فهرست مطالب

رایگان شد!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

گزارش سمینار شخصیت شناسی بر اساس مدل MBTI  

سر تیتر مطالب

 سمینار شخصیت شناسی بر اساس مدل MBTI

آزمون شخصیت شناسی بر اساس مدل MBTI یا میرز-بریگز ، یک آزمون شناخت شخصیت قدرتمند است که سبب ایجاد ارتباطاتی اثرگذار و حرفه ای برای شما خواهد شد.

سمینار شخصیت شناسی بر اساس مدل MBTI  در تاریخ ۲۰ شهریور ۱۳۹۶ در پژوهشکده مهندسی وزارت مخابرات با حضور جمعی از مدیران این مجموعه برگزار گردید.

درس MBTI را البته در دوره های فن بیان و اعتماد به نفس هم تدریس می کنیم.

آزمون شخصیت شناسی بر اساس مدل MBTI یا میرز-بریگز ، یک آزمون شناخت شخصیت قدرتمند است که ترجیحات هر فردی را در ارتباط با دیگران و تصمیمات زندگی او مشخص می کند.

این آزمون شخصیت شناسی توسط مادر و دختری به نامهای کاترین بریگز و ایزابل بریگز مایرز و بر اساس نظریات یونگ که  روانشناسی سوئیسی بود، ایجاد شده است.

آنها اعتقاد داشتند که اگر بتوانیم شالوده فکری و نگرش و باور های افراد و ترجیحات آنها را شناخت، می توان  براحتی رفتارها و عکس العمل های آنها را در ارتباطات بخوبی پیش بینی کرد.

آنها با توجه به مطالعات و ‌آزمایشاتی که انجام دادند انسان ها را در ۱۶ تیپ شخصیتی قرار دادند و برای هر تیپ خصوصیات و رفتارهای خاصی را بیان کردند.

خصوصیات تیپ های شخصیتی

هر کدام از این تیپ های شخصیتی برای خود خصوصیات منحصر به فردی را دارند که مخصوص این افراد است.

این خصوصیات به هیچ عنوان بد نیستند و خصوصیاتی هستند که فرد آنها را بصورت وراثتی یا محیطی در ارتباط با جامعه در طول زمان به خود گرفته است.

این مقاله را حتما مشاهده بفرمائید
تکینک های افزایش اعتماد به نفس - برنامه ریزی کوچک برای موفقیت

هر چقدر که شما به ترجیحات و نگرش های خود مطلع باشید، توانمندی ها و قابلیت های خود را بهتر خواهید شناخت.

شناخت بهتر از ترجیحات و نگرش ها، سبب می شود تا فعالیت هایی را انجام دهید و ارتباطاتی را ایجاد کنید که از آنها هم لذت ببرید و هم در موفقیت شما در زندگی و کسب و کار اثرگذار باشند.

نکته ای مهم در شخصیت شناسی

علاوه بر این، با شناخت مدل شخصیت شناسی  MBTI می توانید افرادی که در کنار شما هستند، افراد خانواده و همکاران، را بهتر شناخته و علارغم تفاوت های موجود، ارتباطاتی بهتر و اثربخش تر ایجاد نمایید.

آزمون شخصیت شناسی MBTI یکی از موثرترین و کاربردی ترین آزمون های شخصیت شناسی در جهان می باشد.

بسیاری از شرکت ها و موسسات در کشورهای مختلف، از این آزمون برای جذب نیروهای مورد نظر خود متناسب با شغل، ایجاد انگیزه کاری در نیروهای خود و بالا بردن توان و بهره وری نیروها و شرکت خود استفاده می کنند.

چهار سوال اساسی در آزمون  MBTI  وجود دارد که باید مورد بررسی قرار گیرد.

۱- اولین سوال اساسی در مدل شخصیت شناسی  MBTI

انرژی خود را از بودن در جمع های مختلف میگیریم یا از تنهایی خود ( مطالعه کردن، کار کردن با کامپیوتر و …)؟

۲- دومین سوال اساسی در مدل شخصیت شناسی  MBTI

اطلاعات مورد نیاز خود را بصورت شهودی دریافت می کنیم ( بصورت جامع و مبتنی بر حس ششم و حرف دلی ) یا بصورت دریافت از حس های پنجگانه با دقت تمام!؟

۳- سومین سوال اساسی در مدل شخصیت شناسی  MBTI

تصمیم گیری های ما در امور، عموما بصورت منطقی ( فکری ) می باشد یا بصورت احساسی و در نظر داشتن احساسات و نظرات دیگران و همدلی با آنها؟

این مقاله را حتما مشاهده بفرمائید
رفع کمرویی و خجولی بودن و افزایش اعتماد به نفس (قسمت دوم)

۴- چهارمین سوال اساسی در مدل شخصیت شناسی  MBTI

در انجام کارهای خود منظم هستید و همه چیز در جای خود می باشد یا اینکه خیلی هم در گیر و دار زمان نیستید و برای کارهای مختلف یک بازه گسترده زمانی در نظر می گیرید؟

با بررسی این موضوعات و سوالات بیان شده براحتی می توانید شخصیت خود را کشف کنید و با توجه به  آن شخصیت، می توانید برای ارتباطات بهتر، فعالیت بهتر و موفقیت های ‌آینده، بخوبی برنامه ریزی کنید.

علاوه بر این، با شناخت مدل شخصیت شناسی  MBTI می توانید افرادی که در کنار شما هستند، افراد خانواده و همکاران، را بهتر شناخته و علارغم تفاوت های موجود، ارتباطاتی بهتر و اثربخش تر ایجاد نمایید.

احمدرضا فاضلي

احمدرضا فاضلي

من احمدرضا فاضلي، مدرس و مشاور فن بیان و رشد فردی هستم. اینجا تلاش دارم با آموزش مهارت فن بیان، سخنوری و اعتماد به نفس، کمک نمایم تا قابليت و توانائی های خود را بطور اثربخش ارتقاء و ارائه دهيد و ارتباطاتی قدرتمند و اثر گذار را در زندگی و كسب و كار خود ايجاد نمائيد و قهرمان زندگی خودتان باشید ...
اشتراک گذاری در facebook
اشتراک گذاری در twitter
اشتراک گذاری در linkedin
اشتراک گذاری در telegram
اشتراک گذاری در pinterest
اشتراک گذاری در whatsapp
اشتراک گذاری در facebook
مقالات مرتبط
آموزش فن بیان
ارتباط موثر

اهمیت آموزش فن بیان

برای آموزش باید هم وقت بگذارید و هم هزینه کنید وگرنه باید نادانی را تجربه کنید! اهمیت آموزش فن بیان را جدی بگیرید! خیلی از ما دوست داریم که در

ادامه مطلب ⮘
زبان بدن
ارتباط موثر

آموزش زبان بدن نشسته

در این مقاله در مورد آموزش زبان بدن نشسته و نکات مهمی که در حالت نشستن بر روی صندلی باید رعایت کرد می پردازیم که می تواند ارتباطات شما بسیار

ادامه مطلب ⮘
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مشاهده اطلاعیه

اطلاعیه مهم:

کاربران عزیز به پاس قدردانی از اعتماد شما جوایزی ارزنده برای شما عزیزان در نظر گرفته شده است، کاربرانی که بیشترین فعالیت را در سایت داشته باشند طبق امتیاز کسب شده به آن ها جوایزی ارزنده تعلق میگیرد.

چیکار کنم جایزه ببرم!؟