فهرست مطالب

رایگان شد!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

رشد و توسعه فردی در کسب و کار

رشد و توسعه فردی در کسب و کار

سر تیتر مطالب

یکی از مهم ترین پارامترهایی که باعث رشد یک کسب و کار می شود، رشد و توسعه فردی در کسب و کار است. این به این معنا است که شخصی که صاحب بیزینس و کسب و کار است باید به صورت مداوم بر روی توسعه فردی خودش کار کند تا بهترین نتیجه را بگیرد. این امر تاثیر زیادی روی تمام کسب و کارها چه کوچک و چه بزرگ دارد.

این در حالی است که رشد و توسعه فردی فقط مربوط به صاحب کسب و کار نیست. این رشد باید برای تمامی اعضا گروه باشد و صاحب بیزینس باید برنامه ای مشخص برای رشد اعضاء شرکت و زیر دستان خود داشته باشد.

رشد فردی در کسب و کار نه تنها باعث رشد خود شخص می شود، بلکه باعث پیشرفت کسب و کار و افزایش راندمان کار تیمی وی می شود. مهم ترین نکته ای که در رشد و توسعه فردی در کسب و کار است، این است که برای داشتن یک کسب و کار عالی، ابتدا رشد فردی در سایر ابعاد زندگی داشته باشید. در این مقاله با ما همراه باشید تا راه هایی که برای رسیدن به رشد و توسعه فردی در کسب و کار موثر هستند، را باهم بررسی کنیم.

رشد فردی چیست؟

این کلمه امروزه بسیار شنیده می شود و اولین قدم برای رسیدن به رشد در تمام ابعاد زندگی رشد فردی است. تعریف رشد فردی را می توان به این صورت ارائه کرد که افزایش توانمندی شخص و تمامی پیشرفت هایی که با تلاش و کوشش مستمر به دست می آید را رشد فردی می گویند.

تعریف رشد و توسعه فردی

یا به عبارت دیگر خارج شدن فرد از وضعیتی که در آن وجود دارد و رسیدن به شرایط بهتر در تمامی جنبه های زندگی یکی دیگر از تعریف های رشد فردی می باشد.

در کنار تمام این تعارف و سخنان، باید بدانیم نتیجه ای که رشد فردی و افزایش توانمندی ها در زمینه های مختلف برای ما دارد چیست. در پایین به بررسی موردی آن ها می پردازیم.

مزایای رشد و توسعه فردی در کسب و کار

  1. توانایی تبین اهداف روشن ​
  2. افزایش انگیزه
  3. افزایش تعادل کاری و زندگی
  4. بهبود آینده شغلی
  5. شناخت دقیق تر نقاط ضعف و قوت

حال که با تعریف رشد فردی و نتیجه هایی که برای ما دارد، آشنا شدیم، بهتر است بدانیم رشد فردی در توسعه کسب و کار ما چه نتیجه هایی می تواند برای ما به همراه داشته باشد.

رشد و توسعه فردی در کسب و کار به چه صورت انجام می گیرد؟

کسب و کارها انواع مختلفی دارند و یکی از اولویت های تمام آنان، بهبود کسب و کار است. یکی از مهم ترین عواملی که باعث ایجاد بهبود کسب و کار می شود، رشد فردی تمام اعضاء کسب و کار است.

این مقاله را حتما مشاهده بفرمائید
همه چیز درباره مهندسی فروش و کاربرد آن در بازار

در شرکت ها و مشاغل کوچک، معمولا هر واحدی یک نفر مسئول و یا کارمند دارد و آن شخص باید با رشد شخصی خودش باعث بهبود قسمت مربوط به خودش باشد.

در عین حال بسیاری از شرکت ها و کمپانی های بزرگ هستند که در قسمت های مختلف، به جای یک نفر کارمند یک تیم مشغول به کار هستند. برای مثال در شرکت ها یک تیم مسئول واحد فروش، یک تیم مسئول بازاریابی و … هستند و شغل ها بین افراد مختلف پخش شده است. در این شغل ها باید هر یک اعضاء به فکر رشد فردی خود باشد تا سیستم کسب و کار بتواند بهتر حرکت کند.

۱.عادات خوب کاری

یکی از مهم ترین اقدامات برای رشد فردی و به تبع آن رشد و توسعه فردی در کسب و کار، ایجاد عادت های خوب زندگی است. شاید شنیده باشید که می گویند تا تغییری در عادات خود ندهید، زندگی شما تغییری نخواهد کرد. بنابراین با شناخت عادات خوب و بد و اقدام برای حذف عادات بد و افزایش عادات خوب، می توان راندمان فردی و شغلی را افزایش داد.

۲.بزرگ فکر کردن

بزرگ فکر کردن برای رشد و توسعه فردی در کسب و کار

برای رسیدن به موفقیت های فردی و رسیدن به موفقیت در کسب و کار، باید بزرگ فکر کنید تا بیشتر از توان خود تلاش کنید و بهترین نتیجه را بگیرید.

۳.افزایش مهارت در رشد فردی

سطح توانایی شما در انجام وظایف و کارهای مختلف نتیجه را برای شما مشخص می کند. هرچه از طریق آموزش و مطالعه مهارت های خود را بالا ببرید، در انجام کارهای کوچک موفق تر خواهید بود و بازدهی شما در زندگی فردی و کسب و کار بیشتر خواهد شد.

۴.قدرت و مهارت نه گفتن عاملی مهم در رشد و موفقیت

در مواقعی ممکن است شما کارهایی را انجام دهید که به ضرر شما و کسب و کارتان باشد. اما به دلیل این که دوست ندارید اطرافیان شما ازتون برنجند یا ناراحت شوند، این کارها را انجام می هید. بیشتر این ها به این دلیل اتفاق می افتد که شما توانایی گفتن نه ندارید. بهتر است برای بهبود خودتان و در مرحله بعدی کسب و کارتان به ناراحت شدن بقیه توجهی نکنید و تنها چیزی که برایتان در اولویت است را انجام دهید.

موانع رشد و توسعه فردی در کسب و کار

در کنار دانستن راه هایی برای بهبود توسعه فردی که کمک زیادی به رشد و توسعه کسب وکار می کند؛ لازم است درباره موانع رشد فردی نیز صحبت کنیم.

بیشتر موانع و باورهای غلطی که درباره رشد فردی هستند، ریشه در ذهن افراد دارند و باید به طور مداوم برای حل آن ها اقدام کرد. بدون حل این مشکلات ذهنی هیچ پیشرفتی در کسب و کار ایجاد نمی شود.

این مقاله را حتما مشاهده بفرمائید
همه چیز درباره مهندسی فروش و کاربرد آن در بازار

۱.عدم داشتن اعتماد به نفس

عدم داشتن اعتماد به نفس کافی باعث می شود شخص کسب و کاری را شروع نکند و درصورتی که از سراجبار اقدام به استارت کسب و کاری بزند، مداوم در آن تردید دارد و نمی تواند به خوبی آن را پیش ببرد.

برای داشتن اعتماد به نفسی قوی می توانید از محصول تخصصی ما با عنوان دوره تخصصی کوچینگ اعتماد به نفس ( در زندگی و کسب و کار) دیدن کنید و با گذراندن این دوره یک شخص با اعتماد به نفس بالا بخصوص در حوزه کسب و کار خود شوید و در جهت توسعه و رشد فردی خودتان گامی مهم بردارید.

  1. کمال طلبی بزرگترین دشمن کسب و کارها

اعتقاد به کمال طلبی باعث می شود شخص از ابتدا نخواهد کاری را شروع کند. و از همان اول به دنبال رده های بالای شغلی باشد. چنین افرادی حتی نمی توانند کاری را استارت بزنند چراکه برای شروع کار به دنبال ایجاد بهترین شرایط در همان ابتدا هستند که این امر باعث می شود بسیار در شروع کارها تعلل کنند.

  1. اعتقاد به شانس داشتن

یکی از مهم ترین عواملی که باعث عدم رشد و توسعه فردی در کسب و کار باشد، اعتقاد بیش از حد به شانس است. شانس یک موقعیت ذهنی است و در برابر آن تلاش و امیدواری است. هر شخصی با تلاش و پشتکار می تواند بهترین کسب و کار را ایجاد کند و آن را پیش ببرد. بسیاری از افراد هستند که به جمله هایی مانند موفقیت شانسی است، فلانی با شانس موفق شده و … روی می آورند و همین باعث عدم پیشرفت آن ها در توسعه فردی در کسب و کار است.

شانس در رشد و توسعه فردی در کسب و کار

  1. ترس از شکست

ترس از شکست عاملی است که هم در شروع کار و هم در مشکلات و چالش ها می تواند باعث وحشت شخص شود. این امر باعث می شود کسب و کار خود را رها کرده یا آن را به حالت سکون دربیاورد.

تاثیر رشد و توسعه فردی در کسب و کار تیمی

همان طور که بالاتر نیز گفته شد، در بسیاری از کسب و کارها مسئولیت یک قسمت بر عهده یک تیم است نه یک شخص. بنابراین رشد شخصی هریک از اعضا تیم باعث بهبود راندمان کل تیم می شود.

در کسب وکارهای بزرگ که به صورت تیمی اداره می شود، اگر هر شخصی روی توانایی های خودش به صورت مستمر کار کند، نتیجه کلی به صورت بهتر خواهد شد.

بنابر این رشد و توسعه فردی در توسعه کسب و کار یک وظیفه جمعی برای همه اعضا گروه است و باید برای این امر همه در تلاش باشند.

در انتها پیشنهاد می کنم حتما از ویدئوهای رایگان ما در آپارات و اینستاگرام ما دیدن فرمایید.

احمدرضا فاضلي

احمدرضا فاضلي

من احمدرضا فاضلي، مدرس و مشاور فن بیان و رشد فردی هستم. اینجا تلاش دارم با آموزش مهارت فن بیان، سخنوری و اعتماد به نفس، کمک نمایم تا قابليت و توانائی های خود را بطور اثربخش ارتقاء و ارائه دهيد و ارتباطاتی قدرتمند و اثر گذار را در زندگی و كسب و كار خود ايجاد نمائيد و قهرمان زندگی خودتان باشید ...
اشتراک گذاری در facebook
اشتراک گذاری در twitter
اشتراک گذاری در linkedin
اشتراک گذاری در telegram
اشتراک گذاری در pinterest
اشتراک گذاری در whatsapp
اشتراک گذاری در facebook
مقالات مرتبط
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مشاهده اطلاعیه

اطلاعیه مهم:

کاربران عزیز به پاس قدردانی از اعتماد شما جوایزی ارزنده برای شما عزیزان در نظر گرفته شده است، کاربرانی که بیشترین فعالیت را در سایت داشته باشند طبق امتیاز کسب شده به آن ها جوایزی ارزنده تعلق میگیرد.

چیکار کنم جایزه ببرم!؟