مهارت ارائه مطلب و سخنرانی 

حتما برای شما پیش آمده که در جلسه ای حضور داشتید و از ارائه سخنرانی  مسئول جلسه، خسته شده اید و به سراغ موبایل خود و یا ساعت برای اتمام جلسه رفته اید !

بسیاری از جلساتی که بصورت کاری و در محل سازمان بصورت هفتگی یا ماهانه برگزار میشود علارقم استفاده از پاورپوینت و عکس و فیلم، خسته کننده می باشد و چندان حس خوبی را به مخاطبان نمی دهد.

اگر شما به عنوان یک مدیر نتوانید ارائه خوبی داشته باشید، مطمئنا نمی توانید نظر مدیران ارشد را برای ارتقای خود جلب کنید یا نمی توانید با کارمندان خود بخوبی ارتباط برقرار کنید و آنها را متقاعد به انجام کاری کنید !

 

مهارت ارائه و سخنرانی

 

برای اینکه دیکران به صحبت های شما توجه داشته باشند و در ذهنشان بخوبی قرار گیرد، باید خود را قبول داشته باشید و اعتماد به صحبت ها و اجرای خود داشته باشید.

باید روش هایی را که می توانید خود واقعی خود را کشف کنید را پید ا کنید .

در این مقاله قصد داریم تا  چند تکنیک جهت افزایش مهارت ارائه برای اینکه جلسات کاری خوب و اثر بخش و موثری داشته باشید بیان کنیم :

این تکنیک ها می تواند شما را در جهت دستیابی به یک سخنرانی جذاب و اثر بخش و همچنین حس خوب در شما بسیار کمک کند .

 

۱- مشارکت مخاطبان در سخنرانی :

 

این تکنیک یکی از مهمترین تکینک ها برای این است که یک سخنرانی جذاب و اثر بخش داشته باشید.

در حین سخنرانی سعی کنید تا ذهن مخاطبان خود را به چالش بکشید و از آنها سوال بپرسید تا وارد بحث شما شوند.

این کار سبب می شود که مخاطبان، خود را بخشی از سخنرانی بدانند و برای حل مشکل بیان شده یا مسئله مطرح شده، نکات و تجربیات خود را براحتی در اختیار سایرین قرار دهند.

 

مهارت ارائه و سخنرانی

 

در جلسات کاری برای رسیدن به یک نتیجه خوب باید بتوانید مخاطبان را همراه خود کنید و با پرسیدن یک سوال و ارائه یک آمار از وضعیت شرکت و سازمان و جامعه، ذهن آنها را وارد بحث سخنرانی کنید .

 

یک ضرب المثل وجود دارد و آن اینکه :

 Questionط hock the mind
سوال به مغز قفل می شود!

 

مهارت ارائه و سخنرانی

 

هنگامی که از دیگران سوال میشود و در پی یافتن جواب هستید، ذهن مخاطبان شما فعال می شود و تا هنگامی که به جواب نرسند، ذهن آنها آرام و قرار ندارد !

همچنین می توانیم یکی از مخاطبان را دعوت کنیم تا در مورد جواب خود و یا قسمتی از ارائه شما، به شما کمک کند و همکار شما باشد.

در سخنرانی های خود همیشه حضار را مورد توجه داشته باشیم و اینگونه نباشد که برای خود صحبت کنیم!
باید بدانیم که مخاطبانی وجود دارند که قرار است در آنها حرکتی را ایجاد کنیم و یک فعالیت خوب را انجام دهیم. پس باید بتوانیم که از حضار به نحو احسنت در ارائه خود استفاده کنید.

البته این نکته را بسیار مورد توجه داشته باشید:
هنگامی که در موقع جواب دادن مخاطبان، بخوبی به آنها گوش می دهید، آنها را ترغیب به صحبت کردن می کنید و در نتیجه آن، باز هم به سوالات شما بخوبی گوش می دهند تا جوابی را برای آن پیدا کنند.

 

۲- خلاقیت در سخنرانی

در حین سخنرانی برای اینکه توجه مخاطبان را جلب کنید و ذهن آنها را بیشتر درگیر جلسه سخنرانی و موضوع مورد بحث کنید، باید بتوانید از راهکارها و ایدهایی جذاب و اثر گذار استفاده کنید .

در یکی از جلسات ارئه در یکی از سازمان ها، یکی از افراد شرکت کننده  که نوبت سخنرانی ایشان فرا رسید، برای اینکه نشان دهد که در زمینه مورد نظر فعالیت هایی خوبی انجام داده، قسمتی از قطعات ساخته شده خود را دست به دست به مخاطبان داد تا آنها قطعه مورد نظر را در دستان خود حس کنند و این موضوع در ذهن آنها بخوبی قرار گیرد که در این زمینه فرد مورد نظر در حال فعالیت می باشد!

 

مهارت ارائه و سخنرانی

 

کارهای خلاقانه بسیاری می توان در ارائه ها انجام داد.

 

یک تمرین کاربردی و ساده :

یک نمونه از خلاقیت هایی را که در سخنرانی های دیگران مشاهده نموده اید یا خودتان به ذهنتان می رسد را در اینجا بنویسید .

 

به اشتراک گذاری با دوستان