کارگاه نیمه خصوصی آموزش مهارت های کلامی در ارتباطات اثر گذار ( کارگاه دوم)

دومین کارگاه آموزشی مهارت های کلامی در ارتباطات اثر گذار در تاریخ ۰۸/۰۳/۹۶ در فرهنگسرای تهرانسر ( واقع در تهران – تهرانسر – بلوار گلها ) برگزار گردید.

هدف از برگزاری این کارگاه آموزشی، بیان مهارت های کلامی اثر بخش برای برقراری ارتباطاتی موثر و قدرتمند بود.

 

گزارش اولین کارگاه آموزشی مهارت های کلامی در ارتباطات اثر گذار را اینجا بخوانید..

 

 

مهارت های کلامی یکی از موثرترین و سود بخش ترین مهارت هایی است که هر فردی در هر جایگاه و موقعیتی به آنها نیاز دارد از جمله فروشندگان، مدرسان، مدیران، کارآفرینان، معلمان و هر فردی که در موقعیت خود با سایر افراد جامعه در ارتباط می باشد.

در این جلسه مروری بر مباحث جلسه اول داشتیم و بعد از آن وارد مبحث مهمی دیگر در مهارت های کلامی در ارتباطات شدیم بنام متقاعد سازی .

 

متقاعد سازی یعنی بگونه ای با افراد صحبت کنیم و ارتباط برقرار کنیم که

فعالیت های مورد نظر ما را با اشتیاق و با کمال میل انجام دهند نه با اجبار!

 

 

در مبحث متقاعد سازی، باید تمامی جوانب را در ارتباطات در نظر بگیریم و به تعریفی دیگر، ارتباطات با دیگران  را باید بصورت چند بعدی دید نه تک بعدی !

در مبحث متقاعد سازی باید منافع دیگران حتما مورد توجه قرار گیرد و در بحث متقاعد سازی در ارتباطات، افراد کاری را باید انجام دهند که مورد تمایل و علاقه آنها باشد.

یکی از مهمترین اصولی که در متقاعد سازی مورد استفاده قرار می گیرد اصل ارسطو می باشد.

استفاده از اصل ارسطو

در اصل ارسطو بیان می شود که برای اینکه کلام ما اثر گذاری بالایی داشته باشد باید حاوی کلماتی باشد که

۱- احساسی ۶۵ درصد

۲- منطقی – ۲۵ درصد

۳- اعتباری ( مطابق با سند و مدرک) – ۱۰ درصد

 

 

 

۱- مباحث منطقی :

کلمات منطقی شامل بیان استدلال ها و حقائق و حتی آمارها می باشد تا ذهن فرد را بصورت منطقی درگیر کنیم و صحبت هایی را بیان کنیم که با منطق و عقل طرف مقابل همسان باشد.

۲- مباحث احساسی :

بیشترین کلماتی که تاثیر بسزایی در متقاعد سازی دارد، کلمات و جملات احساسی می باشد.

در ارتباطات و مبحث متقاعد سازی، باید با دیگران بگونه ای صحبت شود و کلماتی انتخاب کنیم که افراد با شنیدن صحبت های ما، حس خوبی به آنها منتقل گردد و پذیرای صحبت های ما شوند.

کلماتی را انتخاب کنیم که به شخصیت افراد و دوست داشتنیهای آنها احترام گذاشته شود و حس خوبی از ارتباط با ما در آنها ایجاد گردد.

در اینجا مبحث مهم دنیای مطلوب انسان ها را بیان کردیم و اینکه تمامی افراد در قلب و جان خود دنیایی دارند به نام دنیای مطلوب!

 


در دنیای مطلوب انسان ها، تمام افراد دوست داشتنی ( مانند پدر و مادر)، اطرافیان، شخصیت های دوست داشتنی ( بازیگران و خوانندگان و سخنرانان و ..) و بسیاری از انسان هایی هستند که افراد به آنها احترام می گذارند و ‌آنها را دوست دارند.

با این دنیای مطلوب باید در ارتباطات ( که بسیار به مبحث احساسات در ارتباط است) بسیار احترام گذاشت تا حس خوبی به انسان ها منتقل گردد.

۳- اعتبار :

اعتبار یعنی اینکه قسمتی از صحبت های ما باید به یک جای محکم و قابل اتکاء، اشاره کند.

هنگامی که در مورد یک موضوع مهم با همکاران خود صحبت می کنیم، وقتی که اشاره به صورت جلسه ماه پیش می کنید، در اصل از اعتباری که در آن جلسه ایجاد شده استفاده می کنید و صحبت های خود را تحکیم می بخشید.

 

تمرینی برای متقاعد سازی به کمک روش ارسطو:

این مثال را برای یک فعالیت روزانه مهم خود ( مثلا متقاعد سازی کارکنان یا همکاران خود ) و مطابق با سه مرحله بیان شده، ارائه دهید .

 بطور نمونه فرض کنید که می خواهید آنها را متقاعد نمائید که زمان لازم را برای اتمام یک پروژه درمدت زمان یک ماه، قرار دهند تا سود بیشتری نصیب مجموعه شما شود.

 

{module باکس درباره نویسنده}

به اشتراک گذاری با دوستان