تکنیک های افزایش مهارت کلامی کودکان و نوجونان

در مقاله قبلی در مورد تعدادی از تمریناتی که سبب افزایش هوش کلامی فرزند شما می شود صحبت کردیم.

 

چرا این مقاله را مشاهده نمی کنید؟  فن بیان کودکان و نوجوانان

 

اینکه فرزند شما کلمات مناسب را در جای مناسب استفاده کند و قدرت کلام و تن صدای او خوب باشد به مبحث مهارت کلامی بر می گردد که در این مقاله در این باره صحبت خواهیم کرد.

مترادف یابی

یکی از تمرینات افزایش مهارت کلامی، مترادف یابی است !

یک کلمه را انتخاب کنید ( یا حتی به عهده خود او بگذارید) و از فرزند خود بخواهید که در مورد مترادف های آن کلمه هر آنچه می تواند بنویسد.

این تمرین کمک می کند که در صحبت های خود و ارتباطات کلامی، بتواند کلمه مناسب را در جای مناسب خود بیان کند و یک بیان جذاب را ارائه نماید.

 

فن بیان کودکان و نوجوانان

 

ضبط صدا، بررسی و تحلیل کلمات بیان شده

تمرین دیگری که به افزایش مهارت کلامی فرزند شما کمک می کند این است که از فرزند خود بخواهید که در مورد یک موضوع یا داستان یا خاطره صحبت کند و همزمان صحبت او را ضبط کنید.

بعد از ضبط،به صحبت های ضبط شده گوش دهید و با هم بررسی کنید که چه کلماتی را زیاد تکرار می کند و چه کلماتی را بهتر است تغییر دهد.

آن کلمات را پیدا کنید و مترادف آنها را بنویسید و از او بخواهید که در صحبت بعدی خود از این مترادف ها استفاده کند.

مثلا بجای مفید می تواندم موثر و اثربخش استفاده کند …

یا بجای کلماتی مثل واژه می تواند از لغت یا کلمه یا  … استفاده کند

 

 

سایت واژه یاب را هم می توانید در کنار خود داشته باشید و از آن استفاده کنید

Vajehyab.ir

 

 تمرین تیز حسی

از فرزند خود بخواهید به صحبت های یک فردی که خوب صحبت می کند توجه کند. این فرد می تواند در تلویزیون یا رادیو صحبت می کند یا یک کلیپی باشد که در موبایل پخش می شود.

از او بخواهید به دقت به صحبت های فرد مورد نظر گوش دهد و کلمات و جملات و حتی تکه کلام های جالب او را یادداشت کند و در صحبت های خود استفاده کند.

 

اضافات کلامی

گاهی برای ما حتما پیش آمده که در حال صحبت کردن هستیم و یک کلمه ای را کم می آوریم و بعد از یکسری اصطلاحات متداول استفاده می کنیم مانند به اصطلاح ، مثلا ، خدمت آقای خودم عارضم که …

یا اِ اِ اِ  مممم  و ..

در این حالت ما در حال وقت خریدن و فکر کردن برای پر کردن جای خالی میان جملات خود هستیم تا کلمه و جمله مناسب را پیدا کنیم.

در این هنگام باید چکاری را انجام داد ؟

بهترین کار سکوت است که سکوت پیشه کنید!

 

فن بیان کودکان و نوجوانان

 

سکوت در حد ۱ تا ۳ ثانیه که می تواند خیلی به ما کمک کند تا کلمه مورد نظر را به یاد آوریم و توجه دیگران را به خود و کلام خود جلب کنیم.

 

برای کودک خود چکار کنیم ؟

از او بخواهید در صورتی که کلمه ای را کم آورد سکوت پیشه کند و به مدت کوتاهی به کلمه ای که می خواهد بگوید فکر کند و بعد صحبت های خود را ادامه دهد.

یک کاری دیگری هم می توان انجام داد!

از او بخواهید که موقع صحبت کردن با شما ( در حین تمرین صحبت در جمع) یک کش پول به دور دست خود بیندازد و هنگامی که جا پرکن ها را گفت به او اشاره ای کنید و کش را بکشد و به دستش بخورد!

این کار و درد حاصل از آن سبب می شود که کودک شما، به مرور زمان بیاموزد که از جا پرکن ها استفاده نکند چرا که سبب می شود درد کش ر ا متحمل شود!

 

به اشتراک گذاری با دوستان