کارگاه آموزشی موزشی مهارت های کلامی در ارتباطات اثر گذار ( کارگاه اول)

اولین کارگاه آموزشی مهارت های کلامی در ارتباطات اثر گذار در تاریخ ۹۶/۰۳/۰۱ در فرهنگسرای تهرانسر ( واقع در تهران – تهرانسر – بلوار گلها ) برگزار گردید.

هدف از برگزاری این کارگاه آموزشی، بیان مهارت های کلامی اثر بخش برای برقراری ارتباطاتی موثر و قدرتمند بود.

 

 

مهارت های کلامی یکی از موثرترین و سود بخش ترین مهارت هایی است که هر فردی در هر جایگاه و موقعیتی به آنها نیاز دارد از جمله فروشندگان، مدرسان، مدیران، کارآفرینان، معلمان و هر فردی که در موقعیت خود با سایر افراد جامعه در ارتباط می باشد.

اولین موضوعی که در این کارگاه مورد بررسی قرار گرفت سوالی بود که از شرکت کنندگان پرسید شد:

 

۱- چگونه مهارتی را مانند رانندگی آموختیم؟

جوابی که به این پرسش داده می شود سرآغاز بحث ورود به مهارت های کلامی می باشد که بسیار مهم و موثر می باشد.

مطمئنا جواب بسیاری از ما برای این سوال، این است که با تمرین و تکرار …

دقیقا این موضوع برای بسیاری دیگر از مهارت های ضروری و موثر همانند مهارت کلامی، نیز صدق می کند،تمرین و تکرار …

در اینجا در مورد بحث بسیار مهم مسیر عصبی صحبت کردیم و اینکه چگونه در مغز ما سلول هایی در کنار هم قرار می گیرند و متحد می شوند در راستای اینکه ما یک مهارت را بیاموزیم.

 

در مورد شناخت مسیر عصبی حتما این مقاله را مشاهده و مطالعه کنید.

 

برای بدست ‌آوردن یک مهارت کلامی خوب و موثر و ایجاد یک ارتباطی موثر و مفید در جامعه، راه آن از تمرین می گذرد، البته تمرین های درست …

 

 

بعد از آن در مورد روش هایی که می توان مهارت های کلامی را بصورت یک مسیر عصبی در ذهن و جان خود تبدیل کنیم، صحبت کردیم

دو روش مهم و اثر گذار در ایجاد مسیر عصبی در مهارت های کلامی بدین صورت می باشند:

 

الف) تیز حسی

تیز حسی یعنی اینکه به هر آنچه که در اطراف ما اتفاق می افتد،توجه خوبی داشته باشیم. اگر فردی کلمه و جمله زیبایی را در مورد یک موضوع و حادثه ای بیان کرد، آن جمله یا کلمه را به یاد داشته باشیم تا ما هم بتوانیم در موقعیت های دیگر، از آن کلمات و جملات استفاده کنیم.

رفتارهای خوب دیگران، صحبت های خوب دیگران و هر آنجه را که سبب می شود ما را در مهارت های کلامی در ارتباطات یاری رساند را بخوبی از اطراف خود جمع آوری کرده و وارد دایره واژگان خود کنیم.

 

 

 

ب) یادداشت برداری حرفه ای

ذهن ما بگونه ای نیست که بتوانیم جملاتی را که چند روز پیش شنیده ایم ( یا حتی یک ساعت پیش) را بطور کامل بخاطر آورده و از آنها استفاده کنیم. باید سعی کنیم که نوشتن را جزء کارهای ضروری خود قرار دهیم و هر جمله و کلمه زیبایی را که شندیم را سریعا به یک دفترچه منتقل کنیم.

 

پیامبر اسلام (ص) می فرمایند:

دانش را بوسیله نوشتن حفظ کنید..

 

با توجه به رشد تکنولوژی و وسایل ارتباطی، از این وسایل هم می توانیم برای نوشتن نکات مهم و ضروری و اثر بخش و تقویت مهارت های کلامی در ارتباطات استفاده کنیم.

در این راستا یک برنامه قدرتمند و ساده ای وجود دارد که میتوانید در موبایل و تبلت خودتان نصب کنید و لیست تمامی صحبت ها، کارها، ملاقات ها، تجربیات و هر ‌آنچه را که در مسیر موفقیت شما موثر است را در آن ثبت کنید.

در ادامه مبحث کارگاه ‌آموزشی مهارت کلامی در ارتباطات، در مورد ابزارها و وسایلی را که میتواند کلام ما را موثرتر و اثرگذار تر کند پرداختیم.

 

۲- ابزارها و وسایلی را که میتواند کلام ما را موثرتر و اثرگذار تر کند

در اینجا در مورد تئوری آلبرت محرابیان صحبت کردیم که این مبحث را بیان می کند که در مباحث ارتباطی، چه چیزهایی در ارتباطاتی قدرتمند، موثر تر می باشد.

مطابق با تحقیقات آلبرت محرابیان، در بحث ارتباطات، بیشترین اثر را زبان بدن ( ۵۵ درصد)، لحن ( ۳۸ درصد) می باشد که در این میان اثر گذاری کلام در حدود ۸ درصد می باشد.

 

برای دیدن مقاله ای کامل در این زمینه، این مقاله را مشاهده و مطالعه بفرمائید.

در مبحث زبان بدن و میزان اثر بخشی آن در ارتباطات، همین موضوع شاید کافی باشد که در مغز ما یک سیستم قدرتمند بنام سیستم لمبیک وجود دارد که کار آن شناخت افراد در ارتباطات بر اثر زبان بدن آنها می باشد!

این سیستم بطور ناخودآگاه، افراد مختلفی را که در ارتباطات با ما برخورد دارند را از طریق زبان بدن آنها مورد بررسی قرار می دهد و افرادی را که دوست ( و امن هستند) را از دیگرانی که دوست نیستند ( امن نیستند) تشخیص می دهد. این سیستم بسیار در بحث ارتباطات موثر می باشد و بهمین دلیل است که زبان بدن در مهارت کلامی بسیار موثر و اثر گذار می باشد.

 

 

 

{module باکس درباره نویسنده}

 

 

 

به اشتراک گذاری با دوستان