تکنیک هایی برای شروع یک ارتباط و گفتگو ( قسمت دوم)

در مقاله قبلی در مورد نکاتی در شروع یک ارتباط و گفتگو از دید زبان بدن پرداختیم. در این مقاله، دیدگاه زبان بدن را در ایجاد یک گفتگو و ارتباط اثربخش را ادامه می دهیم.

 

چرا این مقاله را مشاهده نمی کنید؟  تکنیک هایی برای شروع یک ارتباط و گفتگو

 

هنگام برخورد با دیگران و بیان صحبت، مراقب باشید که …

هنگامی که می خواهید با فردی ارتباط برقرار کنید و وارد یک صحبت و گفتگو شوید، مراقب باشید که وارد منطقه امن او نشوید!

هر فردی برای خود دارای یک منطقه امن می باشد که تنها افرادی که صلاحیت لازم را داشته باشند می توانند وارد این منطقه امن شوند.

حتما زمانی را تجربه کردید که فردی نا آشنا برای بیان یک موضوع، خیلی به شما نزدیک شده است ( خیلی نزدیک در حد کمتر از نیم متر) و بعد شما خودتان را جمع و جور کردید و یا کمی به عقب رفتید!

مناطق امن را برای نزدیک شدن به افراد باید بخوبی بشناسیم و بدانیم که برای برقراری ارتباط با دیگران، تا چه حد می توانیم نزدیک دیگران شویم.

هر چقدر این فاصله امن یا محدوده آسایش را رعایت کنیم قطعا بخوبی می توانیم با دیگران ارتباط برقرار کرده و حسی خوب را به آنها منتقل نمائیم و آنها نیز برای ما ارزش بیشتری قائل خواهند شد.

 

چرا این مقاله را مشاهده نمی کنید؟  رفع کمرویی و خجولی بودن و افزایش اعتماد به نفس (قسمت دوم)

 

سلام و احوال پرسی

در هنگام شروع یک ارتباط با دیگران، علاوه بر نگاه کردن به چشمان طرف مقابل، باید با حالتی سرشار از گرمی و با محبت، با او دست دهید.

هنگامی که در شروع یک ارتباط به چشمان طرف  مقابل نگاه می کنید، نشان می دهید که او برای شما جالب یا با ارزش است و همین سبب می شود که او هم همین فکر را در مورد شما بکند!

 

تکنیک هایی برای شروع ارتباط و گفتگو

حرکات محبت آمیز را فراموش نکنید:

یکی از حرکات محبت آمیز که می تواند سبب افزایش اعتماد به نفس شما شود بغل کردن است!

بغل کردن دیگران سبب می شود که سیستم ایمنی بدن شما هماهنگ شود و خستگی را کاهش دهد و حس شادابی را بیشتر نماید.

هلن کلتون در کتاب ” لذت لمس کردن” می گوید:

بغل کردن سبب افزایش همو گلوبین خون می شود و چون هموگلوبین حامل اکسیژن را به نقاط مختلف بدن مثل قلب و مغز حمل می کند همین سبب هماهنگی در سیستم ایمنی بدن و کاهش خستگی و افزایش شادابی هر دو طرف می شود.

 

بغل کردن یکی از بهترین و ساده ترین کارهایی است که می توانید برای افزایش اعتماد به نفس و مهارت های ارتباطی و هوش اجتماعی خود بکار برید.

 

غیر از زبان بدن شما که نشان دهنده حالات و احساسات شما می باشد، نحوه پوشش ما هم می تواند بسیار در  اعتماد به نفس شما و افزایش میل ارتباطی دیگران با شما تاثیر زیادی داشته باشد.

هنگامی که می خواهید به یک جلسه یا ملاقات با فردی بروید، خودتان را تمام قد در یک اینه حتما ببینید و بررسی کنید و با خود بگویید که اگر فردی اینچنین با من برخورد کند، آیا تمایل دارم که با او ارتباط برقرار نمایم؟!

شکل و نحوه پوشش شما سبب ایجاد  آرامش و حس اعتماد به نفس شما خواهد شد، پس حواستان باشد که چه چیزی می پوشید!

 

یک کار عملی :

در خیابان که راه می روید یا به مغازه ها که می روید افراد مختلف را زیر نظر بگیرید و ببینید که چگونه با دیگران برخورد می کنند و صحبت می کنند. آیا صحبت های آنها با زبان بدن  آنها هماهنگی دارد؟ یا اینکه نه، زبان بدن آنها اصلا با صحبتی که می کنند هماهنگی ندارد!

هر جایی که دیدید فردی بخوبی با دیگران ارتباط برقرار می کند و صحبت می کند و زبان بدن خوبی دارد، سعی کنید که از او تقلید کنید.

 

تکنیک هایی برای شروع ارتباط و گفتگو

 

جملاتی مهم و کلیدی که می تواند تکرار آنها، حس خوبی را به شما دهد و با دیگران هم ارتباطاتی خوب را برقرار نمائید:

من می توانم با لبخند زدن، اعتماد به نفس خود را بیشتر و بیشتر کنم و این حس خوب را به دیگران هم منتقل کنم.

صحبت ها و حرکات بدنی من، می تواند بخوبی با هم هماهنگ شوند.

من در راه ارتباط با دیگران و پیشرفت خود، می توانم حرکات بدنی خود را تقویت کنم و سبب پیشرفت مهارت ارتباطی خود شوم.

 

مهمترین چیز در ارتباطات، شنیدنِ آنچه گفته نمی شود است!

پیتر دراکر

 

 

به اشتراک گذاری با دوستان