فن بیان کودکان و نوجوانان

در ادامه تمرینات تقویت فن بیان و مهارت سخنوری کودکان و نوجوانان، در این مقاله تعدادی دیگر از تمرینات اثربخش و موثر را بیان می کنیم.

 

چرا این مقاله را مشاهده نمی کنید؟  تکنیک های اثر بخش برای آموزش فن بیان کودکان و نوجوانان

 

تمرین ۳ تایی!

در این تمرین شما سه کلمه را برای فرزند خود می نویسید و از او می خواهید که در مورد این سه کلمه یک صحبت حدود سه دقیقه ای را انجام دهد.

به او ۵ دقیقه فرصت دهید تا در مورد این سه کلمه فکر کند و یک داستان، خاطره یا یک صحبت در مورد شباهت های این سه کلمه بیان کند.

از او بخواهید که در مراحل اولیه، صحبت خود را بنویسد و این کمک بسیاری به تقویت مهارت کلامی او خواهد کرد.

مثلا در مورد سه کلمه : توپ، دیوار، لامپ

 

تمرین به کمک رادیو:

یکی از موج های رادیو را انتخاب کنید به صحبت های گوینده توجه کنید و بعد از ۲ دقیقه رادیو را قطع کنید، حالا از فرزند خود بخواهید که صحبت های گوینده را ادامه دهد.

در مراحل اولیه شما باید بتوانید به فرزند خود کمک کنید که صحبت در مورد چه چیزی بود و اینکه صحبت های بعدی چه چیزی می تواند باشد.

این تمرین شاید به ظاهر، تمرین سختی باشد ولی اگر به مرور فرزند خود را با این تمرین آشنا کنید، می توانید براحتی بعد از گذشت زمانی مشخص، هوش کلامی او را به شدت تقویت کنید.

 

فن بیان کودکان و نوجوانان

 

این تمرین کمک می کند علاوه بر اینکه به صحبت های دیگران خوب گوش دهد و توجه به صحبت های دیگران داشته باشد و مهارت گوش دادن موثر خود را افزایش دهد، کمک میکند تا در صحبت های خود حرف کم نیاورد.

 

تمرین تلفن بازی

در این تمرین خود شما نقش مهمی را ایفا می کنید. به یکی از اقوام خود تماس بگیرید و احوال پرسی کنید و بعد گوشی تلفن را به فرزند خود بدهید تا او هم با فرد مورد نظر صحبت کند.

می توانید هر روز این کار را انجام دهید و به مدت ۱ دقیقه از فرزند خود بخواهید که این کار را انجام دهد. در این تمرین باید همراه فرزند خود باشید و او را در گفتار و کلمات یاری دهید. همراهی شما در افزایش مهارت سخنوری و فن بیان کودکان و نوجوانان، بسیار موثر خواهد بود.

این کار سبب می شود علاوه برا افزایش آداب معاشرت و نحوه احوال پرسی، مهارت کلامی و فن بیان کودکان هم افزایش یابد.

 

چرا این مقاله را مشاهده نمی کنید؟  اهمیت فن بیان و مهارت سخنور ی کودکان و نوجوانان

 

تمرین داستان گویی به شیوه پاس کاری

در این کار باید حداقل ۳ نفر در کنار هم باشند تا این تمرین حس و حال خوبی را به همه افراد شرکت کننده بدهد. مثلا فرزند شما و شما و همسر شما .

این تمرین را با یک توپ کوچک انجام دهید تا هیجان بیشتر شود!

شما یک داستان را شروع می کنید که میتواند در مورد مثلا رفتن به پارک یا باغ وحش باشد . اینجا از یک داستان فرضی استفاده کنید.

داستان را شروع کنید و بعد کمی که داستان را بیان کردید توپ را به سمت فرزند خود بیندازید  تا او ادامه دهد ( البته قبل بازی بیان کنید که با پرتاب توپ باید داستان ادامه یابد).

باید داستان را به همان ترتیب ادامه دهد و موضوع را تغییر هم ندهد. اگر نتوانست یا موضوع را تغییر داد به او کمک کنید تا روند درست داستان را  طی کند. بعد از گذشت مدت کوتاهی از او بخواهید که توپ را به سمت فرد دیگری پرتاب کند تا داستان را ادامه دهد.

این  بازی سبب افزایش هیجان افراد شرکت کننده خواهد شود و مغز آنها بسیار ورزیده خواهد شود و سبب افزایش مهارت های کلامی آنها خواهد شود.

 

فن بیان کودکان و نوجوانان

این تمرینات بسیار به افزایش هوش کلامی فرزند دلنبدتان کمک خواهد کرد. همچنین کمک می کند از کلماتی که استفاده نکردند و می دانند، استفاده کنند و در ارتباطات کلامی خود حرف کم نیاوند .

اما این که کلمات مناسب را در جای مناسب استفاده کنند و قدرت کلام و تن صدای آنها خوب باشد به مبحث مهارت کلامی بر می گردد که در ادامه در این باره صحبت خواهیم کرد.

 

به اشتراک گذاری با دوستان