فهرست مطالب

رایگان شد!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اهميت زبان بدن در ارتباطات

زبان بدن  – زبان بدن اثر بخش در سخنرانی و ارائه حرفه ای

سر تیتر مطالب

زبان بدن – زبان بدن اثر بخش در سخنرانی و ارائه حرفه ای

در این مقاله قصد داریم تا در مورد اهمیت زبان بدن در ارتباطات و سخنرانی های حرفه ای و همچنین تاثیر  آن در صحبت در جلسات، مطالب مفید واثرگذاری را بیان کنیم.

زبان بدن حرفه ای تاثیر بسزایی در ارتباطات و اثربخشی کلام ما در سخنرانی های ما دارند و اهمیت آن در اثر گذاری کلام ما با دیگران در حدود ۵۵ درصد می باشد

۱- منظور از زبان بدن چیست؟

تمام حرکاتی که با دست ها و پاهای خود و همچنین حرکات چهره ما و نگاههای ما، جزء زبان بدن ما می باشد.

زبان بدن، حالت و احساس ما را نسبت به صحبتی که می گوئیم، صحبتی که می شنویم، نشان می دهد.

اگر ما در حالت شادی باشیم مطمئنا زبان بدن ما ( حرکات چهره و چشم و دست و پاهای ما) متفاوت از حالتی است که ما در حالت ناراحتی بسر می بریم.

اهمیت زبان بدن در ارتباطات

۲- اهمیت زبان بدن در ارتباطات چه میزان می باشد؟

آلبرت محرابیان یکی از اساتید بزرگ دانشگاه UCL آمریکا، تحقیقی را در مورد نحوه تاثیر گذاری صحبت های ما در هنگام ارتباط با دیگران، انجام داده است که بسیار قابل تامل می باشد.

در این تحقیق گسترده، آلبرت محرابیان این موضوع را بیان نمود که میزان اثر گذای صحبت های ما در گفتگوهای ما با دیگران به ۳ بخش مربوط می باشد:

۱- کلام ما

۲- لحن ما

۳- زبان بدن

کلامی که ما بیان می کنیم، کلمات و جملاتی که بیان می کنیم، دارای کمترین میزان اثر گذاری صحبت های ما در گفتگو ها را شامل می شود! (۸ درصد)

این مقاله را حتما مشاهده بفرمائید
سخنرانی بهتر - نکاتی برای ارائه سخنرانی بهتری ( بازخورد و ارزيابی)

لحن ما، طرز بیان جملات و کلمات، کمی بیشتر از کلمات اثر گذاری دارد (۳۸ درصد)

اما زبان ما، نحوه استفاده از دست،پا، چهره و چشمان ما در حین ارتباطات، بیشترین میزان اثر گذاری در ارتباطات را برعهده دارند!  (۵۵ درصد)

اهمیت زبان بدن از دید آلبرت محرابیان

همانگونه که مشاهده می کنید، زبان بدن،‌تاثیر بسزایی در ایجاد اثر گذاری صحبت های ما در گفتگوهای روزمره و صحبت در جلسات بر عهده دارد.

هر چقدر که در مورد زبان بدن صحیح اطلاعات کسب کنیم، مطمئنا ارتباطات بهتری را رقم خواهیم زد و در نتیجه اثر گذاری صحبت ها، بسیار بیشتر از قبل خواهد شد.

اهمیت زبان بدن از دید آلبرت محرابیان را در این ویدئو مشاهده بفرمائید:

۳- اهمیت زبان بدن از دید مغز ما :

در مغز ما قسمتی به نام سیستم لمبیک (Lambic System) وجود دارد که وظیفه آن، بررسی زبان بدن انسان هایی می باشد که با در ارتباط می باشند.

هر چقدر زبان بدن طرف مقابل ما، بهتر و متعادل تر باشد، سیستم لمبیک احساس خوبی خواهد داشت و به ما این موضوع را مخابره می کند که فرد مورد نظر، دوست و ایمن می باشد.

اما اگر زبان بدن فرد مقابل ما، نامناسب باشد، سیستم لمبیک احساس بدی را به ما مخابره می کند و اینکه فرد مقابل انسان نا ایمنی می باشد و با او ارتباط برقرار نکن!

پس از دیدگاه مغزی، زبان بدن بسیار در ارتباطات و گفتگوهای مختلف ( صحبت های روزمره و صحبت در جلسات) موثر و تاثیر گذار می باشد.

۴- نکاتی مهم در زبان بدن 

در اینجا قسمت هایی از زبان بدن را که برای ایجاد ارتباط و بخصوص در سخنرانی ها و صحبت در جلسات نامناسب می باشد را مشاهده می کنید.

این مقاله را حتما مشاهده بفرمائید
رازهای سخنرانی خوب - رازهایی برای یک سخنرانی اثرگذار و با اعتماد به نفس

زبان بدن نامناسب در سخنرانی و صحبت در جلسات

همچنین حرکاتی که نشان از زبان بدن مطمئن و مناسب می باشد نیز در این شکل نشان داده شده است.

زبان بدن صحیح

همانگونه که مشاهده می کنید، دست های ما باید حالت توضیحی داشته باشند. یعنی هنگامی که در حال توضیح دادن یک موضوع هستید باید دست های شما نیز در فهم موضوع در ذهن مخاطبان، کمک کار کلام شما باشد!

۵-نحوه جلب اعتماد مخاطبان به کمک زبان بدن

هنگامی که می خواهید توجه مخاطب را در سخنرانی های ایستاده ، جلب کنید حتما در بعضی از اوقات که صحبت های مهم و نکات کلیدی و پیام هایی متقاعد کننده دارید، کف دست خود را بگونه ای قرار دهید که مخاطبان آنها را ببینند!

اهمیت زبان بدن در ارتباطات

البته باید توجه داشته باشید که بیش از حد دست های خود را باز نگه ندارید و در محدوده مناسب باشد.

محدوده مناسب برای دست ها، میان کمر و گردن می باشد. در صورتی که دست های شما بالاتر از این منطقه باشد، مخاطب احساس می کند که شما در حال اغراق کردن و اجبار به زور می باشد.

زبان بدن صحیح در فروش

همچنین در صورتی که دست های شما پائین تر از این محدوده باشد، مخاطب احساس می کند که شما به سخنان خود اطمینان خاطر ندارید و در صحبت های خود نیز شک دارید و چگونه می خواهید که ما به صحبت هایی گوش دهیم که خود شما به آن شک دارید!

پس دست های خود را در محدوده مناسب قرار دهید تا کارآیی لازم و مناسب را داشته باشد و اثرگذاری صحبت های شما، بیشتر وبیشتر شود.

نکاتی مهم در زبان بدن مناسب

این ویدئوی جذاب نحوه توصیف ایران با استفاده از زبان بدن را توسط افراد خارجی، نمایش می دهد. حتما ببینید!

این مقاله را حتما مشاهده بفرمائید
آموزش فن بیان و سخنرانی - كارگاه تخصصي سخنراني در دقيقه 89 !

احمدرضا فاضلي

احمدرضا فاضلي

من احمدرضا فاضلي، مدرس و مشاور فن بیان و رشد فردی هستم. اینجا تلاش دارم با آموزش مهارت فن بیان، سخنوری و اعتماد به نفس، کمک نمایم تا قابليت و توانائی های خود را بطور اثربخش ارتقاء و ارائه دهيد و ارتباطاتی قدرتمند و اثر گذار را در زندگی و كسب و كار خود ايجاد نمائيد و قهرمان زندگی خودتان باشید ...
اشتراک گذاری در facebook
اشتراک گذاری در twitter
اشتراک گذاری در linkedin
اشتراک گذاری در telegram
اشتراک گذاری در pinterest
اشتراک گذاری در whatsapp
اشتراک گذاری در facebook
مقالات مرتبط
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مشاهده اطلاعیه

اطلاعیه مهم:

کاربران عزیز به پاس قدردانی از اعتماد شما جوایزی ارزنده برای شما عزیزان در نظر گرفته شده است، کاربرانی که بیشترین فعالیت را در سایت داشته باشند طبق امتیاز کسب شده به آن ها جوایزی ارزنده تعلق میگیرد.

چیکار کنم جایزه ببرم!؟