فهرست مطالب

رایگان شد!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

آماده شدن برای سخنرانی – راهکارهایی برای طلایی شدن در سخنرانی)

سر تیتر مطالب

آماده شدن برای سخنرانی – راهکارهایی برای طلایی شدن در سخنرانی)

راهکارهایی اثربخش و اثرگذار برای آماده شده برای سخنرانی را در این مقاله مشاهده کنید و اجرا نمایید تا برای تمام سخنرانی های خود همیشه آماده باشید!

فراموش نکنید که، هیچ فرصتی را برای تمرین از دست ندهید!

راهکارهای زیر به شما، نشان می‌دهد که چگونه  می‌توان در زندگی فنون سخنرانی و مهارت کلامی را پیاده‌سازی کنیم:

در کارهایتان از تکنیک‌های سخنرانی مؤثر استفاده نمایید.

یکی از مهم‌ترین تمریناتی که برای بهتر انجام دادن سخنرانی و عادی شدن آن در ذهن ما می‌باشد این است که فنون سخنرانی را در زندگی خود پیاده کنیم.

صحبت‌هایی که معمولاً در روز با افراد مختلف انجام می‌دهیم در اصل شکلی از سخنرانی‌هایی است که در جمع اتفاق می‌افتد!

معمولاً هدف شما از صحبت کردن با دوستان ترغیب به انجام کاری یا متقاعد کردن آن‌ها یا سرگرمی و دادن اطلاعات است که در اصل در حال پیاده‌سازی روش‌های سخنرانی هستیم!

هنگامی دوستی را ترغیب می‌کنیم که پول خودش را در بانک بگذارد و هنگامی‌که دورهم هستیم و از خاطرات تعریف می‌کنیم و یا در حال دادن اطلاعات به دوستان از وضعیت بازار هستیم همه این تکنیک‌ها در حال استفاده می‌باشد.

در این حالت‌ها می‌توانیم با استفاده از تکنیک‌هایی که در فصل‌های گذشته بیان شد، با زیرکی و مهارت، دیگران را متقاعد به انجام کارکنیم.

 آماده شدن برای سخنرانی - راهکارهایی برای طلایی شدن در سخنرانی)

در صحبت‌های روزمره در هنگامی‌که می‌خواهید حتی صحبت کوتاهی را انجام دهید، مقدمه و آنچه باید بگوئید و درنهایت نتیجه‌گیری را در ذهن بررسی نموده تا به‌راحتی این مسیر در ذهن شما برای همیشه شکل بگیرد.

سریع اندیشیدن و آن را به شکلی دقیق و صحیح به کلام درآوردن، مهارتی است که هم علاوه بر سخنرانی در فعالیت‌های روزانه به چشم می‌خورد.

همیشه به دنبال فرصت برای سخنرانی در جمع باشید.

دوستی پیدا کنید که به موضوع سخنرانی شما علاقه داشته باشد و مفصل با او صحبت کنید. با این شیوه، اشکالات و حتی ایده‌های جدید استخراج‌شده و درنتیجه مناسب‌ترین بیان مطلب بهدستمی‌آید.

این مقاله را حتما مشاهده بفرمائید
شكل گيری مسير عصبی در سخنرانی

همیشه در هر جمعی در مورد عناوین مختلفی صحبت کنید و بهتر است که در مورد تخصص خود صحبت کنید.

وقتی در مورد چیزهایی که زندگی به ما یاد داده است صحبت می‌کنیم، مخاطبان سراپا گوش خواهند بود تا بهحرف‌های ما گوش دهند و از آن نکته‌ای بیاموزند.

مطمئن باشید که هر چه قدر هم که موضوع کوچک باشد قطعاً چیزی برای یادگیری در آن وجود دارد.

 آماده شدن برای سخنرانی - راهکارهایی برای طلایی شدن در سخنرانی)

در این روش موضوعات زیر و صحبت کردن در مورد آن‌هامی‌تواند جذاب باشد:

صحبت کردن در مورد سال‌های نخستین زندگی

اغلب افراد مشتاق به شنیدن صحبت‌ها و تجربیات دیگران از دوران مدرسه هستند.

همیشه سعی کنید از آن دوران خاطراتی که تجربیاتی را برای شما به همراه دارد را به یاد آورده تا بتوانید در مورد آن‌ها صحبت کنید.

اگر بعد از گذشت سال‌ها هنوز مسئله‌ای برای شما در ذهن باقی‌مانده، مطمئناً جالب است و برای مخاطبان هم جالب است.

بیان اولین تلاش‌ها برای پیشرفت:

درباره نحوه ورود به یک شغل، مشکلات پیش‌آمده و آرزوها و پیشرفت‌های شما، اینها تجربیات با ارزشی است که برای هر فردی جذاب می‌باشد.

موضوعاتی که به دانش خاصی نیاز دارد:

اگر در یک زمینه خاصی اطلاعت کاری و تجربیات خوبی داشته باشید و اطلاعاتی را برای صحبت کردن آماده کرده باشید که نتیجه سال‌ها تجربیات شما باشد، مخاطبان به‌راحتی برای آن‌وقت می‌گذارند.

از تجربیاتی که در این زمینه می‌توانیدبهدست آورید، در سخنرانی اصلی خود هم می‌توانیدبه‌عنوان یک داستان یا خاطره و تجربه استفاده کنید.

هیچ‌کسی مادرزاد سخنران نبوده است، پس تا می‌توانید خراب کنید!

در کار سخنرانی تا می‌توانید تمرین و پایداری داشته باشید و همانند کودکی که تازه شروع به راه رفتن می‌کند و از راه رفتن خسته نمی‌شود شما هم از سخنرانی خسته نشده و با اراده و  اقتدار به جلو بروید و در ذهن خود موفقیت را پرورش دهید.

باگذشت زمان متوجه خواهید شد که طبیعی صحبت کردن و اعتمادبه‌نفس درصحبت‌های شما موج می‌زند.

 اگر پشتکار داشته باشید به‌زودی خواهید توانست بر بسیار ازترس‌ها غلبه کنید و می‌فهمید که این ترس‌ها در مقابل اراده شما چیزی نیستند و همین‌که چند جمله را بیان کردید کنترل سخنرانی را بهدست گرفته و بانشاط و خشنودی سخن خواهید گفت.

این مقاله را حتما مشاهده بفرمائید
مهارت ارائه و سخنراني - ارائه اسلايد

همین‌که عزم و اراده را برای موفقیت در ذهن داشته باشید همین مهم‌ترین عامل برای موفقیت شما است و بس!

در گفتگوهای روزمره از جزئیات دقیق استفاده کنید.

همین‌که اشتیاق به یادگیری و استفاده از آموزه‌ها در شما به‌عنوان سخنران برانگیخته می‌گردد، مسیرهای جدید درجهت فراگیری بهتر و ارائه نظرات شما، ایجاد می‌گردد.

آموخته‌های خود را از سخنرانی، در گفتگوهای روزمره مورداستفاده قرار دهید تا مسیر عصبی سخنرانی کردن در ذهن شما شکل گیرد و شما به‌راحتی در حین سخنرانی‌های خود، صحبت کرده و با مخاطبان خود ارتباط برقرار کنید.

همین‌که احساس کنید مشتاقید در مورد چیزی با دوستان خود صحبت کنید، به دنبال عناصر و عواملی می‌گردید که به کمک آن‌ها بتوانید تجربه‌های خود را به گفتگو تبدیل کنید.

در این حالت با جستجوی عناصر تشکیل‌دهنده صحبت، دید شما گسترده‌تر خواهد شد و بهتر می‌توانید در سخنرانی اصلی صحبت کنید و احساسات خود را به‌خوبی بروز دهید.

اعتمادبه‌نفس و مهارت‌های کلامی و دقت کلامی  را همیشه موردتوجه قرار دهید.

از سایرین الگوبرداری کنید:

الگوبرداری از سایر سخنرانان، یکی از بهترین روش‌ها برای تبدیل‌شدن به یک سخنران خوب می‌باشد.

در این روش باید از تمام حرکات و صحبت‌های سخنران یادداشت‌برداری کنید. نحوه راه رفتن، حرکات دست‌وپا، صحبت کردن، نحوه گفتن طنز، نحوه جواب دادن به سؤالات  توجه داشته باشید.

به نحوه شروع سخنرانی توجه خاصی داشته باشید که از کدام تکنیک برای شروع سخنرانی خود استفاده می‌کند.

چگونه وارد قسمت بدنه اصلی سخنرانی می‌شود و چگونه در مورد قسمت‌های مختلف توضیح می‌دهد و درنهایت چگونه سخنرانی خود را پایان می‌دهد.

می‌توانید قبل از رفتن به جلسه سخنرانی، یک فهرستی از مطالب و نکات و تکنیک‌های را که انتظار دارید سخنران اجرا کند را بنویسید و با توجه به آن‌ها، به سخنران در هر بخش نمره‌ای را قائل شوید.

به این موضوع توجه کنید که چگونه سخنران می‌توانست قسمت‌های مختلف را بهتر اجرا می‌کرد و اینکه حتی خود شما چگونه می‌توانید این کار را انجام دهید!

این مقاله را حتما مشاهده بفرمائید
بازی هایی در جهت افزایش تمركز و قدرت تنفس و مهارت سخنوری کودکان

آماده شدن برای سخنرانی

حتی می‌توانید از فایل‌های ضبط‌شده سخنرانی‌های مختلف استفاده کنید و آن‌ها را مورد تحلیل و بررسی قرار دهید.

شما حتماً پاداش خواهید گرفت!

اگر خوب تمرین کنید و پایداری داشته باشید و تجربیات خود را روزبه‌روز در امر سخنرانی بیشتر کنید و صبر و اعتقاد به موفقیت را بیشتر در ذهن خود موج دهید مطمئن باشید که درنهایت پاداش خواهید گرفت.

اینکه چقدر موفق باشید به این بستگی دارد که چقدر به موفقیت فکر کرده‌اید و در خیالتان چقدر خود را موفق فرض کرده‌اید.

در خیالتان خودتان را ببینید که با اعتمادبه‌نفس و لحنی قاطع در مقابل جمع مخاطبان صحبت می کنید.

با قاطعیت تمرین کنید و هر چیزی را در ذهن خود منظم کنید. باور کنید که موفق می‌شوید.

این را با قاطعیت باور کنید و بعد خواهید دید که چطور عناصر ضروری برای موفقیت یکی‌یکی به ذهنتان خطور می‌کنند.

سخنرانی یک هنر یا حرفه نیست بلکه یک احساس عاطفی و قدرتمند است. اگر به مهارت سخنرانی و مهارت‌های ارتباطی علاقه داشته باشید و مشتاق یادگیری باشید همه موانع از سر راه   شما برداشته خواهد شد.

به اعتمادبه‌نفس خودتان،به لحن و رفتارتان، به احساس توانایی و قدرتی که ناشی از جلب و حفظ توجه مخاطب می‌شود، به برانگیختن احساسات مخاطب و به متقاعد کردن دیگران برای انجام کاری، فکر کنید و آنگاه درخواهید یافت که با این تصویرسازی ذهنی، استعداد و توانایی‌های شما متمرکز شده و مسیر فراگیری آن‌ها به‌ راحتی فراهم  خواهد شد.

این را بدایند که فراگیری مهارت سخنرانی، شاهراهی بزرگ به‌سوی اعتمادبه‌نفس در همه زمینه‌های کاری و زندگی است.

از جورج برنارد شو، پرسیدند چطور یاد گرفت که جلوی جمع این‌قدر قشنگ صحبت کند، جواب داد:

همان‌طور که سرسره بازی را یاد گرفتم! اول با لیز خوردن و از جا بلند شدن، خوب جلوی چشم بقیه از خودم یک آدم تازه‌کار و آماتور ساختم تا وقتی‌که یاد گرفتم!

آماده شدن برای سخنرانی

 

احمدرضا فاضلي

احمدرضا فاضلي

من احمدرضا فاضلي، مدرس و مشاور فن بیان و رشد فردی هستم. اینجا تلاش دارم با آموزش مهارت فن بیان، سخنوری و اعتماد به نفس، کمک نمایم تا قابليت و توانائی های خود را بطور اثربخش ارتقاء و ارائه دهيد و ارتباطاتی قدرتمند و اثر گذار را در زندگی و كسب و كار خود ايجاد نمائيد و قهرمان زندگی خودتان باشید ...
اشتراک گذاری در facebook
اشتراک گذاری در twitter
اشتراک گذاری در linkedin
اشتراک گذاری در telegram
اشتراک گذاری در pinterest
اشتراک گذاری در whatsapp
اشتراک گذاری در facebook
مقالات مرتبط
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مشاهده اطلاعیه

اطلاعیه مهم:

کاربران عزیز به پاس قدردانی از اعتماد شما جوایزی ارزنده برای شما عزیزان در نظر گرفته شده است، کاربرانی که بیشترین فعالیت را در سایت داشته باشند طبق امتیاز کسب شده به آن ها جوایزی ارزنده تعلق میگیرد.

چیکار کنم جایزه ببرم!؟