فهرست مطالب

رایگان شد!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تمریناتی برای افزایش مهارت کلامی در ارتباطات

سر تیتر مطالب

تمریناتی برای افزایش مهارت کلامی در ارتباطات

با افزایش مهارت کلامی خودمان به کمک یکسری تمرین ها، براحتی می توانیم در موقعیت های مختلف با افراد مختلف، براحتی ارتباط کلامی برقرار نموده و صحبت نماییم.

زبان انبار مهمات ذهن بشر است
(گلوریج)

همانطوریکه در مقاله قبلی صحبت شد، مهارت کلامی یا هوش کلامی، یکی از مهارت های مهم و اثربخش در ایجاد ارتباطاتی اثرگذار و جذاب می باشد.

مقاله مهارت های کلامی در ارتباطات را اینجا مشاهده کنید.

ما باید بدانیم که از چه کلماتی، در چه مکان و زمانی و در مواجه با چه افرادی استفاده کنیم تا بتوانیم ارتباطات بهتری و اثر بخشی را رقم بزنیم.

روش های بسیاری برای رشد مهارت های کلامی یا هوش کلامی وجود دارد که در این مقاله به چند روش بسیار کاربردی و ساده و اثر بخش می پردازیم.

۱- ضبط کردن صدای خودمان

در مورد یک موضوع ساده برای چند دقیقه صحبت کنید و صدای خود را ضبط کنید.

بعد از ضبط ، به صدای خودتان گوش دهید و ببینید که در مورد موضوعی که صحبت کردید و کلماتی که بیان کردید، از چه کلمات دیگری می توانستید استفاده کنید که موضوع شما را بهتر و جالب تر نمایان کند.

افزایش مهار ت کلامی

اقدامک برای افزایش مهارت کلامی

به مدت سه دقیقه در مورد یکی از اتفاقاتی که در همین امروز برای شما اتفاق افتاد یا برای دیگران اتفاق افتاد و شما شاهد آن بودید، صحبت کنید.

بعد از ضبط صدای خود، ببینید که از چه کلماتی دیگر می توانستید در بعضی جاهای صحبت خود استفاده کنید که بیان شما را برای دیگران جذاب تر و اثر بخش تر کند.

همین تفکر در مورد جایگزینی کلمات، سبب می گردد که ذهن شما شروع به فعالیت کند و به مرور زمان کلماتی که می دانستید و استفاده نمی کردید به مجموعه کلمات فعال شما تبدیل شوند و در ذهن شما تثبیت شود.

هنگامی که دارید صدای خود را ضبط می کنید از نظر ذهنی توجه داشته باشید که برای یک فرد واقعی در حال صحبت هستید!

چرا که این حالت سبب خودآگاهی ما و فعالیت بیشتر مغزی ما می شود و ذهن ما با فرض شرایط واقعی، کلمات مناسب را استخراج می کند.

۲- گوش به زنگ کلمات جدید باشید.

در زندگی روزمره، در تلویزیون و رادیو و محیط های اجتماعی مثل فروشگاه یا در جلسات کاری در شرکت، گوش به زنگ کلمات جدیدی باشید که معمولا استفاده نمی کنید!

این تمرکز حواس،‌ نه تنها شما را واژه پردازبهتری خواهد کرد، بلکه از شما شنونده بهتری خواهد ساخت و در نتیجه این تمرکز، به مرور زمان، دایره واژگان شما وسیع تر می شود و براحتی می توانید در جلسات موثر تر و اثر بخش تر صحبت کنید.

یک دفتر یادداشت مخصوص کلمات جدید داشته باشید و هر کلمه ای را می بینید جذاب است و شما استفاده نمی کنید بنویسید و به دایره واژگان خود اضافه کنید.

افزایش مهار ت کلامی

اقدامک برای افزایش مهارت کلامی

کمی فکر کنید و ببینید که امروز چه کلمات جدیدی را از افراد مختلف یا رسانه های خبری شنیدید که می تواند برای شما جذاب باشد و استفاده نمی کردید.

این کلمه یا کلمات را در سه جمله مختلف مورد استفاده قرار دهید.

۳- اگر جاش بودم چی می گفتم؟

این یک روش بسیار موثر در یادگیری و شکل گیری مسیر ایجاد کلمات مناسب و جذاب در ذهن ما می باشد.

هنگامی که فردی در حال صحبت با دیگران می باشد، خوب گوش دهیم و با خود بگوییم که :
اگر من جای این فرد بودم الان چه کلمه مناسب دیگری استفاده می کردم؟

این کار سبب می شود تا ذهن ما در حالت فعال باشد و کلمات مناسبی را استخراج کند.
مغز ما هنگامی در حالت بیشترین فعالیت است که خود را در موقعیت واقعی فرض کنیم!

پس تا می توانید از نظرذهنی خود را در وضعیت واقعی قرار دهید تا ذهن شما فعال شود و کلمات مناسب که می توانید جای دیگران بیان کنید را در ذهن خود مرور کنید…

افزایش مهار ت کلامی

اقدامک برای افزایش مهارت کلامی

همین امروز در هنگامی که فردی در حال گفتگو با دیگران در جلسه ای است را تحت نظر داشته باشید و ببینید با توجه به موقعیت او، چه کلمات و جملاتی را می توانید جای او بیان کنید.
این کار را در هر روز انجام دهید و ببینید که چه تاثیر شگرفی در دایره واژگان شما ایجاد خواهد شد.

احمدرضا فاضلي

احمدرضا فاضلي

من احمدرضا فاضلي، مدرس و مشاور فن بیان و رشد فردی هستم. اینجا تلاش دارم با آموزش مهارت فن بیان، سخنوری و اعتماد به نفس، کمک نمایم تا قابليت و توانائی های خود را بطور اثربخش ارتقاء و ارائه دهيد و ارتباطاتی قدرتمند و اثر گذار را در زندگی و كسب و كار خود ايجاد نمائيد و قهرمان زندگی خودتان باشید ...
اشتراک گذاری در facebook
اشتراک گذاری در twitter
اشتراک گذاری در linkedin
اشتراک گذاری در telegram
اشتراک گذاری در pinterest
اشتراک گذاری در whatsapp
اشتراک گذاری در facebook
مقالات مرتبط
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مشاهده اطلاعیه

اطلاعیه مهم:

کاربران عزیز به پاس قدردانی از اعتماد شما جوایزی ارزنده برای شما عزیزان در نظر گرفته شده است، کاربرانی که بیشترین فعالیت را در سایت داشته باشند طبق امتیاز کسب شده به آن ها جوایزی ارزنده تعلق میگیرد.

چیکار کنم جایزه ببرم!؟