مهارت های کلامی در بازاریابی و فروش به سبک حرفه ای ها ! ( قسمت پنجم)

 

در ادامه مهارت های کلامی در بازاریابی و فروش حرفه ای به سبک حرفه ای ها،  پنجمین قسمت از این مهارت های کلامی در خصوص سوال هایی قدرتمند و اثر گذار، خدمت شما ارائه می شود.

 

 

۵- سوال های مربوط به درگیری ذهنی

سوال های درگیری ذهنی ، سوال های مثبتی هستند در خصوص منافع محصول یا خدمات شما که در ذهن مشتری، بعد از خرید ایجاد می شود که باید بتوانید آنها را حدس زده م مدیریت کنید.
مدیریت اینگونه سوال های ذهنی مشتری بعد از خرید، سبب می شود که مشتری به خرید خود بیشتر دلگرم بوده و حس بهتری نسبت به خرید محصول یا خدمات ما داشته باشد.

 

 

به این مثال توجه کنید:

فرض کنید که مشتری از شما دستگاه ارائه دهنده نوشیدنی های مختلف سفارش داده است که بصورت اتوماتیک با پرداخت وجهی، نوشابه و ماشعیر و آب معدنی ارائه می دهد.
پس از خرید این دستگاه برای قرار دادن آن در اداره، شاید این سوال برای مشتری پیش آید که بهترین مکانی که می تواند این دستگاه را قرار دهد تا هم فروش بیشتری داشته باشد و هم به دستگاه نظارت شود و آسیبی به دستگاه نرسد، چه مکانی است ؟
(شاید هم مشتری به این سوال قبلا خوب فکر کرده است ولی باز این سوال در ذهنش است که مکانی که مشخص کرده است واقعا درست است؟)
این سوال می تواند ذهن مشتری را به خود درگیری کند و حس و حال خوب خرید را کاهش دهد.
در اینجا فروشنده می تواند سوالی بپرسد که به این درگیری ذهنی پایان دهد یا آن را کاهش دهد:

فروشنده :
اگر بخواهید فروش بیشتر و نظارت بیشتر بر این دستگاه داشته باشید، آن را کجای اداره خود قرار می دهید؟
خریدار:
دستگاه ارائه دهنده نوشیدنی باید در مسیری باشد که براحتی در معرض دید بیشتر کارکنان شرکت باشد و قابل کنترل باشد و نظارت خوبی بر آن انجام شود.
فروشنده :
اگر امکان دارد مکانی را که در نظر دارید یا مکان های فرضی را که در نظر دارید بفرمائید تا در مورد آنها صحبت کنیم تا بیشترین فروش عاید شما شود و نظارت بهتری بر دستگاه اعمال گردد.

دراین مثال مشتری در ذهن خود احساس راحتی بیشتری می کند و راحت تر به این موضوع فکر می کند .
چرا که از یک سو، ذهنش بیشتر متمرکز مسئله قرار دهی در مکان خاصی می شود و از سویی دیگر با همفکری فروشنده می تواند مسیری را که سبب ترافیک بیشتر افراد خواستار خدمات دستگاه می شوند را تصور کند.

 

در هر لحظه از فروش باید همگام با مشتری بود و او را از نظر ذهنی تا بعد از خرید هم هدایت و رهبری کنید تا علاوه بر برند و محصول ( یا خدمات شما ) فعالیت صادقانه شما در ذهنش ماندگار شود.

 

 

سوال های درگیری ذهنی می تواند ترکیبی از سوال های اکتشاف، رهبری و فروش قطعی باشد که باید با ظرافت و برنامه ریزی بیشتری انجام شود تا نتایج مثبتی بدست آورید. این کار همانند حرکتی درست و بجا در بازی شطرنج می باشد که البته باید صادقانه هم باشد.

یادمان باشد که :

کار نیکو کردن از پر کردن است …

 

 

{module باکس درباره نویسنده}

به اشتراک گذاری با دوستان