فهرست مطالب

رایگان شد!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

هنر برقراری ارتباط موثر

سر تیتر مطالب

هنر برقراری ارتباط موثر

برقراری ارتباط موثر با دیگران و حتی خودمان می تواند سرآغاز موفقیت هایی بزرگ در زندگی و کسب و کار برایمان باشد که در این مقاله به آن پرداخته ایم.

همانگونه که در مقاله برداشت اولیه در ارتباطات بیان شد ، باید بتوانیم در لحظه اول برخورد با دیگران، بتوانیم یک برداشت خوب در ذهن آنها از خودمان داشته باشیم.

مقاله برداشت اولیه در سخنرانی

در ادامه مسیر ارتباطات به دومین مرحله مهم در ارتباطات می رسیم که به نام تفاهم نامگذاری شده است.

۱ – تعریفی از تفاهم

تفاهم بطور ساده و خلاصه، ایجاد نفقطه نظرهای مشترک در یک زمینه که بتواند افراد را از نظر روحی بهم نزدیک گرداند.

هنگامی که از چشم فردی دیگر دنیا را می بینیم و حس می کنیم و می شنویم و مانند او احساس می کنیم، یک پیوند نسبتا عمیقی در همان لحظات شروع ارتباط ایجادمی گردد که سبب می شود که دیگران حس کنند که آنها را بخوبی درک می کنیم!

این یعنی آنقدر شبیه آنها می شویم که به ما اعتماد می کنند و در کنار ما احساس آسودگی می کنند و ناخودآگاه دیگران با خود می گویند:

نمی دانم این شخص چه دارد، ولی چیزی است که واقعا دوستش دارم.

برقراری ارتباط موثر

۲- موفقیت در برقراری ارتباط موثر یا شکست!

مطابق با صحبت های نیکلاس بوتمن، استاد ارتباطات، هنگامی که شخصی را ملاقات می کنیم تقریبا ۹۰ ثانیه زمان فرصت داریم تا بتوانیم بر روی فرد مورد نظر تاثیر مطلوب بگذاریم. هر اتفاقی که در این ۹۰ ثانیه رخ دهد نشان می دهد که آیا ما توانسته ایم در ایجاد ارتباط موفق باشیم یا اینکه نه ، شکست خوردیم!

هنگامی که بتوانیم یک تفاهم با طرف مقابل خود ایجاد کنیم یک اعتبار در ذهن او ایجاد می کنیم که در ادامه ارتباط می تواند منجر به اعتماد متقابل شود.

در برقراری ارتباط و ایجاد تفاهم باید بسیارتوجه داشت چرا که اگر اعتباری حاصل نشود، ارتباط سبب نگرانی طرف مقابل و شکست ارتباط می گردد!

برقراری ارتباط موثر

اصل برقراری تفاهم با غریبه ها این است که نحوه ی شبیه شدن به آنها را یاد بگیریم. خوشبختانه این کار، هم خیلی ساده و هم خیلی نشاط آور است. این به شما امکان می دهد که هر برخورد جدید را به منزله ی معما، بازی یا تفریح بگیرید.

نیکلاس بوتمن

۳- ایجاد تفاهم با قصد قبلی

بسیاری از ایجاد تفاهم ها در ارتباط به غریبه ها، با قصد قبلی انجام می شود. یعنی با قصد قبلی و یک هدف خاص، شروع به برقراری ارتباط می کنیم.

در این موارد باید بتوانیم با انجام دادن کارهایی، اختلاف های خودمان را با طرف مقابل به حداقل ممکن کاهش دهیم. مثلا مانند او آب بنوشیم،‌مانند او دست های خود را حرکت دهیم، مانند او صحبت کنیم ( لحن یکسان) و مانند او نگاه کنیم، کلماتی مانند او بکار ببریم و …

تفاهم با قصد قبلی از طریق تغییر تعمدی و صرفا کوتاه مدت در رفتار ایجاد می شود تا بتوانیم همانند طرف مقابل شویم.

برقراری ارتباط موثر

۴- ابزارآلات مورد نیاز در برقراری ارتباط موثر

تمامی ابزار آلاتی که باید هنگام برقراری ارتباط و ایجاد تفاهم باید همراه ما باشد همان ابزار هایی است که با آنها به دنیا آمده ایم.

ظاهر، حالت های چهره، چشم، لحن صدا، استفاده از کلمات آهنگین در حین صحبت و …

همچنین توانایی گوش دادن و مشاهده افراد و استفاده از حس کنجکاوی ..

برقراری ارتباط موثر

هیچ عصای جادویی برای ارتباطات وجود ندارد. همان موهبت های خدادای که بهمراه آن بدنیا آمده ایم بهمراه اشتیاق برای برقراری ارتباط با دیگران، می تواند در ایجاد تفاهم بسیار موثر باشد.

 مقاله برقراری ارتباطات حرفه ای به روش مرغ کنتاکی (KFC) راحتما مطالعه کنید

احمدرضا فاضلي

احمدرضا فاضلي

من احمدرضا فاضلي، مدرس و مشاور فن بیان و رشد فردی هستم. اینجا تلاش دارم با آموزش مهارت فن بیان، سخنوری و اعتماد به نفس، کمک نمایم تا قابليت و توانائی های خود را بطور اثربخش ارتقاء و ارائه دهيد و ارتباطاتی قدرتمند و اثر گذار را در زندگی و كسب و كار خود ايجاد نمائيد و قهرمان زندگی خودتان باشید ...
اشتراک گذاری در facebook
اشتراک گذاری در twitter
اشتراک گذاری در linkedin
اشتراک گذاری در telegram
اشتراک گذاری در pinterest
اشتراک گذاری در whatsapp
اشتراک گذاری در facebook
مقالات مرتبط
ترس از صحبت با دیگران
افزایش اعتماد به نفس

ترس از صحبت با دیگران

ترس از صحبت با دیگران یکی از ترس های بزرگی است که افراد بسیاری درگیر آن هستند و سبب می شود تا نتوانند در زندگی موفقیتی کسب نمایند! در این

ادامه مطلب ⮘
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مشاهده اطلاعیه

اطلاعیه مهم:

کاربران عزیز به پاس قدردانی از اعتماد شما جوایزی ارزنده برای شما عزیزان در نظر گرفته شده است، کاربرانی که بیشترین فعالیت را در سایت داشته باشند طبق امتیاز کسب شده به آن ها جوایزی ارزنده تعلق میگیرد.

چیکار کنم جایزه ببرم!؟