فهرست مطالب

رایگان شد!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

داستان سرایی در سخنرانی (قسمت اول)

سر تیتر مطالب

داستان سرایی در سخنرانی (قسمت اول)

اگر بتوانید از مهارت داستان سرایی در سخنرانی خود استفاده نمایید قطعا می توانید براحتی مخاطبان خود را در مسیری که می خواهید متقاعد نمایید…

انسان ها برای اینکه منطق را بفهمند در وضعیت آرمانی خود نیستند، برای فهمیدن داستان در وضعیت آرمانی هستند!         راجر سی. شانک.

چرا داستان سرایی در سخنرانی ؟

همه انسان ها بطور طبیعی به شنیدن داستان علاقه دارند و موقعی که فردی داستانی تعریف می کند بطور کامل و با تمام حواس خود به داستان گوش میکنند.

داستان ها عموما شیرین و دلچسب و جذاب هستند و علاوه بر سرگرمی اطلاعات خوب و مفیدی برای شنونده بهمراه دارند. هر چه این داستان ها بیشتر برگرفته از تجربیات شخصی باشد تاثیرات بیشتری بر روی مخاطبان دارد.

بخش عمده ای از تجربیات و دانش و تفکرات ما در ذهن ما بصورت داستان طبقه بندی شده است.

مثلا اگر قرار است تا در مورد روش های کسب درآمد برای کودکتان صحبت کنید سعی کنید  از داستان های کودکی خود و روش هایی که پدر و مادر تان به شما یاد می داند استفاده کنید تا بتوانید نظر کودکتان را براحتی به سمت خود جلب کنید.

داستان سرایی

یک داستان احساسات عاطفی شنونده را تحت تاثیر قرار میدهد و شنونده را با خود همراه میکند، همین امر سبب می شود تا سخنرانان برای همراه کردن مخاطب با خودشان از داستان سرایی استفاده کنند.

قدرت متقاعدسازی به کمک داستان سرایی

ارسطو سال ها پیش نظریه ای را در زمینه نحوه جلب توجه شنونده بیان نمود و در آن گفت که بیش از ۶۵ درصد توجه مخاطبان به گوینده پیام، بابت بیان داستان هایی می باشد که احساسات و عواطف شنونده را درگیر می کند . مابقی توجه افراد به سخنان منطقی و سخنانی که مطابق با عرف باشد، جلب می گردد.

این مقاله را حتما مشاهده بفرمائید
قوی کردن فن بیان با تكنيك اثر مركب ( قسمت 4)

داستان سرایی

البته موضوع مهمی وجود دارد و آن این است که ذهن هر انسانی بصورت طبیعی می خواهد که تجربه و دانش را در غالب داستان بیان نماید و همین می تواند برای سخنرانان بسیار مورد توجه قرار گیرد که از این شاه کلید اصلی حتما در سخنرانی های خود استفاده کنند.

در ارتباط با موضوع اصلی پیام

داستانی که در سخنرانی و صحبت در جمع مورد استفاده قرار می گیرد باید حتما در راستای پیام اصلی سخنرانی شما باشد تا بهترین تاثیر را بر روی مخاطبان داشته باشد و مخاطبانتان پیام اصلی شما را براحتی درک کنند.

داستان سرایی به چه صورت؟

داستانی که شما قرار است در سخنرانی مورد استفاده قرار دهید درباره موفقیت شما در کاری باشد که با پیام اصلی سخنرانی همراستا است و یا در مورد یک شکستی باشد که سبب شده تا شما تجربیاتی مفید داشته باشید که دیگران آن اشتباهات را در مسیر موفقیت تکرار نکنند.

اهمیت واقعی داستان سرایی در سخنرانی

اگر داستان ها به سراغ شما می آیند، به آنها توجه کنید و وقتی به آنها نیاز می شود یاد بگیرید آن ها را بیان کنید.

بعضی اوقات آدم برای این که زنده بماند، بیش از غذا به داستان نیاز دارد.

باری لوپز

  این موضوع را مد نظر داشته باشید که داستان سرایی جایگزینی برای تفکرات منطقی و بیان نکات کلیدی در سخنرانی نیست بلکه تکمیل کننده نکات منطقی و کمک کننده به درک بهتر نکات اصلی و منطقی می باشد.

 ما داستان خودمان هستیم :

حتما بارها تجربه کرده اید که سال ها تجربیات و دانش و احساسات خود نسبت به وقایع را بصورت داستان هایی کوتاه در می آوریم و برای دیگران یا حتی خودمان تعریف می کنیم. این یک حقیقت غیر قابل انکار است!

این مقاله را حتما مشاهده بفرمائید
فن بیان در بازاریابی و فروشندگی حرفه ای (قسمت 7)

بیان راهکار عالی برای داستان سرایی:

یک دفترچه یادداشت با خود داشته باشید و هر اتفاقی که در طول روز برای شما می افتد را یادداشت کنید، با اینکار در طول زمان یک مجموعه ای از داستان های شخصی ( یا داستان افراد دیگر) خواهید داشت که بسیار برای صحبت ها و سخنرانی های شما مفید و موثر خواهد بود.

یک کار عملی برای داستان سرایی

ضبط صوت یا گوشی همراه خود را آماده کنید تا داستانی را تعریف کنید!

ابتدا در مورد خود سوالاتی بپرسید:

چگونه با همسرتان آشنا شدید؟

نخستین شغلتان چه بود و چه همکارانی داشتید؟

شاد ترین روز زندگی تان را بیان کنید؟

یکی از بهترین تصمیم هایی که در زندگی خود گرفتید را بگویید؟

از داستان هایی که فوران می کنند حیرت زده خواهید شد و پس از ضبط آنها و گوش دادن به آنها حتما خوشحال می شوید.

احمدرضا فاضلي

احمدرضا فاضلي

من احمدرضا فاضلي، مدرس و مشاور فن بیان و رشد فردی هستم. اینجا تلاش دارم با آموزش مهارت فن بیان، سخنوری و اعتماد به نفس، کمک نمایم تا قابليت و توانائی های خود را بطور اثربخش ارتقاء و ارائه دهيد و ارتباطاتی قدرتمند و اثر گذار را در زندگی و كسب و كار خود ايجاد نمائيد و قهرمان زندگی خودتان باشید ...
اشتراک گذاری در facebook
اشتراک گذاری در twitter
اشتراک گذاری در linkedin
اشتراک گذاری در telegram
اشتراک گذاری در pinterest
اشتراک گذاری در whatsapp
اشتراک گذاری در facebook
مقالات مرتبط
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مشاهده اطلاعیه

اطلاعیه مهم:

کاربران عزیز به پاس قدردانی از اعتماد شما جوایزی ارزنده برای شما عزیزان در نظر گرفته شده است، کاربرانی که بیشترین فعالیت را در سایت داشته باشند طبق امتیاز کسب شده به آن ها جوایزی ارزنده تعلق میگیرد.

چیکار کنم جایزه ببرم!؟