همانگونه که در مقاله برداشت اولیه در ارتباطات بیان شد ، باید بتوانیم در لحظه اول برخورد با دیگران، بتوانیم یک برداشت خوب در ذهن آنها از خودمان داشته باشیم.

مقاله برداشت اولیه در سخنرانی

در ادامه مسیر ارتباطات به دومین مرحله مهم در ارتباطات می رسیم که به نام تفاهم نامگذاری شده است.

 

۱ – تعریفی از تفاهم:

تفاهم بطور ساده و خلاصه، ایجاد نفقطه نظرهای مشترک در یک زمینه که بتواند افراد را از نظر روحی بهم نزدیک گرداند.

هنگامی که از چشم فردی دیگر دنیا را می بینیم و حس می کنیم و می شنویم و مانند او احساس می کنیم، یک پیوند نسبتا عمیقی در همان لحظات شروع ارتباط ایجادمی گردد که سبب می شود که دیگران حس کنند که آنها را بخوبی درک می کنیم!

این یعنی آنقدر شبیه آنها می شویم که به ما اعتماد می کنند و در کنار ما احساس آسودگی می کنند و ناخودآگاه دیگران با خود می گویند:

نمی دانم این شخص چه دارد، ولی چیزی است که واقعا دوستش دارم.

 

 

۲- موفقیت در ار تباطات یا شکست!

مطابق با صحبت های نیکلاس بوتمن، استاد ارتباطات، هنگامی که شخصی را ملاقات می کنیم تقریبا ۹۰ ثانیه زمان فرصت داریم تا بتوانیم بر روی فرد مورد نظر تاثیر مطلوب بگذاریم. هر اتفاقی که در این ۹۰ ثانیه رخ دهد نشان می دهد که آیا ما توانسته ایم در ایجاد ارتباط موفق باشیم یا اینکه نه ، شکست خوردیم!

هنگامی که بتوانیم یک تفاهم با طرف مقابل خود ایجاد کنیم یک اعتبار در ذهن او ایجاد می کنیم که در ادامه ارتباط می تواند منجر به اعتماد متقابل شود.

در برقراری ارتباط و ایجاد تفاهم باید بسیارتوجه داشت چرا که اگر اعتباری حاصل نشود، ارتباط سبب نگرانی طرف مقابل و شکست ارتباط می گردد!

 

 

اصل برقراری تفاهم با غریبه ها این است که نحوه ی شبیه شدن به آنها را یاد بگیریم. خوشبختانه این کار، هم خیلی ساده و هم خیلی نشاط آور است. این به شما امکان می دهد که هر برخورد جدید را به منزله ی معما، بازی یا تفریح بگیرید.

نیکلاس بوتمن

 

۳- ایجاد تفاهم با قصد قبلی:

بسیاری از ایجاد تفاهم ها در ارتباط به غریبه ها، با قصد قبلی انجام می شود. یعنی با قصد قبلی و یک هدف خاص، شروع به برقراری ارتباط می کنیم.

در این موارد باید بتوانیم با انجام دادن کارهایی، اختلاف های خودمان را با طرف مقابل به حداقل ممکن کاهش دهیم. مثلا مانند او آب بنوشیم،‌مانند او دست های خود را حرکت دهیم، مانند او صحبت کنیم ( لحن یکسان) و مانند او نگاه کنیم، کلماتی مانند او بکار ببریم و …

 

تفاهم با قصد قبلی از طریق تغییر تعمدی و صرفا کوتاه مدت در رفتار ایجاد می شود تا بتوانیم همانند طرف مقابل شویم.

 

 

 

۴- ابزارآلات مورد نیاز:

تمامی ابزار آلاتی که باید هنگام برقراری ارتباط و ایجاد تفاهم باید همراه ما باشد همان ابزار هایی است که با آنها به دنیا آمده ایم.

ظاهر، حالت های چهره، چشم، لحن صدا، استفاده از کلمات آهنگین در حین صحبت و …

همچنین توانایی گوش دادن و مشاهده افراد و استفاده از حس کنجکاوی ..

 

 

هیچ عصای جادویی برای ارتباطات وجود ندارد. همان موهبت های خدادای که بهمراه آن بدنیا آمده ایم بهمراه اشتیاق برای برقراری ارتباط با دیگران، می تواند در ایجاد تفاهم بسیار موثر باشد.

 

مطالب مرتبط:

برقراری ارتباطات حرفه ای به روش مرغ کنتاکی (KFC)

به اشتراک گذاری با دوستان