فهرست مطالب

رایگان شد!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

راه کارهای مفید در افزایش عزت نفس

راه کارهای مفید برای افزایش عزت نفس

سر تیتر مطالب

راه کارهای مفید برای افزایش عزت نفس

 

در این مقاله به بررسی راه کارهای مفید برای افزایش عزت نفس که می تواند کمک شایان و قابل توجهی به شما در بالا بردن عزت نفس نماید، می پردازیم.

ما تا اینجا آمدیم بحث عزت نفس را بررسی کردیم ، و کارهایی که باعث کاهش عزت نفس می شود را گفتیم .

وبیان کردیم افرادی که عزت نفس پایینی دارند چه خصوصیاتی دارند .

و سپس در مورد روش های بهبود عزت نفس و تاثیرات آن در زندگی خود و حتی دیگران پرداختیم.

 

قبل از اینکه راه کارهای مفید برای افزایش عزت نفس در هر مرحله بیان شود، فایل صوتی مربوط به آن راه کار هم در اینجا ارائه شده است که با کلیک بر آن می توانید فایل صوتی را دریافت نمایید.

فایل های صوتی این قسمت مقاله :

  

 

۱- راه کارهای مفید برای افزایش عزت نفس: مسئولیت پذیری

یک موضوع اصلی که میخواهم در افزایش عزت نفس با راهکارهای عملیاتی خدمتتان بگویم ؛ بحث مسئولیت پذیری است که اینجا کاغذ و قلم حتما داشته باشید و یک سری از نکات را ، یک سری از کلمات را میگویم و حتما باید بنویسید و روی آنها فکر بکنید و حتی یک سری کلمات دیگر هم بتوانید ایجاد کنید .

در هرشرایطی هستید ؛ در هر موقعیتی هستید مسئولیت آن موقعیت با شما است .

من مسئول رسیدن به رویاهای خودم هستم .

مسئول رسیدن به اهداف خودم هستم .

قرار نیست در این مسیر هراتفاقی بیافتد گردن دیگری بیندازم .

افرادی که این کار را می کنند از کمبود عزت نفس رنج می برند . ما قرار است که عزت نفسمان را افزایش دهیم . پس اولین کار عملیاتی ما می تواند بحث مسئولیت پذیری باشد .

مسئولیت تمام کارهای خودمان را به عهده بگیریم .

نباید بگوییم من میخواستم اینکاره بشوم ؛ من میخواستم این را بدست بیاورم اما نشد . خب این دقیقا یعنی شما مسئولیت پذیر نبودید ؛ یعنی چی می خواستید اینکاره باشید اما نشد !! اگر میخواستید اینکاره باشید مانند بقیه اقدام می کردید و می شد .

من میخواستم بروم خارج تحصیل کنم اما پدرم نگذاشت ؛ من میخواستم بروم مهندس فلان بشوم ؛ من میخواستم بروم فلان مهارت را یاد بگیرم اما بخاطر شرایط خانواده نشد . خب این یعنی چه ؟ بیاییم تحلیل کنیم .

این یعنی فرار کردن از واقعیت !

من نمیخواهم مسئولیت قبول کنم . من نمیخواهم مسئولیت کارهایم را برعهده بگیرم و دوست دارم نداشته هایم را گردن دیگران بیندازم . یک جمله ی جالبی جایی دیدم و خیلی به آن فکر کردم .

افسردگی یک انتخاب است ؛

می دانید چرا یک انتخاب است ؟ چون اگر نخواهیم افسرده باشیم باید کلی مسئولیت پذیر باشیم ؛ کلی مسئولیت قبول کنیم ؛ شاد باشیم و هزینه ی شاد بودن خیلی زیاد است و بابت همین ، خیلی از افراد افسردگی را انتخاب می کنند و جالب است در خیلی از مراجعان خودم در همین بحث مهارت هایی که آموزش میدهیم ؛ خیلی از این اتفاقات را دارم میبینم .

فرد مسئولیتش را قبول نمی کند ؛ به سمت افسردگی رفته است و وقتی از او سوال می پرسم ؛

حاضر نیست یک کتاب را بخواند ؛ حاضر نیست وقت بگذارد . فردی که حاضر نیست وقت بگذارد و برای موفقیتش ارزش قائل شود ؛ خب قطعا باید افسردگی را انتخاب کند که نیازی ندارد بخواهد کتاب بخواند ؛ راحت میتواند ساعت ها در سرچ اینستاگرام بچرخد ؛ در موبایل و تلویزیون و ماهواره وقت بگذراند.

 

 ما وقتی قبول کردیم که هدف های بزرگ داریم ؛ وقتی قبول کردیم که رسالت بزرگ داریم قطعا باید مسئولیتش را قبول کنیم .

 

من عاشق پدر و مادرم هستم اما فرصت نمیکنم به دیدن آنها بروم ؛ خب معلوم است که در اولویت هایت نیست و تو آدم مسئولیت پذیری نیستی .

میخواهم این کار را انجام بدهم اما حال ندارم . تو اصلا مسئولیت پذیر نیستی ؛ بابت همین حال نداری و نشستن پای تلویزیون را انتخاب کردی چون انرژی کمتری مصرف می کند ؛ چون اگر قرار باشد حالت خوب شود باید بروی کتاب بخوانی ؛ ورزش کنی ؛ کارهای مختلفی انجام بدهی و کلی انرژی از تو می گیرد و دوست نداری . دوست داری افسردگی را انتخاب کنی چون سودش برای تو بیشتر است .

 

راه کارهای مفید در افزایش عزت نفس

 

وضعیت موجود را باید قبول کنی . مسئول رفتارهای خودتان هستید .

مسئول هستید در مقابل دیگران ، خانواده ، همکاران ، در مقابل اهدافتان مسئول هستید باید پای آن بایستید و بجنگید . همه ی شما یکسری اهداف دارید ؛ یک سری ارزش ها دارید ؛ یک سری اولویت ها در کارهایتان دارید . بابت تمام ارزش هایتان ، اولویت هایتان مسئول هستید .

حالا یک سری می گویند من کارهای مختلفی دارم که باید انجام دهم ؛ فکرم مشغول است ؛ این کار و آن کار و غیره . یک سری از افرادی که این حرف ها را میزنند بابت این است که ارزش هایشان را در زندگی گم کرده اند. نمیدانند بر چه اساس باید اهدافشان را اولویت بندی کنند. اهداف دقیقا براساس ارزش های شما اولویت بندی می شوند .

حالا در مورد همین ارزش ها میخواهم صحبت کنم . کاغذ و قلم داشته باشید و بدانید که یک کار خیلی مهمی را باید در ادامه انجام دهیم. 

یک سری از ما ، یک سری اهداف داریم .شخصی در دوراهی مانده که به خارج برای تحصیل برود یا در اینجا کنار خانواده اش بماند ! آخرش یا می ماند و پشیمان می شود یا می رود و پشیمان می شود .

یک مدیری هست که ماشین آلبالویی را دوست دارد ولی تحت تاثیر دوستانش مجبور است که برود به سمت یک ماشین مشکی ! چون میگویند تو مدیری ! تو با ارزشی ! یک مدیر باید ماشینش مشکی باشد ؛ ولی دوست دارد ماشینش آلبالویی باشد . ماشینش قرمز باشد.

خانواده اش سوقش می دهند به سمت یک نفری که با او ازدواج کند . این خوب است ؛ آن خوب است و … . تحت تاثیر دیگران قرار می گیرد و همه ی این افراد یک چیزی را فراموش می کنند ؛

اینکه اولویتها باید براساس ارزش ها باشد .

من ۱۰۰میلیون تومان دارم ؛ یک دوستم می گوید برویم به بورس ؛ دیگری میگوید برویم ماشین بخریم ، طلا ، سکه و فلان ! خودم به ارزش هایم توجهی نمی کنم . ارزش های من در زندگی چه است که حرف ها را بشنوم و بعد باتوجه به ارزش هایم تصمیم گیری کنم . در مورد این ارزش ها میخواهم صحبت کنم .

۲۰-۳۰ تا کلمه هست که میخواهم بگویم . حتما بنویسید و روی آن خیلی فکر کنید و با توجه به اینکه کلمات که همان ارزش ها هستند یک سری ارزش های دیگر برای خودتان ایجاد کنید ؛ هرچه به ذهنتان می رسد بنویسید و بعد اولویت بندی کارهایتان را طبق همین ارزش ها باید انجام بدهید .

اینکه خارج بروید یا نروید ! این ماشین را بخرید یا آن یکی را نخرید . با این ازدواج کنید ؛ این پول را کجا سرمایه گذاری کنید . همه ی اینها ، اولویت ها ، تصمیم گیری ها ، انتخابات ، طبق ارزش های شما باید انجام شود .

اگر میخواهید عزت نفستان حفظ شود و از خارج رفتنتان پشیمان نشوید و از ماندن در اینجا پشیمان نشوید ؛ از خرید ماشین آلبالویی پشیمان نشوید ؛ از ازدواج با فلان فرد پشیمان نشوید ؛ از این که در بورس سرمایه گذاری کردید پشیمان نشوید .

 

راه کارهای مفید در افزایش عزت نفس

 

اگر میخواهید پشیمان نشوید ؛ اگر میخواهید عزت نفس خودتان را افزایش بدهید این کارهایی که میگویم را حتما انجام بدهید . این کلمات را بنویسید و روی آن فکر کنید .

این کلماتی که میگویم ارزش هایی هستند که میتوانند برای شما باشند .

یک سری از این ها را شاید قبول داشته باشید و یک سری ها را قبول نداشته باشید ؛ ولی اینها الگو هستند . از این چندتایی که دارم بررسی می کنم حتما همه را بنویسید و ۱۰تای اول را بکشید بیرون که کدام یکی از اینها برای شما ارزش های اول هستند .

آزادی ، امنیت ، تحسین شدن ، فعالیت فیزیکی ، پیشرفت ، آرامش ، هیجان ، حریم شخصی ، تعادل ، سلامتی ، منحصر به فرد بودن ، قدردان بودن ، کارتیمی ، جذاب بودن ، علم ، ثروت ، ایمان ، غرور ، قدرت ، شادی ، زندگی خانوادگی ، عشق ، مهربانی ، لذت ، امید ، دوستی ، کنجکاوی و کشف ، خلاقیت ، پشتکار ، شجاعت و جسارت ، استقلال ، تاثیر مثبت بر ذهن دیگران ، ریسک کردن ، تاثیرگذاری ، اطلاعات ، خیرخواهی ، رعایت عرف ، اعتماد بنفس ، عزت نفس، مهارت ، فروش ، کسب و کار .

این ها را بنویسید و یک سری دیگه هم به این ها اضافه کنید و به ۳۰تا برسانید و بعد بیایید از این ۳۰تا فکر کنید که کدام یکی ۱۰ تای اول هستند و قطعا این ها کلماتی هستند که ارزشمندند و اولویت های شما برطبق اینها اگر انجام شود از کاری که می کنید به هیچ عنوان پشیمان نخواهید شد ؛

مسئولیتش را قبول می کنید و حس خوب خواهید داشت و عزت نفستان هم افزایش پیدا می کند . شک نکنید .

این کلمات خیلی به شما کمک می کنند ، کمک می کند که از انتخاب هایی که می کنید پشیمان نشوید . خوب فکر کنید ؛ مسئولیت انتخاب هایی که می کنید قبول کنید چون طبق ارزش های شما است .

طبق آن چیزی است که در دل شماست و محکم جلو می روید و بابتش پشیمان نمی شوید . اگر خارج رفتید ؛ اگر داخل ماندید . این ماشین را خریدید ؛ در بورس سرمایه گذاری کردید و مطمئن باشید این بالا پایین کردن این کلمات در بیرون کشیدن ۱۰تای اصلی ، خیلی به شما کمک می کند .

یک سلسله مراتب ارزشی بسیار مهم را برای خودتان استخراج می کنید که اولین ارزش من در زندگی ، ارزشمندی و عزت نفس است . دومی تاثیر مثبت بر دیگران ، سومی مثلا خانواده ، عشق ، پشتکار ، تاثیرگذاری و من تمام انتخاب هایم را طبق اینها و براساس اولویت اینها انجام میدهم و مسئولیت آن را قبول می کنم و همچنان محکم و پرقدرت جلو می روم . اعتماد بنفس من ، عزت نفس من و نتایج خوب را قطعا بدست می آورم .

و این یعنی مسئولیت پذیری ، مسئولیت پذیری مکانیزه ، اتوماتیک ، مسئولیت پذیری فرمولاسیون شده ی خیلی قدرتمند .

 من مسئولم!

من مسئول موجودیت خود هستم .

من مسئول رسیدن به خواسته هایم هستم .

من مسئول انتخاب ها و اعمالم هستم .

من مسئول میزان آگاهی هستم که آن را به کار و سایر فعالیت هایم می آورم .

من مسئول میزان آگاهی هستم که آن را به روابطم وارد می کنم .

من مسئول روابطم با اشخاص هستم ؛ همکاران ، معاشران ، مشتریان ، همسر، فرزندان ، دوستان ، پدر ، مادر .

من مسئول تعیین اولویت های زندگی ام هستم .

من مسئول کیفیت ارتباطات خود هستم .

من مسئول سعادت خود هستم .

من مسئول انتخاب ارزش های خود هستم .

من مسئول بالا بردن عزت نفس خود هستم؛

کسی نمی تواند عزت نفس من را مشخص کند .

میپذیرم که مسئول ارتقا و تعالی زندگی ام هستم و قرار نیست کسی این کار را برای من انجام دهد . این خلاصه ی بحث مسئولیت پذیری بود .  

 

 

فایل های صوتی این قسمت مقاله :

  

 

۲- راه کارهای مفید برای افزایش عزت نفس: خودپذیری

اما دومین راهکار عملیاتی بحث خودپذیری است .به آن self-acceptance می گویند .

احترام به خود ، احترام به نظر و موقعیت خود ، حتی احترام به جسم خودتان . می خواهم در مورد این با شما صحبت کنم و قطعا باید کاغذ و قلم داشته باشید و یک کاری را انجام دهید .

خیلی از ما هرجایی که می رویم این مهم است که چقدر برای دیگران مهم هستیم . اصلا به این توجه نمی کنیم که چقدر برای خودمان مهم هستیم .

همینطور داریم برای دیگران زندگی می کنیم . چقدر واقعا خودتان را قبول دارید؟ در محل کار ؟ در خانواده ؟ در مراسمات ؟ ما داریم برای دیگران زندگی می کنیم و اینکه به خودمان احترام بگذاریم ؛ برای خودمان ارزش قائل شویم . این نکته ای است که در بحث خودپذیری باید به آن توجه داشته باشیم .

ببینید هیچ کسی نمی تواند در شما احساس حقیر بودن ایجاد کند . مگر اینکه خودتان از قبل در درون خودتان ایجاد کرده و پذیرفته باشید . خود پذیری همین است .

 

راه کارهای مفید در افزایش عزت نفس

 

شما چقدر ارزشمند هستید ؟

همان قدر که ارزشمند هستید همان قدر هم دیگران برای شما ارزش قائل اند . خیلی پیام ها برای من در شبکه های اجتماعی می آید و من وقتی این ها را بررسی می کنم ؛

در آخر جمله ای می گویم : تمام این اتفاقاتی که دیگران برای شما دارند رقم میزنند ؛ همسرتان ، فرزندان و… همه ی اینها را اگر نگاه کنید ؛ اگر ۱۰۰% نگوییم ؛ بالای ۹۰% بخاطر آن ارزشی است که برای خودتان قائل نیستید .

آن عزت نفسی که خودتان را نابود کردید . خودپذیری که ندارید و دارید برای دیگران زندگی می کنید .

خیلی از ما برای خودمان زندگی نمی کنیم ؛ برای دیگران داریم زندگی می کنیم. خودمان رها شدیم و رد شدیم و کنار رفتیم . انگارنه انگار که وجود داریم .

این مقاله را حتما مشاهده بفرمائید
فیلم تئوری پنجره شکسته - افزایش عزت نفس

این خودپذیری اصلا نقطه ی اولش برمیگردد به این که من اصلا وجود دارم ؟ منی به اسم احمدرضا فاضلی از لحاظ فیزیکی وجود دارم ؟ پاهایی دارم ؛ دست هایی دارم ؛ چشمانی دارم که میبیند .

این نقطه ی شروعش است . خیلی از ما به این توجه نداریم و بابت اینها شکرگزار نیستیم . وقتی شکرگزاری نمیکنیم خودمان هم به سختی میپذیریم .

وقتی بابت اعضای خوب بدنمان که دارند کار می کنند ؛ چشم ها ، گوش ها ، دست ها ، چقدر آدم هست که نمی تواند بشنود ؛ نمیتواند ببیند ؛ نمیتواند بو کند ؛ نمی تواند دست بزند ؛ نمی تواند راه برود و ما خیلی از این ها را به راحتی داریم .

نقطه ی اول این است که بپذیریم که یک فیزیکی در این دنیا هستیم که ارزشمند هستیم .

بابت تمام قسمت های این فیزیک بدن باید شکرگزاری کنیم .

البته موضوعی هست که همه ی ما این نکته را داریم که قسمت های منفی داریم . بالاخره یک نیمه های تاریکی داریم . ما انسان کاملی نیستیم .

اگر هم توجه کرده باشید خیلی از اوقات درباره ی چیزهایی که درمورد دیگران انتقاد می کنیم میبینیم که قسمت هایی راخودمان هم داریم . آن نقاط تاریکی که از دیگران انتقاد می کنیم خودمان هم داریم .

این را توجه داشته باشیم . ما کامل نیستیم . این بحث خودپذیری به این معنا نیست که من کاملِ کاملِ کامل هستم و خیلی عالی ام و از دیگران برتر هستم . نه!!!! اینکه خودم را بپذیرم و درکنارش دیگران را بپذیرم و برای آنها هم ارزش قائل شوم . این عزت نفس می شود .

حالا اینکه بگویم من عالی و خیلی خوب هستم . من خیلی فلان و بیسار هستم و از دیگران برتر هستم ؛ نه ! این عزت نفس نیست این تکبر و خودبینی است که نهایتا به هیچ جایی نمیرسد .

اینجا وقتی ابراز می کنید در واقع دارید میگویید من یک سری نقاط ضعف دارم , یک سری مشکلات دارم و میخواهم حل کنم .

این یعنی همان خودپذیری،  self-acceptance که وجود دارد و این نقاط تاریک خودم را بیرون بریزم .

فلانی چقدر خوب داشتی صحبت می کردی ! یک مقدار من حسودی کردم موقع صحبت کردن من نمیتوانم اینطوری جلوی آدم ها صحبت کنم . دمت گرم ! حسودی کردم و خواستم به تو بگویم .

بعضی ها هستن حتی لطیفه ها و طنزهایشان به این صورت است که حسادت خودشان را بیان می کنند و حتی یک خنده ای هم می کنند . اینها کمک می کند که اتفاقا خودمان را اصلاح کنیم .

ما نباید فرار کنیم و نباید از یک سری نقاط تاریک خودمان فرار کنیم .

یک سری افراد هستند که خودشان را در شلوغی گم می کنند برای اینکه یک سری مشکلات و مسائلی دارند که بخواهند حل کنند ، فراموش کنند . دارند فرار می کنند .

خیلی از ما دوست نداریم خلوت کنیم ؛ فکر کنیم که اینجا اشتباه کردیم ؛ اینجا می توانستیم بهتر باشیم . همین خلوت نکردن ؛ همین گم شدن در شلوغی ها، همین خودمان را سرگرم تلویزیون و موضوعات مختلف کنیم که از یک سری تاریکی های وجودمان فرار کنیم ؛ همین اتفاقا باعث کاهش عزت نفس خیلی از ما شده است .

اگر در ارتباط و صحبت مشکل دارم فرار کردن از آن و رفتن در رابطه ی دیگر کاملا اشتباه است و هیچ نتیجه ای ندارد . آن رابطه هم باز از بین می رود و دنبال یک رابطه ی دیگر هستیم .

وقتی در یک کاری مشکل دارم و نمی آیم که حل کنم و آن کار را رها می کنم و سراغ کار دیگری می روم ؛ همان یک کار بعد هم باز همان اتفاقات می افتد و باز هم دنبال یک کار دیگه هستم . کارها تغییر میکنند ؛ آدم ها تغییر می کنند ؛ موقعیت ها تغییر می کنند ولی من همچنان همان آدمی هستم که بودم .

مسئله آن ارتباطِ ، آن آدم ِ و آن کار ِ نیست . مسئله منی هستم که نمی آیم در خلوت بنشینم و فکر کنم و آن نقاط تاریکم را بررسی کنم و ارتقا بدهم . حاضر نیستم خودم بپذیرم که این مشکل را دارم .

 

 

بیاییم با خودمان دوست بشویم:

که این ایرادات را داریم و میخواهیم اصلاحش کنیم و بیاییم خودمان را از دید دیگران نگاه کنیم .

یک کاغذ و قلم بردارید بنویسید : من …. (مثلا منِ احمدرضا فاضلی) الان با چه خصوصیاتی دارم شناخته می شوم .

از دید مخاطبان و مشتریانم ؛ از دید خانواده ، همکارم ، زیردستم ، مدیرم . از نگاه دیگران من با چه صفاتی دارم شناخته میشوم ؟ بنشینم فکر کنم ! قطعا همه ی شما میدانید که با چه صفت هایی دارید شناخته می شوید و در مورد آن یا به شما مستقیم گفتن یا غیرمستقیم شنیده اید .

بیاییم اینها را بنویسیم ؛ تندخو بودن ، عدم انتقادپذیری ، کم صبر بودن ، بیاییم بنویسم با این صفات من دارم شناخته میشوم . حالا صفات خوب هم قطعا هست . خوب صحبت کردن ، همراهی کردن، همکاری کردن ، دلسوز بودن ! ولی نقاط تاریک را مثلا : تندخو بودن ، عدم انتقاد پذیری ، کم صبر بودن ، بیایم اینها را بررسی کنم که چطور میتوانم ارتقا بدهم ؛ چون من نمی توانم آدم ها را حذف کنم . نمی توانم شغل ها و موقعیت ها را حذف کنم .

من باید خودم را تغییر بدهم . اگر خودم را تغییر ندهم . اگر خودم را نپذیرم و اگر خودم را اصلاح نکنم ؛ ارتباط می شود یک ارتباط دیگر و باز هم همان مشکلات ! کار میشود یک کار دیگر باز هم همان مشکلات و همینطور فقط عمر ما دارد جلو می رود و در آخر تبدیل میشویم به آدمی که وقتی برمی گردیم پشت سرمان را نگاه می کنیم حسرت تمام لحظات را می خوریم.

یک جمله ای در بحث عزت نفس است که می گوید :

دوستی را در مورد خودتان ، قبل از دیگران تجربه کنید .

دوستی با خودتان را قبل از دوستی با دیگران تجربه کنید . با خودتان دوست باشید قبل از اینکه با دیگران دوست شوید . به خودتان احترام بگذارید و خودتان را بپذیرید . نقاط منفی تان را ببینید و اصلاح کنید . خودمان را گول نزنیم . در بحث خود پذیری این هست که خودمان را گول نزنیم .

 

راه کارهای مفید در افزایش عزت نفس

 

خلاصه ای از بحث خودپذیری را با یک سری از جملات اینجا خدمتتان می گویم .

در اصولی ترین شکل ممکن ، من خودم هستم . در اصولی ترین شکل ممکن خودم را میپذیرم . اشتباهاتم را ، کمبودهایم را ، تاریکی هایم را ، و در جهت اصلاح آنها حرکت می کنم . حقیقت اندیشه هایم را میپذیرم حتی اگر انتخاب کنم که به آنها عمل نکنم . میتوانم احساسات و عواطفم را بپذیرم حتی اگر آنها را دوست نداشته باشم . این جمله ی خیلی مهمی است .

میتوانم احساسات و عواطفم را بپذیرم حتی اگر آنها را دوست نداشته باشم . میتوانم کاری را که انجام دادم بپذیرم حتی اگر کار درستی نکرده باشم . بپذیرم که اگر اشتباه بود ؛ اصلاحش کنم . حقیقت مسائل را میپذیرم اما این مسائل نیستند که من را تعریف می کنند . مسائل من ، جوهر من نیستند .

هراس ها ، تعلمات ، ابهام و اشتباه هایم با خود من فرق دارند . این ها با من فرق دارند . این ها از من جدا هستند (این ها البته برای انسانی است که عزت نفس دارد) توجه داشته باشید ؛ هراس ها ، ابهام ها و اشتباهاتشان جدا هستند اما می آیند اصلاحشان می کنند و ارتقائشان میدهند . نمیگویند این خود من است ، این اشتباه من هستم و با همین خودشان را نابود کنند و عزت نفسشان را از بین ببرند . آنها را جدا می کنند ؛ بررسی و تحلیل و اصلاحش می کنند .

 

 

فایل های صوتی این قسمت مقاله :

  

۳- راه کارهای مفید برای افزایش عزت نفس: خودابرازی

 در بحث راهکارهای عملیاتی به سومین بخش میرسیم.  بحث خودابرازی، اینکه من بتوانم نظرات خودم را راحت ابراز کنم، در مورد آن صحبت کنم ، انتقاد دارم روش های انتقاد را پیگیری کنم ، بفهمم ، بدانم و بتوانم انتقاد کنم و همین جملاتی که کمی بالاتر شنیدید ، کلیت بحث خودابرازی است.

من می توانم اندیشه ، باور  و احساس خود را ابراز کنم مگر آنکه  خود به این نتیجه برسم که این کار را نکنم . من حق دارم که به طرز مناسب ، خواسته های خود را ابراز کنم. من حق دارم از باورهایم دفاع کنم . من حق دارم ارزش ها و احساسات خود را مهم  بدانم و در مورد آن ها صحبت کنم. به سود من است که‌ من را ببینند و بشناسند.

معمولا رفتارهایمان ۲ گونه است.

یک سری انسان ها هستند که‌ حالت منفعل دارند ، یک سری حالت تهاجمی دارند  و این ۲ حالت را خیلی راحت می توان در رفتارهای ما دید . در یک شرکت  داریم کار می کنیم  یکی از همکاران است ، کارش را انجام نداد و به عهده ما می اندازد . و یک سری هم مجبورند که به دلایلی این کارها را انجام دهند و به جلو ببرند که در ادامه در مورد آن صحبت می کنم.

افرادی که منفعل هستند کارهای حتی همکار کناریشان را ، کارهای فردی‌ که در خانواده آن ها است ، انجام می دهند و به جلو می برند؛ می گویند خب وظیفه من است دیگر ، من اینطوری هستم دیگر،  خب این شرکت اینطوری است دیگر، جامعه اینطوری است دیگر، خانواده اینطوری است دیگر، من باید این کار را انجام دهم  و  به جلو ببرم .

دیگر حالا به عهده من شده است، چاره ای نیست، من باید انجام دهم  و به جلو بروم . حاضر نیستند که در مورد حق خودشان صحبت کنندکه این قسمت  برای من نیست ، این کار را فلانی باید انجام دهد ، این کار را من نباید انجام دهم .  از آن طرف هم یک سری رفتار تهاجمی دارند ، تا می بینند که یک نفر دارد زیرآبی می رود ، کار را انجام نمی دهد ، کار را سمت خودش انداخته ، شروع می کنند به اصطلاح همین دفتر را به صورتش پرتاب می کنند ؛ شروع می کنند به دعوا کردن ، حالت تهاجمی .

 

راه کارهای مفید در افزایش عزت نفس

 

ما معمولا نمی آییم این رفتار میانه را بررسی کنیم .

نه  منفعل باشیم ، حرفی نزنیم ، بگوییم این حق من است ، نه اینکه بیاییم با طرف دعوا کنیم ،  به صورتش بزنیم و بگوییم نباید این کار را می‌کردی . این خودابرازی در این وسط است . من بیایم این وسط تعادل را حفظ بکنم ، یاد بگیرم که چطور بتوانم انتقاد کنم ، چطور بتوانم با یک سؤال نظرم را بگویم .

  من یک سؤال داشتم ، ببخشید ، اگر این اتفاق می افتاد بهتر نبود ، اگر این کار انجام میشد ، اگر این کار را  انجام بدهیم و به جلو برویم و این قسمت هایش را شما تمام کنید و بعد به من بدهید  به چه صورت است چون این قسمت ها مربوط به تخصص شما است و در قسمت من نیست . یک صحبت کوتاه ، این همان ارزش گذاری برای خودمان ، وقتی این کار را انجام نمی دهیم یعنی برای خودمان ارزش قائل نیستیم و همین لحظات، لحظاتی هستند که  داریم به عزت نفسمان لگد میزنیم.

بیاییم در مورد  بحث ابراز معقول خواسته هایمان صحبت کنیم .

افرادی که این مهارت را ندارند ، نمی توانند خودابرازی کنند و حرفشان را بزنند ، این ها افرادی هستند که خودشان دارند عزت نفسشان را نابود می کنند و همیشه هم می گوید حق من است که این کار را انجام دهم ، حق من است که در ابن مملکت زندگی کنم ، حق من است که  در این خانواده باشم . این کار را نکنید .

یک جاهایی است ما یک کاری  را انجام می دهیم ، پولی که دریافت می کنیم کمتر از آن کاری است که انجام شده و حتی صحبت کردیم که مثلا ۳۰ میلیون تومان ، ۳۰ هزار تومان به ما بدهند ولی مقدار کمتری دریافت می کنیم ؛ در موردش هیچ صحبتی نمی کنیم ، می گوییم دست شما درد نکند . در ذهن خودمان می گوییم خب حتما یک مشکلی بوده که کمتر دادند ، حتما یک مسئله ای بوده ؛ باشد یک مسئله ای بوده ، بیایید در موردش صحبت کنید .

 

 

یک مثال واضح:

 خیلی از ما به رستوران می رویم ، هزینه غذایمان ۲۵_۲۷ هزار تومان می شود  ، فرد مقابل۳۰ هزار تومان از ما می گیرد و کارت میکشد. یک نگاه می کنیم، بعضی از افراد هستند که رد می شوند و می روند و می گویند خب حالا یک انعامی هم دادم ؛ آیا واقعا راضی بودی! اگر پول خودت هم نبود می دادی  و حرف نمی زدی؟  اگر پول یک نفر دیگر بود  باز هم حرف نمی زدی؟ به جای ۲۵_۲۷ هزار تومان، ۳۰ هزار تومان کارت کشیده  باز هم میرفتی یا نه می ایستادی حرفت را می زدی آقا ۲۵_۲۷ هزار تومان شد ، شما ۳۰ هزار تومان کارت کشیدید .

یک سری  می روند ! از آن ها هم که بپرسی می گویند می خواهم به آن ها انعام بدهم ، اگر واقعا می خواستی انعام بدهی ، می پرسیدی ، متوجه می شدند که اشتباه است بعد می خواستند مابقی پول را  پس دهند  می گفتید نه لازم نیست ، این انعام شما . خودمان داریم خودمان را نابود می کنیم ، عزت نفسمان را با همین عدم ابراز کردن داریم نابود میکنیم . تمرین کنیم که خواسته هایمان را مطرح کنیم .

این مقاله را حتما مشاهده بفرمائید
ارتباط موثر در سخنرانی - هنر ارتباط طلايی با مخاطبان

حتی جاهایی هم که مهم نیستند تمرین کنیم . در یک مغازه ای ، حتی ۵۰۰ تومان، ۱۰۰۰تومان کم می شود در موردش صحبت کنیم، بگوییم به ما کم دادید ، زیادکارت کشیدید.

ببینید شما هم انسان هستید و حق دارید مانند بقیه برای حفظ ارزش خودتان ، حرف بزنید و اقدام کنید ؛

به صورت معقول و معتدل ، صحبت بکنید . شما  حق دارید ، یک انسان هستید و حق دارید نظراتتان را ابراز کنید . حق دارید انتقادتان را محترمانه بگویید . فن بیان و سخنوری را یاد بگیریم .

  البته یک مسئله ای است ، جامعه هایی مانند ما که جامعه هایی جمع گرا هستند و وقتی بیشتر افراد در مورد یک مسئله نظر می دهند ، یک سری از افراد می ترسند که نظرشان را بگویند . این تأثیر هم هست ، چون جامعه ما جمع گرا است ، تأثیر جمع بر روی نظرات فرد و خواسته‌ های ما خیلی مهم می شود ولی با این حال برای حفظ ارزش خودتان ، حفظ عزت نفس ، برای اینکه وقتی شب می خواهید بخوابید خودتان را سرکوب نکنید، به خودتان سرکوفت نزنید که کاش حرفم را میزدم؛ حرف خودتان را متعادل بزنید ، دستتان را بالا ببرید و صراحتا و به راحتی ابراز نظر کنید.

 

راه کارهای مفید در افزایش عزت نفس

 

از کیسه عزت نفس خود خرج نکنید!

هر موقع که حق ما داده نشد ، هر موقع که حقمان را خوردند و حرفی نزدیم  و این حرف نزدنمان به هر دلیل ، به خاطر احترام به دیگران بوده ، مثلا بخاطر اینکه احساساتشان جریحه دار نشود؛ در اصل دارید از کیسه عزت نفستان خرج می کنید. در اصل دارید کیسه عزت نفستان را پاره می کنید ، نابود می کنید .

هر موقع که حقتان داده نشد و به هر دلیلی حرفی نزدید ، حرف نزنم ناراحت می شود ، حرف نزنم احساساتش جریحه دار می شود ، نه ، اصلا مهم نیست ، اصلا ما تعارف نداریم ، ما فامیل هستیم ، ما دوست هستیم .  همان لحظه ای است که دارید عزت نفستان را نابود می کنید، خودتان را بی ارزش می کنید و طبعا یک روزی می رسد که خودتان را سرکوفت می زنید و سرکوب می کنید.

پس شما حق دارید که در مورد اتفاقاتی که برایتان می افتد صحبت کنید. ابراز وجود کنید . نظراتتان را ابراز کنید . قشنگ صحبت کنید چون حق دارید ، یک انسان هستید و باید این کار را بکنید.

 

 فایل های صوتی این قسمت مقاله :

 ۴- راه کارهای مفید برای افزایش عزت نفس: زندگی هدفگرا

سلام. وقت بخیر. امیدوارم که خوب باشید و مطالب را پیگیری کرده باشید. در بحث افزایش عزت نفس با راهکارهای عملیاتی ، بحث زندگی هدف گرا را داریم.

ما  ۲ مورد مهم را داریم ، بحث خواسته و بحث آرزو. 

خواسته آن چیزی است که حق من است  و قابل دستیابی است، توجه کنید، علاوه بر اینکه حق من است قابل دستیابی است. اما آرزو  چیزی است که  دور از دسترس من است اما دوست دارم ، دوست دارم که اتفاق بیفتد. در زندگی هدف گرا، این ها را باید از هم تفکیک کنیم و بدانیم که دقیقا چه چیزی می خواهیم و به سمت آن حرکت کنیم. دیدید بعضی ها توجه می کنند، خب هدفت از ازدواج چیست؟

اینکه آرامش پیدا کنم، آرامش داشته باشم، زندگی بدون تنش و آرامش داشته باشم. واقعا هم از آن ها بپرسی آرامش را در چه چیزی می بینی نمی توانند تفسیرش کنند. آرامش را داشتن ماشین فلان مدل می بینی؟ اینکه خانه ای در فلان جا داشته باشی؟ اینکه چند تا فرزند داشته باشی؟ اینکه سفر بروی؟ کجا بروی؟

هدف هایشان و صحبت ها خیلی مبهم است و لغت های چند معنایی را برای خودشان استفاده می کنند، لغت هایی که خودشان هم خیلی  در مورد معنای آن ها نمی توانند صحبت کنند.

سعی کنیم که برای اهدافمان از کلمات مبهم استفاده نکنیم.

دقیقا بدانیم که چه چیزی می خواهیم. این خیلی مهم است که بدانیم دقیقا چه می خواهیم و مثل همین، یک تفسیری است، به خیلی افراد می گوییم خب هدفتان از کارکردن چیست؟

می گویند می خواهم به کشور خدمت کنم، می خواهم به بشریت خدمت کنم. ببینید این خدمت کردن به بشریت در چه چیزی خلاصه می شود، باید آن ها را هم بگوییم. این یک هدف نامبهم و نادقیق است و اتفاقا هدف هایی که مبهم و نادقیق باشند باعث ناخشنودی در اعماق قلب شما می شود و باعث کاهش عزت نفس شما می شود.

آدم هایی که در زندگی هدف گرا هستند، عزت نفس دارند ؛ یک متر خوبی را دارند، همه چیز را خوب اندازه گیری می کنند و این ها آدم هایی هستند که عزت نفس خوبی را برای خود ایجاد می کنند. نمی گویم حالا به صورت مکانیکی رفتار می کنند، همه چیز را دقیق بررسی می کنند، نه، ولی یک مترهایی در زندگیشان دارند و طبق آن ها حرکت می کنند و اقدام می کنند.

 

راه کارهای مفید در افزایش عزت نفس

 

این هدف گرایی خیلی مهم است و خیلی در بحث عزت نفس کمک می کند.

من یک مثالی را جایی دیدم خیلی جالب بود؛ می گوید در بحث مذاکره خیلی مهم است که شما وقتی می خواهی وارد یک مذاکره شوی ، خانه یا ماشینی را بفروشی ، هدف داشته‌باشی؛

در چه رنج قیمتی برایت قابل قبول است که بفروشی، این ماشین را در رنج ۱۱۵ تا ۱۱۸ میلیون بفروشی خیلی خوب است، این خانه را اگر در رنج  یک میلیارد و هشتصد تا یک میلیارد و هشتصد و پنجاه بفروشی خیلی خوب است. آدم هایی که هدفمند هستند وارد مذاکره می شوند یک رِنجی را برای خود دارند و یک قسمت جالبی داشت ، می گفت اگر یک نفر باشد که مثلا هدف خانه را ۵۰۰ میلیون گذاشته باشد، بگوید اگر من ۵۰۰ میلیون گذاشتم خیلی خوب است بتوانم بفروشم؛

این آدم وقتی خانه را ۵۰۰ میلیون می فروشد یا حتی اگر یک مقدار پایین تر ( ۴۹۰ میلیون یا همین حول و حوش ) بفروشد هم خیلی خوشحال می شود. از این معامله، از آن کار، از آن پول، یک حس خوب پیدا می کند و به جلو می رود و اتفاقات خوب را رقم می زند.

باری به هر جهت نباشید!

حالا از طرف دیگر، فردی دیگر است، به او می گوییم خب هدفت چه است؟ میخواهی خانه را به چه قیمت بفروشی؟ با چه هدفی می خواهی وارد مذاکره و بنگاه شوی؟

می گوید بریم ببینیم خدا چه می خواهد. این آدم هایی که می گویند برویم ببینیم خدا چه می خواهد ، آدم هایی هستند که خواهم گفت داستانشان چه می شود. این ها وارد بنگاه می شوند ، بالا و پایین، سر طرف را کلاه می گذارند، فلان می کنند، ۵۲۰ میلیون می فروشند.

۲۰ میلیون بیشتر می فروشد. جالب است، این آدم خانه ای که ۵۰۰ میلیون است را ۵۲۰ میلیون می فروشد، وقتی از بنگاه بیرون می آید خودش را سرکوفت میزند، خودش را سرکوب می کند، چرا؟ می‌گوید جا داشت بیشتر به این آدم بزنم، ۵۳۵ میلیون هم جا داشت، چرا گفتم ۵۲۰ میلیون؛  یعنی آنقدر خودخوری می کند، آنقدر با خودش صحبت می کند و خودش را نابود می کند.

غیر از اینکه حالا حلال و حرامِ آن پول به کنار، می بینید که خودش را در این جریان دارد نابود می کند ، عزت نفسش را نابود می کند و در معاملات و کارهای بعدی قطعا شکست های بزرگی را خواهد خورد.

 

 

سعی کنیم که هدفمند باشیم.

تا جایی که امکان دارد برنامه داشته باشیم. اهداف و برنامه هایمان مبهم نباشد؛ هرچقدر کوتاه تر و کوچک تر باشد ولی مشخص باشد همین باعث افزایش عزت نفس می شود و همین باعث ایجاد اتفاقات خوب می شود.

اتفاقا در بحث هدف گذاری هم گفتم، سعی کنید هدف های کوچک و قدم های کوچک را انتخاب کنید، اگر ۳ نخ سیگار می کشیم سعی نکنیم که ۳هفته بعد کلا از بین ببریم ، نه ، ۳ هفته بعد ۳ نخ را به ۲ نخ سیگار کاهش دهیم و یک ماه بعد به یک نخ سیگار کاهش دهیم؛ یک دفعه حرکات انفجاری برای خودمان ایجاد نکنیم.

حرکات انفجاری مثل همان مسابقه بین خرگوش و لاک پشت می شود، آن حرکات انفجاری که خرگوش انجام می داد، می پرید ولی لاک پشت با آرامش و به آهستگی حرکت می کرد و در پایان هم موفق شد . اتفاقا فیلمش را هم در کانال اینستاگراممان گذاشتیم، فیلم واقعی آن که یک خرگوش و یک لاک پشت به صورت واقعی در یک مسیر کوتاه مسابقه می دهند. و این هدف گذاری ها و کارهای مبهم باعث کاهش عزت نفس شما می شود و این خیلی می تواند خطرناک باشد.

در این مسیر هم سعی کنید ۲کار مهم را انجام دهید .

یکی بحثِ نظم شخصی است .

بیاییم نظم شخصی داشته باشیم، برای خودمان در هفته برنامه داشته باشیم، در ماه برنامه داشته باشیم، در سال یک برنامه کلی داشته باشیم، ۳ هدف مهم ، هرماه چند هدف کوچک، هر هفته چند هدف کوچکتر و در هفته ببینم که این هفته چه اولویت هایی لازم است و هر کدام چه روزهایی باید انجام شود .

شنبه ، یکشنبه ، دوشنبه ،  امروز (یکشنبه) چه کارهایی را باید انجام دهم، چه ارتباطاتی باید برقرارکنم، به کجا باید زنگ بزنم، کدام قسمت کتاب را باید بخوانم، به چه کسی باید آموزش دهم، از چه کسی باید آموزش بگیرم و یک مورد مهم تر، اینکه برای همه این ها باید هزینه کنید، مهم ترین هزینه شما هم وقت است و بعد هزینه ای که صرف آموزش می کنید؛ کتاب می خرید، کلاس می روید و هر کار دیگری که انجام می دهید. این نظم شخصی را حتما داشته باشید.

به تاخیر انداختن لذت ها

در بحث هدف مندی و هدف گذاری ، دومین موردی که مهم است، بحث به تأخیرانداختن لذت ها است که در ادامه همان نظم شخصی است .

واقعا کسی که می خواهد نظم شخصی داشته باشد باید بتواند یک سری از لذت ها را جلو و عقب بیاندازد؛ ساعت نگاه کردن تلویزیون، صحبت کردن با دوستانش، چت کردن در گروه ها، چرخیدن در سرچ اینستاگرام و خیلی از کارهای دیگر را باید بتواند عقب بیاندازد حتی یک سری از این ها را باید در مسیر حذف کند . بنظر من نگاه کردن به اخبار، چیزی است که باید در ادامه مسیر زندگیتان به تدریج بشود حذف کرد .

نگاه کردن به یک سری برنامه های تلویزیون که تنها مغز و انرژی شما را به عنوان یک انسان، درحال تلف کردن هستند. پس اگر می خواهید نظم شخصی را داشته باشید باید یک سری لذت ها را جلو عقب بیاندازید و بنظرم حتی بعضی از آن ها را باید حذف کنید و همه این ها دارد به عزت نفس شما کمک می کند و هر چقدر که در زندگیمان به جلوتر می رویم و سنمان که بالاتر می رود، این موضوعات را بیشتر می توانیم درک کنیم که بعضی از لذت ها را باید جلو عقب کرد و بعضی از آن ها را باید حذف کرد ، جا به جا کرد.

 

راه کارهای مفید در افزایش عزت نفس

 

اهداف باید قابل ترجمه باشند به اقدام های عملی.

اهدافتان باید قابل دسترسی باشند و همه این ها به افزایش عزت نفس شما کمک می کند. اهدافتان باید قابل سنجش باشند و ما باید بتوانیم آن را بسنجیم و در این مسیر باید نظم شخصی داشته باشید و بعضی از لذت های زندگیتان را به تأخیر هم بیندازید وجلو و عقب و یا حذفشان کنید. اهدافی برای خود نریزید که مربوط به یک انسان دیگر است.

اهداف مربوط به خودتان را بنویسید؛ وقتی من برنامه ریزی می کنم که امسال ۴ کتاب بنویسم و دارد به آخر سال می رسد و هنوز اولین کتاب را هم تمام نکردم ؛ بنظر شما شاید حرفی نزنم آیا در پیشگاه ذهنتان آرامش خواهید داشت ؟

آیاذهنتان شما را سرکوب نخواهد کرد که عرضه نداری، نمی توانی. من چرا بیایم اهداف بزرگی را ببینم، من می گویم اهداف بزرگ را ببینیم، آرزوهای بزرگ داشته باشیم ولی در مسیر حرکت کنیم، بعد از ۳_۲ ماه آن اهداف را اصلاح کنیم، آن ها را یک مقدار تعدیل کنیم، با توجه به انرژی مسیر ، امکانات مسیر و تجربه ای که از مسیر داشتیم، بیاییم آن هدف را تعدیل کنیم، ارتقا دهیم، درجه اش را یک مقدار بالاتر و گاهی اوقات پایین تر بیاوریم ، تنظیمش کنیم، همینطور به شکل مکانیکی حرکت نکنیم برویم به سمت جلو. اهداف باید قابل سنجش باشند، قابل اندازه گیری باشند و اگر این اتفاق نیفتد می تواند خیلی خطرناک باشد در مسیر نابودی عزت نفس شما.

تنها من می توانم هدف های زندگی خودم را مشخص کنم، کسی نمی تواند این کار را به جای من انجام دهد.

اگر قرار باشد موفق شوم باید بیاموزم که به اهداف خود برسم، باید برنامه اقدامی برای رسیدن به اهدافم تدوین کنم. اگر قرار باشد موفق شوم باید به نتایج اعمالم و رفتارم توجه کنم . برای رسیدن به اهدافم به نظم و انضباط شخصی نیاز دارم . این خلاصه کوتاهی بود از این قسمت هدف گرایی.  

احمدرضا فاضلي

احمدرضا فاضلي

من احمدرضا فاضلي، مدرس و مشاور فن بیان و رشد فردی هستم. اینجا تلاش دارم با آموزش مهارت فن بیان، سخنوری و اعتماد به نفس، کمک نمایم تا قابليت و توانائی های خود را بطور اثربخش ارتقاء و ارائه دهيد و ارتباطاتی قدرتمند و اثر گذار را در زندگی و كسب و كار خود ايجاد نمائيد و قهرمان زندگی خودتان باشید ...
اشتراک گذاری در facebook
اشتراک گذاری در twitter
اشتراک گذاری در linkedin
اشتراک گذاری در telegram
اشتراک گذاری در pinterest
اشتراک گذاری در whatsapp
اشتراک گذاری در facebook
مقالات مرتبط
روش های بهبود عزت نفس
اعتماد به نفس

روش های بهبود عزت نفس

روش های بهبود عزت نفس روش های بهبود عزت نفس کدامند که میتوانیم به کمک آنها عزت نفس خود را بیشتر و قدرتمندتر کنیم تا غیر از خود، دیگران هم

ادامه مطلب ⮘
عوامل کاهش عزت نفس
اعتماد به نفس

عوامل کاهش عزت نفس

عوامل کاهش عزت نفس در این مقاله عوامل کاهش عزت نفس و ارزشمندی شما در مسیر زندگی که باید از آنها خودداری نمائید را بطور کامل تشریح کرده ایم. در

ادامه مطلب ⮘
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مشاهده اطلاعیه

اطلاعیه مهم:

کاربران عزیز به پاس قدردانی از اعتماد شما جوایزی ارزنده برای شما عزیزان در نظر گرفته شده است، کاربرانی که بیشترین فعالیت را در سایت داشته باشند طبق امتیاز کسب شده به آن ها جوایزی ارزنده تعلق میگیرد.

چیکار کنم جایزه ببرم!؟