فهرست مطالب

رایگان شد!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

فعال کردن مغز

فعال کردن مغز – سخنرانی با هر دو نیمکره مغز

سر تیتر مطالب

فعال کردن مغز – سخنرانی با هر دو نیمکره مغز

با استفاده از فعال کردن مغز و استفاده از تمام ظرفیت های آن، بخوبی می توانید ارتباطاتی موثر و اثرگذار با دیگران برقرار نمایید.

مغز انسان از دو نیمکره چپ و راست تشکیل شده است که هر کدام از این دو نیمکره، وظایفی را در زندگی بر عهده دارند.

نیمکره چپ مغز وظیفه تحلیل و بررسی اعداد و ارقام و واقعیت ها را بر عهده دارد و نیمکره راست مغز وظیفه بررسی اصوات و هر آنچه که به هنر و سرگرمی مربوط می گردد، را بر عهده دارد.

فعال کردن مغز - سخنرانی با هر دو نیمکره مغز

ارتباط میان دو نیمکره مغز

دو نیمکره چپ و راست مغز ما انسان ها ارتباط تنگاتنگی با یکدیگر دارند بگونه ای که نیمکره چپ مغز ما، سمت راست بدن ما را تحت کنترل دارد و نیمکره راست مغز ما نیز سمت چپ بدن ما را تحت کنترل دارد.

فعال کردن مغز

استفاده همزمان از هر دو نیمکره مغز

انسان ها عموما به مطالبی گرایش پیدا می کنند که برای هر دو نیمکره چپ و راست آنها، خوراک تهیه شود!

این جمله یعنی اینکه صحبت ها و فعالیت هایی برای ما انسان ها جذاب و شیرین است که مطالبی مفید برای هر دو نیمکره چپ و راست مغز ما داشته باشد.

پس بدین منظور است که سخنرانان حرفه ای  از صحبت ها و فعالیت هایی استفاده می کنند که هر دو نیمکره چپ و راست مغز شنوندگان خود را تحت تاثیر قرار داده و شنوندگان تا انتهای صحبت های آنها با سخنران همراهی می کنند.

فعال کردن مغز

مسیر اصلی سخنرانی

حال برای اینک هر دو نیمکره چپ و راست شنوندگان را در سخنرانی تحت تاثیر قرار داده و آنها را به صحبت های خود جلب کنیم  از چه روشی باید استفاده کرد؟

این مقاله را حتما مشاهده بفرمائید
نکات سخنرانی خوب - ارزيابی و بازخورد و پاسخ به سوالات

همانطور که بیان شد نیمکره چپ مغز به واقعیت ها و اعداد و ارقام بسیار علاقمند است و نیمکره راست نیز به مسائل هنری و ادبیات علاقمند است .

حال برای اینکه بتوانیم شنوندگان خود را به صحبت های خود جلب کنیم باید بتوانیم در صحبت های خود هم از اعداد و و اقعیت ها استفاده کنیم و هم از صحبت ها و فعالیتای هنری!

باید بتوانیم با استفاده از یک روش حرفه ای این کار را انجام دهیم. حال بطور دقیق تر چگونه می توانیم این کار را انجام دهیم؟

نحوه ارائه مطالب برای فعال کردن مغز

برای تحت تاثیر قرار دادن مخاطبان در سخنرانی باید از یک مسیر حرفه ای استفاده کنیم این مسیر بصورت جدولی در شکل زیر نشان داده شده است:

فعال کردن مغز

این جدول بیان می کند که باید صحبت های خود را در یک سخنرانی به چند بخش ( که عموما ۳ بخش بهترین حالت است) تقسیم نموده و برای هر بخش هم از واقعیت ها و هم از مسائل ادبی و هنری مثل داستان و شعر و آیه قران و نقل قول و … استفاده نمود

مسیر سخنرانی را اگر بخواهیم با توجه به مطالب بیان شده ترسیم کنیم بصورت شکل زیر خواهد بود.

فعال کردن مغز

مطالبی که در هر بخش سخنرانی  و مربوط به نیمکره راست بیان می شود همانند چاشنی آشپزخانه می باشد که می توانند به غذای اصلی ( قسمت اصلی سخنرانی) طعم و مزه و جذابیت خاصی دهد.

فعال کردن مغز

شکستن ریتم عادی وفعال کردن مغز

هدف اصلی در سخنرانی این است که شنوندگان تمام حواس خود را به صحبت های سخنرانی معطوف کنند. پس بدین منظور سخنران چاره ای جزء استفاده از تکنیک بیان شده در بالا را ندارد!

این مقاله را حتما مشاهده بفرمائید
روش هایی برای خوب صحبت کردن

چرا که اگر سخنران تنها به بیان واقعیت و اعداد بپردازد یک ریتم عادی بر جلسه سخنرانی حاکم شده که سبب می گردد تا دیگر مغز شنوندگان قادر به همراهی صحبت های سخنران نباشد!

این کار یعنی استفاده از داستان ها و مثال ها و اشعار و … همگی به منزله شکستن ریتم عادی سخنرانی و جلب توجه شنوندگان می باشد.

فعال کردن مغز

قرار گیری پیام در ذهن مخاطبان

بیان داستان ها و مثال ها در کنار بیان واقعیت ها به مغز انسان این کمک را می کند تا هر دو نیمکره مغز مخاطبان فعال شده و  پیام سخنران بخوبی در مغز مخاطبان جای بگیرد.

پس تا می توانید در جلسات سخنرانی و صحبت در جمع، هم از واقعیت و اعداد استفاده کنید و هم از داستان ها و مثال ها و اشعار و … تا مغز مخاطبان بخوبی درگیرشده و به صحبت های شما تا پایان سخنرانی گوش فرا دهند.

توجه کنید که استفاده از یک سمت مغز مخاطبان سبب می گردد که پس از زمان کوتاهی ،مغز آنها خسته شده و دیگر به صحبت های شما گوش فرا ندهند!

فعال کردن مغز

احمدرضا فاضلي

احمدرضا فاضلي

من احمدرضا فاضلي، مدرس و مشاور فن بیان و رشد فردی هستم. اینجا تلاش دارم با آموزش مهارت فن بیان، سخنوری و اعتماد به نفس، کمک نمایم تا قابليت و توانائی های خود را بطور اثربخش ارتقاء و ارائه دهيد و ارتباطاتی قدرتمند و اثر گذار را در زندگی و كسب و كار خود ايجاد نمائيد و قهرمان زندگی خودتان باشید ...
اشتراک گذاری در facebook
اشتراک گذاری در twitter
اشتراک گذاری در linkedin
اشتراک گذاری در telegram
اشتراک گذاری در pinterest
اشتراک گذاری در whatsapp
اشتراک گذاری در facebook
مقالات مرتبط
اثر هاله ای
ارتباط موثر

اثر هاله ای در ارتباطات کلامی

اثر هاله ای در ارتباطات کلامی اثر هاله ای مهمترین نکته و قدرتمندترین و اثرگذارترین مفهوم در ارتباطات کلامی مخصوصا اولین ارتباط شما با دیگران است که می تواند براحتی

ادامه مطلب ⮘
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مشاهده اطلاعیه

اطلاعیه مهم:

کاربران عزیز به پاس قدردانی از اعتماد شما جوایزی ارزنده برای شما عزیزان در نظر گرفته شده است، کاربرانی که بیشترین فعالیت را در سایت داشته باشند طبق امتیاز کسب شده به آن ها جوایزی ارزنده تعلق میگیرد.

چیکار کنم جایزه ببرم!؟