چگونه در ارتباطات خود بدرخشیم؟ ( قسمت سوم)

در مقالات قبلی در مورد این صحبت کردیم که چگونه در ارتباط اولیه خود بتوانیم با دیگران بخوبی صحبت نمائیم و حس خوبی را در  آنها ایجاد نمائیم. در این مقاله در مورد سایر نکاتی که در ارتباط کلامی خود باید توجه داشته باشیم می پردازیم.

 

رعایت نکاتی در برقراری ارتباط و شروع گفتگو

با دیگران بصورت آمرانه و دستوری صحبت نکنید. بگونه ای صحبت نماییدکه دوست دارید با شما صحبت نمایند. برای دیگران و شخصیت آنها احترام قائل شوید.

گفتگو های خود را هدفمند پیش ببرید. خوب بدانید که گفتگوی شما قرار است که چه مسیری را طی نماید و به کجا برود. در مورد اتفاقات روزمره باید صحبت نمایید یا در مورد یک موضوع تخصصی و مهم.

مراقب لحن صدای خود باشید. قطعا لحن گفتگوی شما با یک مغازه دار و لحن صدای شما با رئیس و همکارتان که اهمیت بالایی برای شما دارد،‌یکسان نیست.

هر فردی در هر مکانی ،‌لحن گفتگویی خاص خود را دارد که باید بدقت به آن توجه داشت.

 

شروع یک گفتگو

سخنرانی یا ارائه موضوع

یکی از گفتگوهایی که در آن شما مقابل جمعی می ایستید و صحبت می کنید، ‌سخنرانی یا ارائه موضوع نام دارد.

در این نوع گفتگوی جمعی، شما باید بتوانید مطالبی را آماده کنید و تمرین کنید و روبروی جمع بایستید و صحبت نمائید. افرادی که در سخنرانی شما هستند،‌عموما به صحبت های شما گوش می دهند و در این گفتگو،‌ شما بیشتر صحبت می کنید و حالت صحبتی یک طرفه به خود دارد.

برای اینکه بتوانید در یک سخنرانی،‌خوب صحبت کنید و بدرخشید باید اصولی را رعایت کنید که مربوط به سخنرانی و مهارت ارائه میباشد.

در اینجا تعدادی از مقالاتی که می تواند به شما در آموزش سخنرانی و مهارت ارائه کمک کند را بیان می کنم :

 

چرا این مقاله را مشاهده نمی کنید؟  طراحی یک ساختار برای سخنرانی - قسمت دوم
چرا این مقاله را مشاهده نمی کنید؟  طراحی سخنرانی به روش ABC-C
چرا این مقاله را مشاهده نمی کنید؟  طراحی سخنرانی به روش سخنرانان بزرگ

 

در کل در یک سخنرانی همانند یک گفتگوی ساده باید بتوانید شروعی خوب داشته باشید و یک اثر خوبی را در شروع ارتباط کلامی خود با مخاطبان برقرار نمائید.

در انتهای کلام خود نیز باید بتوانید،‌صحبت هایی را که انجام دادید بطور خلاصه شده بیان نمائید تا اگر فردی در حین سخنرانی به شما گوش نمی داد،‌متوجه کلیت سخنرانی شما شود.

برای اینکه روند یک سخنرانی را فراموش نکنید و جملاتی که تمرین کرده اید را براحتی در جمع بیان کنید،‌ پیشنهاد می دهم که از نقشه ذهنی یا نقاشی فکر استفاده کنید تا موضوعات بخوبی در ذهن شما ماندگار شود.

 

معرفی خودتان

برای اینکه خودتان را به سایرین معرفی کنید و دیگران از توانایی و قابلیت های شما مطلع شوند باید یک معرفی خوب از خود داشته باشید.

هر چقدر که بتوانید بهتر و شیواتر خود را معرفی کنید قطعا افرادی که صحبت های شما را می شنوند بسرعت به سمت شما جذب می شوند و تمایل پیدا می کنند که در مورد شما بیشتر بدانند.

برای اینکه بتوانید خود را معرفی کنید باید در معرفی خود، یک روند مشخصی را طی نمائید و خود و تجربیات و قابلیت های خود را بیان نمائید.

 

افزایش شبکه های ارتباطی

برای اینکه بتوانید فردی موفق باشید باید بتوانید ارتباطاتی خوب با دیگران برقرار نمائید و شبکه ارتباطی خود را افزایش دهید.

پس برای موفقیت در شغل و جایگاهی که هستید باید ارتباطات خوبی بتوانید با دیگران برقرار کنید و لازمه این ارتباط،‌ این است که شما بخوبی بتوانید در گفتگوهای خود بدرخشید و توانمند شوید.

 

شروع یک گفتگو

ترس از اشتباه در ارتباطات

مواقع بسیاری برای ما پیش می آید که بخاطر ترس از ترد شدن دیگران، صحبتی نمی کنیم!

گاهی پیش می آید که به فردی زنگ می زنیم و آن فرد بعد از مدت کوتاهی از ما معذرت خواهی می کند و می گوید نمی تواند صحبت کند و خداحافظی می کند!

این حالت سبب ایجاد حس بدی در ما می شود و سبب می شود که در مواقع دیگر هم به دیگران تماس نگیریم یا ارتباطی برقرار نکنیم.

این موضوع را باید بدانیم که اگر ما می خواهیم در زندگی و کسب و کار خود موفق باشیم باید بتوانیم در ارتباطات خود بدرخشیم و خوب صحبت کنیم.

در چنین مواردی،‌در ابتدا از افراد بخواهیم که آیا می توانند صحبت کنند یا زمان دیگری تماس بگیرید. همین صحبت کوتاه سبب می شود که فرد مورد نظر هم با احترام با شما برخورد نماید و اگر بتواند صحبت را ادامه دهد و در غیر اینصورت زمانی دیگر را به شما پیشنهاد دهد.

چرا این مقاله را مشاهده نمی کنید؟  گزارش کارگاه مدیریت و بکارگیری ترس در سخنرانی

 

تمریناتی مهم در ارتباطات اجتماعی

 در ارتباطات خود سعی نمایید که خوشامد گویی خوبی باشید.

 برای اینکه بتوانید در شروع یک ارتباط بدرخشید، باید بتوانید رفتار و حس خوبی را به طرف مقابل خود منتقل نمائید.

با یک روحیه و نگرش مثبتی به انسان ها نزدیک شوید ( با این تفکر که فرد مورد نظر مخلوق خداوند جهان است و دارای قرب و ارزشی در این جهان است)

 لبخند بر لب داشته باشید.

 با فرد مورد نظر( در صورت امکان) دست دهید و یا در صورتی که فامیل و آشنای نزدیکی است او را بغل نمائید

 برای اینکه سر صحبت را باز کنید، از مطالبی که مدنظر آنهاست شروع کنید ( باید از قبل اطلاعات خوبی از  علاقمندی های دیگران داشته باشیم)

در صورتی که این مراحل را اجرا کنید می توانید در ارتباطات خود بدرخشید.

 

 

 

به اشتراک گذاری با دوستان