چه چیز باعث شادی می شود؟

در این  مقاله  سعی داریم تا به بررسی عواملی که کمک به شاد بودن و حس شادی در سخنران می کند، بپردازیم.

 

ولی قبل از اینکه بحث شاد بودن و عوامل مهم و تاثیر گذار آن در سخنرانی مورد بررسی قرار دهیم یک سوال داریم:

 

چه عواملی سبب می شود که ما شاد نباشیم و حس شادی در زندگی و بخصوص در سخنرانی نداشته باشیم؟

 

قبل از خواندن بقیه مقاله کمی در مورد این موضوع لطفا فکر کنید و بعد خواندن مقاله را ادامه دهید.

 

عواملی که نشان می دهند ما شاد هستیم:

عواملی که نشان دهنده ما بعنوان یک انسان شاد و سخنران شاد هستیم به سه دسته تقسیم می شوند که در این مقاله به اولین عامل مهم و اثر گذار آن می پردازیم.

 

 

مدل ذهنی شاد

مدل ذهنی در برگیرنده تمامی تجربیات ما تا به امروز، تفکرات ما در تعامل با دیگران و رویدادهای است که برای ما رخ می دهند.

هر اتفاق و تجربه ای که برای ما رخ می دهد و برداشتی که از رفتار دیگران داریم در ذهن ما بصورت یک مدل تبدیل می شود که به آن مدل ذهنی می گویند.

همین مدل های زندگی هستند که در طول زندگی ما، سبب می شوند که افراد ، رویدادها و رفتارها را تفسیر و بررسی کنیم.

 

 

برای مطالعه بیشتر و دقیق تر در مورد مدل ذهنی به این مقاله نگاهی بیندازید.

 

فردی که مدل ذهنی شاد در زندگی و کسب و کار خود دارد خصوصیات و نشانه هایی دارد که بصورت زیر می باشد.

 

۱- با انگیزه و مثبت هستند.

سخنرانانی که مدل ذهنی شاد دارند عموما افرادی هستند که نگرش و دیدی مثبت دارند و برای انجام کارهای خود در هر شرایطی، انگیزه و حس و حال خوبی دارند.

یادم می آید که روز قبل از یکی از سخنرانی های خودم که قرار بود در شهر اراک و دانشگاه صنعتی اراک انجام شود، دچار تورم گلو شدم و براحتی نمی توانستم صحبت کنم و لحن مناسبی نداشتم. ولی با توجه به علاقه ای که برای اجرای این سخنرانی داشتم و قولی که داده بودم، خودم را به سالن اجرای سخنرانی رساندم و در حدود ۴ ساعت سخنرانی ( ۲ سخنرانی ۲ ساعته )  را با درد گلو اجرا کردم چرا که انگیزه خوب و مثبتی نسبت به مطالب و آموختن آنها داشتم.

علاوه بر آن یک سخنران مثبت و با انگیزه و شاد همیشه باید در هر جمی که وارد می شود خوشحالی خود را برای حضور در  آن جمع برای صحبت، ابراز نماید.

در همان سخنرانی اول در دانشگاه صنعتی اراک، بدلیل انجام مختصری کار درمانی و کمی دیرکرد ( در حدود ۱۰ دقیقه) در محل برگزاری سمینار، سخنان خود را اینگونه آغاز کردم:

( بعد از سلام و احوال پرسی) باعث افتخار من هست که برای اساتید و فرهیختگان صحبت می کنم. من دیر رسیدم ( در حدود ۱۰ دقیقه)، تقصیر خودم بود ولی سعی می کنم با اجرای خودمو ارائه مطالب خوب، این دیر کرد را جبران کنم…

 

 ۲- با حوصله و صبر هستند.

سخنران هایی که دارای مدل ذهنی شاد هستند عموما با حوصله هستند و تمام امور خود و برنامه ریزی ها و اجرای سخنرانی خود را با حوصله انجام می دهند. اینگونه سخنران های شاد، در حین سخنرانی نیز بسیار علاقه مند به جواب دادن به سوالات مخاطبان و تفهیم بیشتر مطالب به آنها هستند.

 

۳- هنگامی که با افراد با مدل ذهنی شاد هستید حالتان خوب می شود!

سخنران هایی که مدل ذهنی شادی دارند با توجه به انگیزه بالا و دید مثبتی که نسبت به امور و وقایع دارند و حوصله بالایی که در اجرای امور دارند، هنگامی که با آنها هستید حال خوبی به شما دست می دهد.

اینگونه سخنرانان هنگامی که در حال سخنرانی هستند بدلیل دید مثبت و حوصله بالا و پذیرا بودن صحبت های مخاطبان، با آنها بخوبی ارتباط برقرار کرده، طنزهای مناسب و بجا نیز استفاده می کنند و سبب می شود که حال مخاطبان بهتر شود و حس بهتری از مراسم سخنرانی به یاد داشته باشند.

 

۴- سخنرانان شاد، افرادی همراه هستند!

سخنرانان شاد عموما بسیار پیگیر مباحث آموزشی و ارائه خوب آن به مخاطبان و فهم بیشتر آن و همراه مخاطبان هستند.

آنها در تمامی مراحل آموزشی سعی و تلاش خود را بر این دارند که همراه مخاطب باشند تا بتوانند مطالب را بهتر و بیشتر به آنها بفهمانند و مسیر موفقیت مخاطبان را هموارتر کنند.

در همان سمیناری که در شهر اراک و دانشگاه صنعتی اراک بود بعد سمینار با دانشجویان تقریبا یکساعت و نیم بعد از سمینار با دانشجویان بودم و به سوالات و ابهامات و مسیر آینده شغلی آنها صحبت می کردم و تمامی سعی من بر این بود که بتوانم به سوالات آنها بخوبی پاسخ بدهم و همراهی خوب برای آنها در مسیر موفقیت باشم.

 

 مدل های ذهنی شاد در پیشرفت ما بعنوان یک مدیر و سخنران و نشان دادن ما بعنوان یک فرد همراه و با انگیزه که دیگران از بودن با ما حس بهتری پیدا می کنند، بسیار موثر و اثر بخش می باشد.

لبخند زدن را هم هیچگاه فراموش نکنیم. بدانیم ک لبخند زدن علاوه بر ارتباطات بهتر، مهمترین چیزی را که ایجاد می کند حس خوبی است که به ما می دهد و سبب می شود که با خیال آسوده و مطمئن به فعالیت ها و سخنرانی های خود ادامه دهیم.

حتی اگر شده، بزور لبخند بزنید و اثرات فوق العاده آن را ببینید!

 

 

بیاییم از همین امروز بر روی مدل ذهنی شاد بودن خود کار کنیم و ببینیم که در دراز مدت چه نشانه ها واثرات فوق العاده و جالبی در ارتباط با دیگران و پیشرفت خود بعنوان یک سخنران و مدیر کارآمد و اثر بخش خواهیم داشت.

به اشتراک گذاری با دوستان