مهارت سخنرانی بداهه حرفه ای (قسمت دوم) 

در مقاله اول در مورد معرفی سخنرانی بداهه حرفه ای و همچنین اولین مورد اساسی در سخنرانی بداهه یعنی مخاطبان صحبت کردیم. در این مقاله به ادامه سایر موضوعات اساسی و قابل تامل در سخنرانی بداهه حرفه ای می پردازیم.

 

چرا این مقاله را مشاهده نمی کنید؟  مهارت سخنرانی بداهه حرفه ای

 

۲- قوانین سخنرانی بداهه :

حتما مسابقات ورزش وزنه برداری را مشاهده کرده اید؟

وزنه بردار به سرعت به سمت وزنه ها می رود و وزنه را بلند می کند!

اگر یک کودک کوچک این صحنه را ببیند چه چیزی می گوید ؟ غیر از اینکه می گوید: چقدر قوی، چجوری یکدفعه این وزنه بزرگ را بلند کرد ؟!

خب قاعدتا کودک در مورد تمرینات قبل از مسابقات و فعالیت های سختی را که وزنه بردار قبل از مسابقات انجام داده است اطلاعاتی ندارد که اینگونه صحبت می کند!

 

سخنرانی بداهه حرفه ای

سخنرانی بداهه هم چنین وضعیتی را دارد. وقتی می بینیم که فردی براحتی روبروی جمع حاضر می شود و صحبت می کند بدون هماهنگی، مطمئن باشید که قبل از جلسه سخنرانی برای خود تمرینات و فعالیت و قواعدی را رعایت کرده که اینگونه روبروی جمع می ایستد و صحبت می کند.

 

بهترین بداهه ها واقعاً بداهه نیستند!

بله بهترین بداهها واقعا بداهه نیستند! یعنی بر روی ‌آنها بخوبی قبل از جلسه سخنرانی کار شده است.

 

دیل کارنگی : ( از سخنرانان بزرگ دنیا )

آماده کردن یک سخنرانی بداهه حدود ۳ هفته طول میکشد!

 

شک نکنیدکه که یک بداهه گوی حرفه ای ،‌ همانند یک وزنه بردار حرفه ای در هر لحظه قبل از جلسه سخنرانی، صحبت هایی را در موضوعات مختلف با خودتمرین می کند تا بتواند در جمع های مختلف صحبت های خوبی را بیان کند.

 

همیشه شانس خوب برای بازیکن خوب است!

بازیکن خوب بازیکنی است که در قسمت های مختلف زمین تمام تلاش خود را می کند تا بتواند در موقعیت خوبی قرار گیرید و گل بزند . اینگونه است که شانس را نصیب خود می کند. با تلاش و کوشش!

 

اگر می خواهید حرفه ای باشید نباید هیچ نقطه ای تاریکی در تخصصتان وجود داشته باشد!

حذف اجزای بداهه :

برای اینکه بتوانید یک سخنرانی خوبی را انجام دهید باید بتوانید اجزای بداهه، ‌یعنی صحبت هایی که امکان دارد در مورد آن به سخنرانی فراخوانده شوید البته بدون هماهنگی، را حذف کنید!

 

برای اجرای یک سخنرانی بداهه، سوالاتی را در ارتباط با تخصص و جایگاه اجتماعی خود پیدا کنید و بنویسید…

 

برای حذف اجزای بداهه،‌سوالاتی را که در ارتباط با تخصص شما می باشد یا احتمال می دهید در جلسات مختلف از شما بپرسند را بنویسید و در مورد آن بخوبی فکر کنید.

 

سخنرانی بداهه حرفه ای

 

مثلا در مورد من، این احتمال وجود دارد که در جلسات مختلف بدون هماهنگی دعوت شوم تا در این موارد صحبت کنم :

۱- نحوه اجرای خوب

۲- نحوه ارائه مطلب و جلسه گردانی

۳- چگونه می توانیم ارتباطات کلامی خوبی داشته باشیم؟

۴- چطور می توانیم در جلسات بخوبی و اثر بخش صحبت کنیم؟

۵ چکار کنیم تا با مخاطبان ارتباط بهتری را داشته باشیم؟

 

شما هم سوالات مرتبط با تخصص خود را پیدا کنید و بنویسید . اگر مایل بودید نمونه ای از آنها را در انتهای این مقاله در قسمت نظرات بنویسید.

 

۳- بدنسازی ذهنی

همانگونه که بیان شد یک وزنه بردار حرفه ای برای اینکه بسرعت وزنه خود را بر روی سر خود بلند کند، باید قبل از مسابقات، تمرینات بسیاری را انجام دهد.

برای تمرین کردن در زمینه سخنرانی بداهه، شما هم باید بتوانید تمریناتی را انجام دهید که به شما کمک کند در حین سخنرانی بداهه بخوبی بدرخشید.

تمرین اول :

یکی از این تمرینات، توصیف شرایط به مدت ۵ دقیقه می باشد. شرایطی را که در آن هستید را برای یک فرد دیگر یا بطور تمرینی برای خود توصیف کنید. شرایط کاری، شرایط درسی، شرایط اجتماعی یا خانوادگی

تمرین دوم :

یکی دیگر از تمرینات بیان تشابه میان دو چیز است که در ظاهر خیلی هم بهم شباهت ندارند!

مانند شباهت اسب و صندلی!

درمورد تشابه این دو کمی فکر کنید و تشابهات آنها را بیان کنید.

تمرین سوم : 

یکی دیگر از تمرینات بسیار مهم و اثر بخش که می توانید برای تقویت ذهن خود استفاده کنید این است که به خود بگوئید که اگر جای فلان سخنران بودم چه می گفتم و چکار می کردم؟

هنگامی که فردی در حال صحبت می باشد با خود بگویید که اگر جای او بودید چه چیزی می گفتید که اثر بخش تر باشد و چه کاری می کردید که جلسه سخنرانی جذاب تر شود؟

هنگامی که این سوال را از خود می پرسید ذهن شما بسیار فعال می شود و بخوبی هنگامی که در موقعیت سخنرانی بداهه قرار می گیرید براحتی می توانید صحبت کنید و اجرای اثر بخشی را داشته باشید.

 

این سه تمرینی را که در اینجا در موردش صحبت کردیم مطمئن باشید که می تواند بسیار به شما در اجرای سخنرانی های بداهه حرفه ای در جلسات مختلف کمک کند و ذهن شما را بخوبی تقویت کند همانند یک بدنساز حرفه ای !

 

سایر اساسی ترین موضوعات در سخنرانی بداهه حرفه ای را در مقالات بعدی مشاهده بفرمائید.

 

چرا در دوره رایگان صوتی ” سخنرانی و فن بیان” شرکت نمی کنید؟

 

به اشتراک گذاری با دوستان