تمریناتی ساده اما کاربردی برای افزایش مهارت های کلامی در ارتباطات

 

در روابط روزمره ای که برای ما بوجود می آید، بدلیل محدود بودن واژگان ما،  از مهارت های کلامی ناقصی برخوردار هستیم و واقعا نمی توانیم با کلمات و جملاتی ساده و کلیشه ای، منظورمان را بخوبی به دیگران بیان کنیم و ارتباطاتی اثر بخش را ایجاد نماییم .

 

 

ما باید یک واقعیت سخت و شکننده را بپذیریم :

باید بعنوان یک انسان و فردی تعاملی، بتوانیم یک مفهوم خاص را بسته به شرایط موجود و نوع مخاطب خود، با جملات و کلماتی متفاوت بیان کنیم تا سطح بالاتر و اثر بخش تری از ارتباطات اجتماعی و خانوادگی را تجربه کنیم!

 

 

اگر نتوانیم از این توانایی استفاده کنیم مطمئنا در ارتباطات خود دچار سوء تفاهمات جبران ناپذیری خواهیم شد.

 

سوال اصلی در این مقاله نیز همین است که چگونه می توانیم به این توانایی دست پیدا کنیم؟

۱- خواندن کتاب های مختلف

هر چقدر که ما بتوانیم کتاب های مفید و موثری را بخوانیم مخصوصا در زمینه ارتباطات اجتماعی و مهارت های کلامی، بهتر و راحت تر می توانیم ارتباطاتی قدرتمند و اثرگذار ایجاد کنیم چرا که دایره واژگان خود را وسیع می کنیم.

 

 

۲- تیز حسی در هنگام تماشای فیلم

اگر در حال تماشای یک فیلم هستید، در صحنه های مختلف به این فکر کنید که اگر بجای فرد گوینده پیام بودید، الان چه جمله ای شبیه آن یا حتی بهتر از آن را بیان می کردید.

 

۳- سه کلمه نامتشابه را انتخاب کرده و درمورد آنها شروع به یک صحبت ۱ الی ۲ دقیقه ای کنید.

مثلا : گردو، شامپو ، گاو
شروع به صحبت کنید بگونه ای که این سه کلمه در صحبت های شما نمایان باشند!

 

در یک روز گرم تابستان وقتی وارد حیاط خانه پدربزرگم شدم، گاو بزرگ و تک شاخی را دیدم که به درخت گردوی وسط حیاط کنار حوض اب بسته شده بود و جلوی مسیر رفتن من به سمت حوض  را که بر روی آن شامپوی من بر روی آن بود بسته بود  و ….

 

بخش بسیار مهمی از ارتباطات ما با کلمات و جملاتی است که انتخاب میکنیم و به زبان می آوریم و هر چقدر این مهارت های کلامی ما قوی تر شوند، ارتباطاتی اثر بخش تر و موثر تر خواهیم داشت.

 

 

 

{module باکس درباره نویسنده}

 

به اشتراک گذاری با دوستان