گزارشی از سخنرانی در کانون نویسندگان غرب تهران ( تهرانسر)

 

هفتمین نشست کانون نویسندگان غرب تهران ( تهرانسر) با عنوان کانون گنجینه ادب، دوشنبه ۳۰ مرداد در کتابخانه مجموعه فرهنگی مسجد النبی (ص) برگزار گردید.

در این جلسه که عموما به بررسی مسائل مربوط به نویسندگی و کتاب  و کتاب خوانی پرداخته می شود، بطور ناگهانی از من دعوت به سخنرانی شد!

در چند ثانیه اول خیلی شک زده شدم و اینکه قراری نبود که من صحبت کنم ولی در چند ثانیه پایانی، تا رسیدن من به روبروی مخاطبان، چند موضوع مختلف که منطبق با خصوصیات افراد شرکت کننده بود به ذهنم خطور کرد.

سخنرانی هایی که اینچنین اجرا می شود را سخنرانی های بداهه می گویند.

همیشه و در هر وضعیتی باید آماده سخنرانی در جمع های مختلف باشید. همیشه باید در ذهن خود این موضوع را به یاد داشته باشید که امکان دارد در جمعی که شما حضور پیدا کردیده اید تا از مطالبی که بیان می شود استفاده کنید، شاید نوبت به شما هم برسد که دیگران از مطالب شما استفاده کنند!

وضعیت جمع با توجه به اینکه از ساعت شروع برنامه ۹۰ دقیقه ای می گذشت، کمی خسته و کم انرژی بود. باید یک انرژی مضاعفی را به جمع حاضر می دادم. بهمین خاطر شروع سخنرانی را با یک شعر که حاوی نام و یاد خداوند بود آغاز کردم و بعد یک سلام بلند که مخاطبان باید به سلام من پاسخ می دادند!

خدایا شروع سخن نام توست                        وجودم به هر لحظه آرام توست

 

همین شعر و سلامی بلند، توجه مخاطبان را بخوبی به سمت من جلب کرد.

 

 

سخنرانی را با یک داستان شروع کردم. داستانی واقعی و شخصی از خودم و اولین بارهایی که در جمع سخنرانی می کردم. از استرس صحبت در جمع و اینکه چکارهایی را باید برای رهایی از استرس انجام می دادم که ندادم!

در مورد تکنیک هایی صحبت کردم که اگر می دانستم، در آن سخنرانی، راحت تر و جذاب تر صحبت می کردم.

یک داستان شکست در سخنرانی که برای خودم رخ داده بود و بعد بیان تکینک هایی که بعدا متوجه شدم و کمک می کند تا مخاطبان در سخنرانی و صحبت در جمع بتوانند بخوبی بدرخشند!

این داستان هم مانند جلب توجه اول سخنرانی، خیلی موثر واقع شد و توجه مخاطبان بیشتر و بیشتر شد.
از تکنیک داستان سرایی در سخنرانی غافل نشوید .

 

این مقاله را در زمینه داستان سرایی و تکنیک های آن مشاهده بفرمائید.

 

بعد از اینکه توجه مخاطبان به داستان و به خود من جلب شد، تکنیک داستان سرایی را در سخنرانی برای مخاطبان توضیح دادم و نقش آن را در جلب توجه مخاطبان توضیح دادم .

 

 

داستان ها در تحریک نیمکره راست مغز و بالا بردن سطح توجه مخاطبان بسیار قابل توجه هستند.

تا می توانید در زمان هایی که کاری خاصی ندارید برای خود شروع به صحبت در مورد یک داستان شخصی که یک پیام مهم برای مخاطبان دارد، انجام دهید.

حتی اگر بدلایلی نمی توانید صحبت کنید، این داستان را در ذهن خود مرور کنید تا هنگامی که بطور ناگهانی از شما دعوت شد تا در یک جمعی صحبت کنید، براحتی و بسرعت بتوانید شروع به سخنرانی و بیان داستان و نکات و پیام های آموزنده آن برای جمع کنید.

 

 

 

 

به اشتراک گذاری با دوستان