برای مواجهه با آن چاره‌جویی کرد.

۲- روش‌های تجسمی در مقابله با استرس در جمع

مواجهه سازی و تمرینات تجسمی در این مرحله هم بسیار قابل‌توجه می‌باشد. خودتان را تصور کنید که چطور می‌خواهید: می‌خواهید باشید چه حرکتی را انجام دهید و چطور به نظر می‌آیید .. دقیقا به همان صورت خودتان را تجسم کنید که در حال اجرای صحبت مقابل جمع هستید…

۳- تمرینات آرام‌سازی

حرکات تنفسی و کششی،تنفس عمیق، ورزش یوگا و تغذیه مناسب را هیچ‌گاه فراموش نکنید. خواب کافی هم سبب می‌شود تا  مشکلات ذهنی و روانی فروکش کنند.

روش انقباض عضلات

رها شدن از فشارهای جسمانی راهی بسیار مطمئن برای خالی کردن استرس است.

 • بازوها و دستان خود را شل کرده و سپس تکان دهید.
 • شانه‌های خود را شروع به چرخاندن کنید وسپس حرکت برعکس را انجام دهید.
 • پاهای خود را هم بلرزانند.
 • عضلات بدن خود را شروع به منقبض کردن کنید و مدتی کوتاه نگه‌دارید و سپس آزاد کنید تا عضلاتتان از فشار خارج شوند.
 • گردن خود را به سمت راست چپ عقب و جلو حرکت دهید.
 • خمیازه کشیدن بسیار مفید است تا جایی که می‌توانید دهان خود را بازکرده و سپس اجازه دهید فشارات و استرس خارج شوند.
 • دندان‌های خود را با زبانتان تمیز کنید این کار سبب می‌گردد تا فک‌تان واقعاً شل گردد.

استرس در جمع

۴- روش‌های تمرینی

یکی از راه‌ها، این است که سخنران باید در معرض سخنرانی قرار گیرد! از هر فرصتی باید استفاده کند تا بتواند در جمع‌های کوچک صحبت کند تا بتواند اعتمادبه‌نفس خود را افزایش دهد. باید بتواند خود را در جمع قرار داده و صحبت نماید.

شناخت و بررسی ابزارهای سخنرانی

بررسی ابزارهای ارائه سخنرانی یکی از مهم‌ترینقسمت‌های سخنرانی است. کنترل ابزارهای کمک دیداری مانند پروژکتور و ریموت آن، کنترل سیستم تهویه مطبوع، کنترل روشنایی سالن و مواردی که مربوط به سالن برگزاری سمینار است باید به‌خوبی انجام شود. یکی از ترس‌های موجود در کار سخنرانی، ترس ناشی از آماده نبودن وسایل کمک‌ آموزشی در سمینار است که رخداد آن‌ها معمولاً غیرقابل‌ کنترل است. ولی با بررسی و کنترل قبل از سخنرانی تا حد ممکن باید از ایجاد خرابی در سیستم‌ها آگاه بود و آن را رفع کرد. از دیگر منابع استرس، می‌تواند نور پروژکتور سالن باشد که مستقیم برروی چهره سخنران می‌افتد که باید کنترل شود.

ترس از  بیان نکردن جزئیات ریز

نیازی نیست که سخنران تمامی جزئیات ریز را بیان کند و درصورتی‌که نتوانست یا وقت کم آورد، ترس بر وجودش غلبه کند! سخنران باید بر روی کلام کلیدی خود تکیه کرده و سعی در انتقال آن به مخاطبان کند. قابل‌ ذکر است که بعضی از سخنرانان حرفه‌ای قبل از روز سخنرانی، در محل سخنرانی حضور یافته و محل سخنرانی و سن را بررسی کرده و قسمت‌هایی از سخنرانی یا کل سخنرانی را در سالن خالی تمرین می‌کنند.

درنهایت باید گفت که:

 • سخنرانی ترسی ندارد بلکه این ما هستیم که در آن ترس را تزریق می‌کنیم!
 • ترس از سخنرانی احساسی ناراحت‌کننده است که باید آن را پذیرفت!
 • هنگام ترس باید آن را بپذیرم تا بتوانم آن را بشناسیم و آن را کنترل کنم!
 • ترس از سخنرانی تا حالا کسی را نکشته است!
 • باوجود ترس، به خاطرعزت‌نفس، من می‌توانم به صحبت‌های خود ادامه دهم.

استرس سخنرانی

فیلم کارگاه اصول فن بیان و اعتماد به نفس حرفه ای- دیدار ۳۲

بخشی از کارگاه اصول فن بیان و اعتماد به نفس حرفه ای و مقابله با استرس سخنرانی دیدار ۳۲ را می توانید در فیلم زیر مشاهده بفرماید. این فیلم را حتما مشاهده نمایید. در این فیلم در مورد لذت از سخنرانی صحبت می کنیم.

 

کنترل استرس سخنرانی – گزارش کارگاه مدیریت و بکارگیری ترس در سخنرانی

کنترل استرس سخنرانی از موضوعات مهمی است که برای موفقیت در ارتباطات و فن بیان باید بتوانیم آن را انجام دهیم تا موفقیت آینده خود را تضمین نماییم.

این کارگاه  کنترل استرس سخنرانی در تاریخ ۹۵/۱۲/۰۲ در فرهنگسرای کار واقع در انتهای بزرگراه یادگار امام (ره) – میدان هاشمی برگزار گردید.

کنترل استرس سخنرانی

در کلاس کنترل استرس سخنرانی به بررسی ترس و تغییراتی که ترس در بدن ایجاد می کند پرداخته شد.

همچنین این  تغییرات با تغییرات ناشی از هیجان مورد بررسی قرار گرفت و این نکته بسیار مهم را خاطر نشان کردیم که تغییرات ناشی از ترس و هیجان در بدن ما ( تغییرات فیزیولوژی) یکسان است.

از این موضوع مهم این نکته برداشت شد که می توان توسط راه حل هایی ترس را تبدیل به هیجان کرد بدون اینکه در سخنرانی برای ما مشکلی پیش آید!

اصول متقاعدسازی در ارتباطات

چرخه کنترل استرس سخنرانی

همچنین در این راستا چرخه کنترل استرسسخنرانی و ترس مورد بررسی قرار گرفت و این موضوع بیان گردید که با تفکری مثبت و احساسی خوب می توان تغییراتی خوب در حالات خود ایجاد کرد که به عملی مثبت و مثمر ثمر ختم گردد.

کنترل استرس سخنرانی

یکی از مسائل مهمی که در کنترل استرس سخنرانی باید بیان گردد عوامل واقعی اعتماد به نفس می باشد که شامل موارد زیر می باشد:

کنترل استرس سخنرانی

این سه مورد در کنار هم می توانند اعتماد به نفس واقعی را ایجاد کنند و کمک کنند تا ما براحتی در هر جمعی صحبت کنیم.

استرس سخنرانی برای همه!

یکی از واقعیاتی که در سخنرانی باید مورد توجه قرار گیرد این موضوع است که حتی بهترین سخنرانان دنیا نیز ترس را تجربه می کنند.

ولی با استفاده از تکنیک هایی این ترس را براحتی کاهش داده و با ارتباطات قوی با مخاطبان، سخنرانی خود را اجرا می کنند.

و به قول مک تواین :

کنترل استرس سخنرانی

این کارگاه  برای گروهی از خانم های خانه دار برگزار گردید که عموما این قشر از جامعه از بحث های آموزشی مغفول مانده اند و چندان بهره ای از بحث های آموزشی نمی برند.

در کلاس کنترل استرس سخنرانی تمامی سعی خودم را انجام می دادم تا بتوانم مطالب را به ساده ترین و کار بردی ترین شکل ممکن بیان نموده تا تمامی افراد براحتی بتوانند درک کرده و در زندگی خود استفاده نمایند.

کنترل استرس سخنرانی

توجه مخاطبان نسبت به سایر مکان های دیگر که سخنرانی می کردم بهتر بود و این یک موضوعی بود که برای خود من تازگی داشت که خانم هایی که خانه دار هستند واقعا به بحث های آموزشی علاقمند هستند و به قکر پیشرفت خود و فرزندان خود می باشند.

الهام بخش زندگی دیگران باشیم!

کنترل استرس سخنرانی

نکته مهم در کنترل استرس سخنرانی

در آخر هم این جملات را باید همیشه مد نظر داشت که :

 • سخنرانی ترسی ندارد بلکه این ما هستیم که در آن ترس را تزریق می‌کنیم!
 • ترس از استرس سخنرانی تا حالا کسی را نکشته است!
 • باوجود ترس، به خاطرعزت ‌نفس، من می‌توانم به صحبت‌های خود ادامه دهم.

کنترل استرس سخنرانی

 

 

احمدرضا

احمدرضا

من احمدرضا فاضلي، مدرس و مشاور فن بیان و رشد فردی هستم. اینجا تلاش دارم با آموزش مهارت فن بیان، سخنوری و اعتماد به نفس، کمک نمایم تا قابليت و توانائی های خود را بطور اثربخش ارتقاء و ارائه دهيد و ارتباطاتی قدرتمند و اثر گذار را در زندگی و كسب و كار خود ايجاد نمائيد و قهرمان زندگی خودتان باشید ...
مقالات مرتبط

4 دیدگاه

به گفتگوی ما بپیوندید و دیدگاه خود را با ما در میان بگذارید.

دیدگاهتان را بنویسید