چطور فن بیان خوبی داشته باشیم و رسا و واضح صحبت کنیم؟

برای اینکه یک ارائه اثربخش و موثری را داشته باشیم و کلام ما برای مخاطبان واضح و رسا باشد و بخوبی کلمات و جملات ما را  بشوند و درک کنند، باید اصولی را رعایت کنیم.

در این مقاله به بررسی چند اصل بسیار مهم برای اینکه صدایی واضح و رسا داشته باشیم می پردازیم.

 

فن بیان

چرا این مقاله را مشاهده نمی کنید؟  چگونه جذاب صحبت کنیم ؟

 

۱- شمرده و با سرعت مناسب صحبت کردن

هنگامی که فردی تند تند صحبت می کند و موضوعی را ارائه می دهد، چه حسی نسبت به ارائه او دارید؟
افرادی که تند صحبت می کنند این موضوع را به ذهن مخاطب خود منتقل می کنند که افرادی عصبی هستند و از صحبت در جمع ترس دارند!

وقتی شما در یک ارائه شمرده شمرده صحبت می کنید نشان از این است که اعتماد به نفس بالایی دارید و می توانید بخوبی با جمع حاضر ارتباط برقرار کنند .

یک تمرین خوب برای سنجیدن میزان شمرده صحبت کردن شما:

هنگام خواندن اعداد طولانی، باید بتوانید تصور کنید که آنها را می توانید در هوا بنویسید!
اگر توانستید تمام اعدادی را که می خوانید بنویسید سرعت شما خوب و کلمات شما از دید مخاطب شمرده و واضح است .

شمرده صحبت کردن علاوه بر این که سبب می شود تا مخاطبان به اعتماد به نفس شما پی ببرند، سبب می شود که اعتماد به نفس خودتان هم افزایش یابد و حس بهتری نسبت به صحبت کردن و سخنرانی در جمع بدست آورید.

البته این نکته را هم مورد توجه قرار دهید که آهسته صحبت کردن نیز یک حالت بسیار زننده برای یک سخنران و ارائه دهنده می باشد.

هر چقدر سرعت صحبت کردن ما پائین باشد و با آهستگی صحبت کنیم، مخاطبان احساس می کنند که ما چندان هم به صحبت های خود اعتقاد نداریم و در صحبت های خود شک و تردید داریم!

یک نکته بسیار مهم :

اگر شما از طریق قفسه سینه خود تنفس کنید سبب می شود تا کلام شما بصورت تکه تکه و منقطع شنیده شود!

ولی اگر از طریق دیافراگم خود و بصورت شکمی تنفس کنید، صحبت های شما نه تنها واضح و رسا خواهد شد بلکه تعداد کلمات بیشتری را هم می توانید بیان کنید و همین سبب ایجاد حس بهتری در مخاطب و ایجاد حس اعتماد به نفس خواهد شد.

 

مهارت ارائه و سخنوری

 

۲- باز کردن دهان 

برای اینکه صحبت های شما بخوبی به گوش مخاطبان برسد و کلمات شما را درک کنند، باید دهان خود را بخوبی و به اندازه لازم باز کنید!
اگر دهان خود را به اندازه کافی باز نکنید، راههای انتقال صدای شما محدود می شود و کلمات شما بخوبی و رسا شنیده نخواهد شد.

چرا این مقاله را مشاهده نمی کنید؟  سخنرانی و مهارت های کلامی (گزارش ششمین جلسه از چهارمین دوره سخنرانی و مهارت های کلامی و ارتباطی)

 

یک تمرین خوب 

شاید یادتان باشد که معلمان دوران ابتدایی چگونه هنگام دیکته گفتن به ما، دهان خود را بخوبی باز می کردند تا صدای آنها واضح و رسا به همه دانش آموزان برسد!
همین کار را شما هم می توانید بعنوان یک تمرین برای بکارگیری از تمام ظرفیت دهان خود و ادای کلمات هنگام خواندن یک متن کوتاه استفاده کنید.

یک متن ساده را انتخاب کنید ( مانند همین قسمت ) و آن را با صدای بلند بخوانید.

 

۳- وضعیت زبان بدن 

هنگام ارائه و سخنرانی در حالت ایستاده و چه در حالت نشسته باید سعی کنید که صاف بنشینید یا بایستید تا هوای بهتری وارد سیستم تنفسی شما شده و راحت تر و شمرده تر صحبت کنید.

هنگام صحبت کردن سعی کنید تا شانه های شما به هم نزدیک نشود و قوز نکنید!

قوز کردن سبب می شود که حجم فضای قابل تحمل برای هوا در سیستم تنفس شما محدود شود و نتوانید براحتی تنفس کنید و شمرده صحبت کردن شما به مشکل برخورد کند.

همچنین در هنگام ارائه و سخنرانی در جلسات، سعی کنید تا  سر خود را کمی بالا نگاه می دارید تا صدای شما بهتر به گوش مخاطبان می رسد.

 

فن بیان

چرا این مقاله را مشاهده نمی کنید؟  اهمیت زبان بدن  - زبان بدن اثر بخش در سخنرانی و ارائه های حرفه ای  ( قسمت چهارم)

 

۴- نوشیدن آب به میزان لازم

تارهای صوتی ما در هنگام صحبت کردن در حال ارتعاش هستند و هر چقدر که ما آب کافی نوشیده باشیم سبب انعطاف بیشتر تارهای صوتی و ارتعاش آنها می شود و صحبت های ما واضح تر و رسا تر به گوش مخاطبان خواهد رسید.

برای انعطاف بیشتر تارهای صوتی و افزایش ارتعاش آنها و ایجاد صحبت هایی واضح و رسا، نوشیدن روزی حدودا ۸ لیوان آب می تواند موثر و اثر بخش باشد.

چای و قهوه هیچگاه نمی توانند جای خالی آب را پر کنند!

 

 

چرا در دوره رایگان فن بیان و سخنوری شرکت نمی کنید ؟

 

 

 

 

به اشتراک گذاری با دوستان