مهارت های کلامی ( هوش کلامی ) در سخنرانی

مهارت های کلامی یا هوش کلامی، نحوه بکارگیری کلمات است بگونه ای که بدانیم آنها را چگونه در کنار هم قرار دهیم تا بخوبی یک صحبت متقاعد کننده و موزون و منسجم ایجاد نمائیم.
مهارت های کلامی یا هوش کلامی شما را می توان بوسیله مقدار و دامنه ی دانش لغوی شما و بوسیله میزان توانایی تان در درک ارتباط میان واژه ها اندازه گرفت.

کلام تو عصای معجزه گر توست .

 

 

 

۱- چرا مهارت های کلامی یا هوش کلامی اهمیت دارند؟

در آغاز قرن بیستم، روانشناسان دریافتند که میان مقدار و قدرت دایره واژگان با موفقیت فردی، ارتباط نزدیکی وجود دارد.
بگونه ای که هر چه دایره واژگان شما وسیع تر و هوش کلامی شما بهتر و بیشتر باشد، در کل در کار، زندگی شخصی، ارتباطات شغلی و تحصیل موفق تر خواهید بود و بهتر و مطمئن تر جلو خواهید رفت.

 

واژگان قدرت شگرف و وسیعی دارند. افرادی که قدرت واژه هایشان را تحت کنترل دارند، دارای قدرت متقاعد کردن، الهام بخشی و تحت تاثیر قرار دادن هستند.

بنابریان حیرت آوری نیست اگر بگوئیم واژه ها و قدرتشان یک از مهم ترین عوامل انقلاب علمی در قرن بیست و یکم بوده است.

 

 

۲- نداشتن مهارت کلامی ( هوش کلامی)

یکی از دلایل عدم ارتباطات خوب افراد یکدیگر، نداشتن مهارت های کلامی یا هوش کلامی است. هنگامی که ندانیم از چه کلماتی استفاده کنیم تا منظور و مفهوم قلبی ما را برساند مطمئنا در ارتباطات دچار تنش خواهیم شد.


تونی بوزان یکی از پیشگامان مهارت های کلامی یا هوش کلامی، جمله ای زیبا و قابل تامل دارند :

قلم قوی تر از شمشیر است!!
فقط به شرط آنکه مغزی که در پشت آن قرار گرفته است، بداند چطور کلمات را بکار برد…

این جمله بیان می کند که هر روز باید بدنبال یادگیری مهارت های کلامی یا هوش کلامی باشیم تا بتوانیم ارتباطاتی قدرتمندتر، موثرتر و اثر بخش تر را رقم بزنیم.

 

۳- مسیر ما در آموزش هوش کلامی :

در راستای آموزش مهارت های کلامی قدرتمند در سخنرانی و ارائه هایی مدیریتی، در این سلسله مقالات سعی داریم تا مهارت های کلامی ( هوش کلامی) مورد استفاده در ارائه های سخنرانان بزرگ دنیا را مورد بررسی قرار دهیم تا بتوانیم از این مهارت های کلامی، برای ارائه های خود الگو برداری کنیم.

پیتر دراکر از بزرگان بازاریابی و فروش دنیا نیز جمله ای جالب دارد که قابل تامل می باشد:

در لحظه ای که یک قدم از پائین به بالا بر می دارید، اثر بخشی شما بستگی به توانایی تان دارد تا از طریق واژه ی گفتاری و نوشتاری به دیگران برسید.

 

مطمئنا برای اینکه بتوانیم یک قدم بالاتر و بیشتر در مسیر موفقیت برداریم باید بتوانیم تا مهارت های کلامی و نوشتاری خود را گسترش دهیم تا بتوانیم ارائه هایی اثر گذار داشته باشیم و بتوانیم ارتباطاتی قوی را رقم بزنیم!

در مسیر یادگیری مهارت های کلامی ( هوش کلامی) باید ماموریت و رسالت خود را در کسب و کار خود و آموزش های خود به یاد بیاورید و ببینید که یادگیی مهارت های کلامی چقدر می تواند در پیشرفت و ارتقاء شغلی شما موثر و مفید باشد.

 

اگر به موضوع کسب و کار خود ماموریت و رسالت وجودی خود آگاه باشید، همین می تواند سبب ایجاد کشش و جاذبه برای یادگیری مهارت های کلامی ( هوش کلامی) شود!

 

با ما همراه باشید با آموزش های تخصصی در زمینه مهارت های کلامی ( هوش کلامی)

 

{module باکس درباره نویسنده}

 

 

به اشتراک گذاری با دوستان