اپلیکیشن بیان ماندگار را دانلود و نصب کنید

فهرست مطالب

رایگان شد!

6 دیدگاه

به گفتگوی ما بپیوندید و دیدگاه خود را با ما در میان بگذارید.

دیدگاهتان را بنویسید

یادگیری مهارت های توسعه فردی با 10 تمرین

یادگیری مهارت های توسعه فردی با ۱۰ تمرین

سر تیتر مطالب

مهارت های توسعه فردی

برای یادگیری معنای مهارت های توسعه فردی ابتدا باید به تعریفی از تک تک عبارات آن بپردازیم. مهارت در واقع توانایی انجام یک کار سخت و دشوار را در برمی گیرد. توسعه هم به معنی فعالیتهایی است که باید در جهت کسب آن مهارت ها انجام دهیم. فعالیت هایی که اکتسابی هستند و برای به‌دست‌آوردن آنها نیاز به آموزش و یادگیری داریم. همچنین با انجام آنها به طور مستمر، تجربه کسب می‌کنیم و در آنها ارتقاء پیدا می‌کنیم. اغلب این مهارت ها، فکری و مربوط اندیشه هستند و فقط شامل فعالیت های جسمانی نیستند.

با یادگیری مهارت های توسعه فردی، انگیزه و اعتمادبه‌نفس شما افزایش می‌یابد. انرژی شما برای پیشبرد کارها بیشتر شده و سبک زندگی شما بهتر می‌شود و در نهایت احساس بهتری نسبت به خودتان پیدا می‌کنید؛ بنابراین با یادگیری آنها، نه‌تنها روابط بین‌فردی و سازمانی شما رشد پیدا می‌کند بلکه می‌توانید سایر روابط شخصی خود در تمام جنبه های زندگی را بهبود دهید.

در کسب این مهارت محدود سنی و جنسیتی وجود ندارد. به‌علاوه به تصور برخی افراد یادگیری مهارت های توسعه فردی فقط به امور تجاری و بیزینس مربوط است. درحالی‌که با یادگیری آن شما می‌توانید سایر مهارت های شخصی و ارتباطی خود را در همه جنبه ها بهبود و توسعه دهید. اغلب به دلیل درهم‌تنیدگی کار و زندگی شخصی مرز بین مهارت های فردی و سازمانی از بین رفته است. هرچند یادگیری مهارتی مانند تصمیم‌گیری در هر دو زمینه مصداق دارد و جنبه های مختلف زندگی فرد را تحت تأثیر قرار می دهد.

بهبود و توسعه فردی

بهبود به معنی اصلاح و تکمیل مهارت هایی است که اکنون داریم و توسعه به معنی رشد و تقویت مهارتی است که نداریم. حال که به مفهوم هرکدام از این واژه ها دست یافتیم، در ادامه بهبود و توسعه فردی را تعریف می کنیم سپس مراحل کسب مهارت های توسعه فردی را شرح می دهیم.

در بهبود و توسعه فردی، شخص به پرورش و یادگیری مهارت هایی روی می‌آورد که او را توانا می‌کنند تا استعدادهای بالقوه خود را شکوفا سازد. در نهایت به طور صحیح، اهداف خود را تعیین و برای رسیدن به آنها برنامه ریزی می‌کند و اقدامات عملی انجام می دهد.

پروسه و مراحل بهبود فردی

به‌طورکلی می‌توان گفت بهبود فردی پروسه و فرایندی مستمر در طول زندگی هر فرد است و مهارت های فعلی وی را اصلاح می‌کند. درحالی‌که در توسعه فردی، شخص به یادگیری اموری برای بهبود توانایی های خود می‌پردازد. هدف از شناخت این توانایی ها، استفاده از تمام ظرفیت ها و پتانسیل های فرد است.

این مقاله را حتما مشاهده بفرمائید
درباره برنامه توسعه فردی idp بیشتر بدانید

در هر دو فرایند، عنصر درونی شما مثل یک قلک می ماند که به‌تدریج با مهارت های توسعه فردی پر می‌شود. شما اقدام به برنامه ریزی برای زندگی شخصی و کاری خود می‌کنید. احساس درونی تان روزبه‌روز نسبت به خود و تمام روابط خانوادگی، شغلی و تمام مسائل زندگی تغییر و رشد می‌کند. این نکته مهم را به‌خاطر بسپارید این به معنی نداشتن مشکل و مانع در زندگی نیست.

زندگی مملو از سراشیبی و سربالایی است. شما با کسب مهارت های بهبود و توسعه فردی در رویارویی با برهه های مختلف زندگی خود بهتر عمل خواهید کرد و برای رفع مشکلات زندگی تصمیمات بهتری اتخاذ می‌کنید.

مهارت های توسعه فردی شامل چه مواردی است؟

با یادگیری مهارت های توسعه فردی شما شخصیتی قوی پیدا می‌کنید، نحوه برقراری ارتباط با دیگران برای شما راحت تر و بهتر می‌شود. زندگی تان در ابعاد مختلفی رشد می‌کند. البته فراموش نکنید که لازمه آن کسب دانش و خودآگاهی است.

  1. شناخت نقاط ضعف خود در مهارت های توسعه فردی

در اولین مرحله شما باید هدف خود را بیابید که با بهبود فردی چه چیزی کسب می‌کنید؟ اهداف خود را برای کسب مهارت لیست کنید. برای رسیدن به آنها مسیر درست و مشخصی را تعیین کنید.

  1. خروج از منطقه امن

از اینکه چیز جدیدی تجربه کنید، واهمه نداشته باشید. ترس و واهمه از روبرو شدن با شرایط جدید باعث می‌شود که هیچگاه پیشرفت نکنید. چالش ها و تجربه های نو در زندگی داشته باشید. به سمت یادگیری پیش بروید و برای آن تلاش کنید.

  1. انعطاف پذیر باشید.

در کسب مهارت های توسعه فردی، صبر و تحمل خود را بالا ببرید. به عبارتی بهتر، انعطاف پذیری خود را گسترش دهید. این واقعیت مهم را بپذیرید که زندگی مملو از فراز و نشیب است. نه در مقابل سختی ها خود را ببازید و از ادامه مسیر منصرف شوید و نه در مقابل انواع پیچ و خم زندگی بیش از حد منعطف باشید. حد تعادل را حفظ کنید.

انعطاف پذیری در مهارت های توسعه فردی

  1. حفظ ارزش های شخصی

در زندگی خود چارچوب مشخصی داشته باشید. در مسیر کسب مهارت های توسعه فردی از این چارچوب و ارزش ها خارج نشوید. صبور بودن، مهربانی، ایثار، داشتن پشتکار و حتی خلاقیت و … ارزش هایی هستند که در مسیر توسعه فردی به زندگی شما سمت‌وسو می‌دهند و نباید در حوادث پرالتهاب آنها را نادیده گرفت.

  1. برنامه ریزی برای کسب مهارت های توسعه فردی

در مسیر رسیدن به اهداف تان از برنامه ریزی غافل نشوید. اهداف بزرگ و بلندمدت خود را به اهداف کوچک و کوتاه‌مدت تقسیم کنید. اگر می‌خواهید به مدت ۶ ماه ۳۰ کیلو وزن کم کنید. بهتر است که آن را به ۶ هدف کوچک با کم کردن ۵ کیلو وزن در یک ماه تقسیم کنید.

  1. یادگیری و تجربه ابعاد مختلف مهارت توسعه فردی

هر چقدر مهارت های بیشتری کسب کنید، به تبع آن فرصت های بیشتری در زندگی پیش رویتان قرار می‌گیرد؛ بنابراین با یادگیری مهارت های مختلف علاوه بر سرمایه‌گذاری روی خود، امکان موفقیت و رسیدن به اهداف خود را بیشتر و بیشتر کنید.

این مقاله را حتما مشاهده بفرمائید
درباره برنامه توسعه فردی idp بیشتر بدانید

هیچ وقت به داشته های قدیمی خود بسنده نکنید. حتی اگر دستاوردهای حاصل از آنها بزرگ و خاص باشند بازهم خود را از یادگرفتن چیزهای جدید در زمینه ای دیگر بی‌نیاز ندانید. تکنیک های مختلف از یک هنر را بیاموزید. به یادگیری زبان دیگری بپردازید یا نواختن یک ساز را یاد بگیرید.

  1. توجه به سلامت جسمانی

به ورزش‌کردن روی بیاورید. به اندام و ظاهر خود توجه کنید. این کار علاوه بر اینکه زیبایی ظاهری شما را بهتر می‌کند، در افزایش اعتمادبه‌نفستان نیز بسیار مؤثر است.

  1. تقویت کنجکاوی و جستجوگری

یکی از مصادیق مهم در کسب مهارت های توسعه فردی تقویت حس کنجکاوی و جستجوگری است. در مواجهه با مسائل مختلف زندگی با استفاده عبارت “چرا” بهتر می‌توانید آن موضوع را درک و کشف کنید. هیچ وقت در این مسیر از سؤال پرسیدن و تحقیق غافل نشوید.

  1. داشتن تفریح و سرگرمی

بازی و سرگرمی را جزء لاینفک زندگی خود قرار دهید. زیرا اثرات مثبت این موضوع بر جسم و ذهن انسان، از نظر علمی هم به اثبات رسیده است. در کلاسهایی مثل خوشنویسی، سفالگری و هر حرفه موردعلاقه خودتان شرکت کنید. این تفریحات و سرگرمی ها شما را به یک انسان چندبعدی تبدیل می‌کند.

ایجاد عادات خوب در رشد و توسعه مهارت های فردی

  1. ایجاد عادات مثبت

در ایجاد عادات مثبت خود تلاش کنید. عاداتی مثل سحرخیزی شاید در ابتدا سخت و زمان بر باشد ولی با کمی تلاش و صبوری کم‌کم به یک عادت مثبت در شما تبدیل می‌شود.

 

#درباره برنامه توسعه فردی idp بیشتر بدانید

سخن آخر

مهارت های توسعه فردی یک فرایند آموزشی است که برای همگان قابل یادگیری است و باعث می‌شود به توانمندی ها و قابلیت های نهفته درون خود پی ببریم. بعد از پرورش نقاط مثبت در خود به نسخه فردی بهتری از خود تبدیل می‌شویم. هیچگاه برای یادگیری این مهارت ها دیر نیست. در هر سن و شرایطی که هستید به یادگیری و آموختن بپردازید.

 

برای دیدن ویدئوهای آموزشی رایگان در زمینه مهارت ها و برنامه های توسعه فردی حتما از پیج اینستاگرام ما دیدن فرمایید.

احمدرضا

احمدرضا

من احمدرضا فاضلي، مدرس و مشاور فن بیان و رشد فردی هستم. اینجا تلاش دارم با آموزش مهارت فن بیان، سخنوری و اعتماد به نفس، کمک نمایم تا قابليت و توانائی های خود را بطور اثربخش ارتقاء و ارائه دهيد و ارتباطاتی قدرتمند و اثر گذار را در زندگی و كسب و كار خود ايجاد نمائيد و قهرمان زندگی خودتان باشید ...
مقالات مرتبط

6 دیدگاه

به گفتگوی ما بپیوندید و دیدگاه خود را با ما در میان بگذارید.

دیدگاهتان را بنویسید