فهرست مطالب

رایگان شد!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سخنرانی بداهه

نکاتی در سخنرانی بداهه – قسمت اول

سر تیتر مطالب

نکاتی در سخنرانی بداهه – قسمت اول

در اینجا قصد داریم تا در مورد نکاتی طلایی در سخنرانی بداهه صحبت کنیم.

سخنرانی بداهه در جایی استفاده می شود که شما را بطور ناگهانی به یک سخنرانی دعوت می کنند و باید جلوی جمعی صحبت کنید.

چه نکاتی را باید قبل از یک سخنرانی باید رعایت نمود؟

با چه تمریناتی می توان یک سخنرانی حرفه ای شد؟!

از کجا شروع کنیم تا بتوانیم موثرتر و اثربخش تر سخنرانی کنیم؟

در اینجا از یک ساختار بسیار کاربردی و اثربخش صحبت می کنیم که می تواند سخنرانی های شما را بسیار قدرتمند و اثرگذار نماید.

 

فایل صوتی را از طریق لینک زیر دانلود کنید .

طراحی سخنرانی

متن مربوط به فایل صوتی سخنرانی بداهه

به نام خداوند جان آفرین.

با سلام و احترام خدمت شما دوست بزرگواری که این فایل صوتی رو می­شنوید.

بسیاری از افراد دوست دارند که سخنرانی بداهه رو یاد بگیرند و جلوی جمع ­های مختلف هنگامی که از اونها خواسته شد حضور پیدا کنند و اثربخش و حرفه­ ای سخنرانی کنند در این فایل صوتی در مورد قسمت­هایی کوتاه اما اثرگذار در مورد سخنرانی بداهه میخوایم صحبت بکنیم.

قبلش یک سوال از شما داشتم

اینکه واقعا فردی که بطور بداهه سخنرانی میکنه آیا در همون لحظه تونسته اینکا رو انجام بده واقعا؟

آیا وزنه برداری که بر روی سن مسابقه قرار می­گیره و یک وزنه ۲۰۰ کیلویی رو یک دفعه بالا سر خودش میبره آیا در همون لحظه تونسته اینکار رو انجام بده؟

یا نه قبل­تر از اون، ماه­ها، سال­ها، روزها قبل­تر از اون وزنه­های کوچک رو برداشته و حالا جلوی سن، جلوی مخاطبان میتونه این وزنه­ی بزرگ رو بلند کنه. قطعا همینطور بوده،

برای سخنرانی بداهه هم به همین صورت هست؛ هیچ سخنرانی بداهه­ ای واقعا بداهه نیست!

توجه بکنید هیچ سخنرانی بداهه ­ای واقعا بداهه نیست!

قطعا فردی که جلوی جمع به خوبی صحبت میکنه و یک سخنرانی بداهه رو ارائه میکنه در قبل از جلسه در روزها و ماه­های قبل خودش رو آماده­ی جلسات مختلف کرده، با خودش سخنرانی­های مختلف، صحبت­های مختلف رو بررسی کرده با خودش صحبت کرده در جلسات مختلف حضور پیدا کرده و حالا شما می­بینید که یک دفعه بلند میشه و جلوی جمع و بدون اینکه از قبل با او هماهنگ شده باشه می­ایسته و صحبت میکنه و جذاب و حرفه­ای صحبت میکنه.

این مقاله را حتما مشاهده بفرمائید
تکنیک هایی برای شروع یک ارتباط و گفتگو ( قسمت دوم)

دقیقا سخنرانی بداهه یعنی این!

 سخنرانی­ای که از قبل شما باید آماده باشین، باید ساختارهای قدرتمند سخنرانی، بخصوص سخنرانی بداهه رو بدانید، تمرینات مخصوص به اون رو انجام بدید تا وقتی که از شما خواسته شد به طور ناگهانی و بداهه جلوی جمع قرار بگیرید، حضور پیدا کنید و اثرگذار، جذاب و حرفه­ای صحبت بکنید.

در این فایل صوتی میخوام یک ساختار بسیار ساده اما کاربردی و اثرگذار از سخنرانی بداهه رو با شما در میان بزارم؛

نام این ساختار هست، چی؟ چرا؟ چطور؟ خب!     چی؟ چرا؟ چطور؟ خب!

این ساختار رو بیشتر باز میکنم در اینجا؛ فرض بکنید که من قراره در مورد اعتماد از من خواستند که در مورد اعتماد به نفس بیام صحبت بکنم جلوی جمع؛

اولین قسمت اینکه چی؟ اینکه اعتماد به نفس یعنی چی؟

اعتماد به نفس یعنی اینکه حس خوبی رو نسبت به توانمندی­ها و قابیلت­های خودم داشته باشم، اینکه بتونم توانمندی­ها و قابلیت­های خودم رو بروز بدم و ارائه بدم برای اینکه بتونم رشد بکنم، این قسمت “چی بود، اعتماد به نفس یعنی چی؟ به طور خلاصه.

حالا وارد قسمت چرا میشیم؛ چرا باید اعتماد به نفس داشته باشیم؟

برای اینکه بتونیم در جایگاه واقعی خودمون از لحاظ اجتماعی، از لحاظ فرهنگی و زندگی خودمون قرار بگیریم باید بتونیم اعتماد به نفس داشته باشیم باید بتونیم توانایی و قابلیت­های خودمون رو نشون بدیم وگرنه برای همیشه کنار گذاشته میشیم و نادیده انگاشته میشیم. این هم قسمت دوم یعنی “چرا”؟ اعتماد به نفس یعنی چرا.

اما قسمت سوم، چطور؟ چطور می­تونیم اعتماد به نفس خودمون رو افزایش بدیم؟

یکی از کارهایی که میتونه اعتماد به نفس تون رو افزایش دهد استفاده از مهارت­ سخنوریه، بجای اینکه به فردی که آشنا هست توی تلگرام توی فضای مجازی پیام بنویسید فایل صوتی خودتون رو ارسال بکنید، وقتی فایل صوتی رو بخواهید ارسال بکنید قطعا تمرین می­کنید و قطعا بهترین حالت خودتون رو میگید و بهترین کلمات رو استفاده می­کنید و همین کمک میکنه مهارت سخنوری شما افزایش پیدا بکنه،

این مقاله را حتما مشاهده بفرمائید
زبان بدن  - زبان بدن اثر بخش در سخنرانی و ارائه حرفه ای  ( قسمت سوم)

در جلسات مختلف حداقل نظرات خودتون رو بیان بکنید، نظرات، انتقادات و پیشنهادات، نظرات خودتون رو بیان بکنید در جمع­های فامیلی، در جمع­های دوستانه وارد بشید، به شوخی­ها و طنزهای آنها بخندید وارد بشید در کنارشون بنشینید، صحبت بکنید، ببینید افرادی که خوب صحبت میکنند، از چه کلماتی دارند استفاده می­کنند؟ از چه زبان بدنی دارند استفاده می­کنند؟ تیز حس باشید.

صدای خودتون رو ضبط بکنید، بشنوید، با صدای خودتون آشنا بشید دوست داشته باشین صدای خودتون رو چرا که اگر صدای خودتون رو دوست نداشته باشید دیگران هم دوست نخواهند داشت.

پس قسمت “چطور” اینکه ما مهارت سخنوری خودمون رو افزایش بدیم، صدای خودمون رو ضبط کنیم و در جمع­های مختلف حضور پیدا کنیم و صحبت کنیم

اما قسمت چهارم “خب!”  چی؟ چرا؟ چطور و خب!

خب من در مورد این صحبت کردم که اعتماد به نفس چی هست و چرا باید بدستش بیاریم و چطور باید بدستش بیاریم؟ و حالا وارد قسمت چهارم میشیم، خب! الان مخاطب باید چیکار کنه؟

در این لحظه شما دوست بزرگواری که صدای من رو می­شنوید به طور خلاصه در حد ۳۰ ثانیه تا ۱ دقیقه صدای خودتون رو ضبط بکنید، اینکه چه فردی هستید، خودتون رو معرفی کنید، چه توانمندی­هایی رو دارید و چه کمک­هایی به دیگران می­کنید، یک فایل صوتی رو پر بکنید به همین ترتیب؛ نام، نام خانوادگی، تحصیلات، تجربیات، توانمندی­ها و قابلیت­های خودتون و کمک­هایی که به دیگران می­کنید این فایل ۳۰ ثانیه­ای تا ۱ دقیقه­ای رو ضبط بکنید با خودتون داشته باشید، بشنوید و قطعا کلماتی هست که باید اصلاح بکنید، صداتون، تن صداتون رو باید تغییر بدید و قطعا اتفاقات خوبی خواهد افتاد و همین پر کردن فایل صوتی سبب افزایش اعتماد به نفس شما خواهد شد.

این مقاله را حتما مشاهده بفرمائید
تکینک های افزایش اعتماد به نفس - برنامه ریزی کوچک برای موفقیت

پس این ساختار چی؟ چرا؟ چطور و خب!

یکی از قدرتمندترین، کارآمدترین، پرکاربردترین و در عین حال ساده­ترین ساختارهای صحبت کردن و سخنرانی بداهه هستش، که به طور مثال گونه در مورد اعتماد به نفس بیانش کردم و واقعا هم از شما دوست عزیزی که این فایل صوتی رو می­شنوید دوست دارم در مورد یک موضوع این ساختار رو مورد استفاده قرار بدید؛

مثلا در مورد عزت نفس، عزت نفس چی هست؟

چرا باید عزت نفس داشته باشیم؟

چطور میتونیم عزت نفسمون رو افزایش بدیم؟

و خب حالا باید چیکار بکنیم برای اینکه عزت نفسمون بیشتر بشه؟

یا در هر موضوع دیگه­ای این ساختار رو استفاده کنید و صدای خودتون رو ضبط بکنید و داشته باشید و قطعا میتونه در افزایش مهارت سخنوری و سخنرانی بداهه به شما بسیار بسیار بسیار کمک بکنه. امیدوارم که این فایل صوتی در مورد ساختاری ساده اما در عین حال کارآمد در سخنرانی بداهه،  به شما کمک بکند.

موفق و سخنور باشید و با بیانی جذاب و ماندگار الهام بخش زندگی دیگران باشید. احمدرضا فاضلی

 

احمدرضا فاضلي

احمدرضا فاضلي

من احمدرضا فاضلي، مدرس و مشاور فن بیان و رشد فردی هستم. اینجا تلاش دارم با آموزش مهارت فن بیان، سخنوری و اعتماد به نفس، کمک نمایم تا قابليت و توانائی های خود را بطور اثربخش ارتقاء و ارائه دهيد و ارتباطاتی قدرتمند و اثر گذار را در زندگی و كسب و كار خود ايجاد نمائيد و قهرمان زندگی خودتان باشید ...
اشتراک گذاری در facebook
اشتراک گذاری در twitter
اشتراک گذاری در linkedin
اشتراک گذاری در telegram
اشتراک گذاری در pinterest
اشتراک گذاری در whatsapp
اشتراک گذاری در facebook
مقالات مرتبط
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مشاهده اطلاعیه

اطلاعیه مهم:

کاربران عزیز به پاس قدردانی از اعتماد شما جوایزی ارزنده برای شما عزیزان در نظر گرفته شده است، کاربرانی که بیشترین فعالیت را در سایت داشته باشند طبق امتیاز کسب شده به آن ها جوایزی ارزنده تعلق میگیرد.

چیکار کنم جایزه ببرم!؟