اولین چیزی که مخاطبان، ما را با آن می‌شناسند و تصمیم به شنیدن حرف‌های ما می‌کنند، پوشش مناسب می‌باشد. مردم در سی ثانیه اول مشاهده ما، قضاوت می‌کنند. بههمین دلیل ظاهر، لباس و حالت ایستادن شما بسیار مهم است.

ظاهر شما، طرز تفکر و نگرش و احساسات شما را نسبت به خودتان بیان می‌کند و می‌توان گفت که نمودی از تصویر ذهنی شماست. حتی ظاهر شما، طرز تفکر و نگرش شما را نسبت به مخاطبان، به آن‌ها مخابره می‌کند.

پوششی که برای سخنرانی انتخاب می‌گردد بایستی با موضوع سخنرانی ما کاملاً تناسب داشته باشد. اگر برای جمعی از والدین بچه‌هایمدرسه‌ای، در حال صحبت کردن هستیم پوششی که برای سخنرانی انتخاب کردیم باحالتی  که فقط برای بچه‌هایمدرسه‌ای صحبت می‌کنیم، قاعدتاً متفاوت خواهد بود.

پوشش سخنران نشان‌دهنده شخصیت و توانایی و اعتمادبه‌نفس در ارائه سخنرانی می‌باشد. بسیاری از مخاطبان انتظار دارند که در سمیناری باشند که سخنران برای آن‌ها ارزش قائل باشد و با پوشش مناسب در سمینار حضور یابد. اینکه چه پوششی را با چه رنگی انتخاب کنیم و تناسب رنگ‌های مختلف پوشش به چه صورتی باشد بسیار حائر اهمیت است.

 

سخنرانان آقا:

برای سخنرانان مرد، بهترین پوشش کت‌وشلوار همرنگ می‌باشد که علاوه بر  آن رنگ کفش و کمربند نیز بایستی تناسب داشته باشند. بهترین و شیک‌ترین رنگ برای کت‌وشلوار، رنگ سرمه‌ایمی‌باشد که بسیار برای آقایان جذاب می‌باشد. توجه داشته باشید که رنگ کفش و کمربند و جوراب بایستی باهم تناسب داشته باشند. با کت‌وشلوارسرمه‌ای، رنگ کفش مشکی تناسب خوبی با کت‌وشلوار دارد. رنگ کمربند نیز بسیار بهتر است که همرنگ کت‌وشلوار باشد یا نهایتاً همرنگ کفش، مشکی، باشد. در نظر داشته باشید که با کفش مشکی، جوراب سفید نپوشید!

کفشی هم که برای سخنرانان  آقا مناسب می باشد بهتر است که دارای پاشنه ای نهایتا تا ۳ سانتی متر باشد.

سخنرانان خانم:

برای سخنرانان خانم، نکات ریزی باید رعایت شود تا حرفه‌ای به نظر آیند و مخاطبان را زده نکنند!

استفاده از جواهرآلات بایستی بسیار محدود شود و درنهایت از یک انگشتر ساده استفاده شود و از دست بند و وسایلی که سبب ایجاد سروصدامی‌شود و توجه مخاطبان را پرت می‌کند استفاده نشود.

خانم‌ها باید از مانتوهای بلند که تا زیر ساق پا می‌آید و مقنعه استفاده کنند و طرح‌های راه‌راه، بهترین طرح برای مانتوی خانم‌هامی‌باشد و از کفش‌هایپاشنه‌بلنددرصورتی‌که سخنرانی بالاتر از یکساعت است، خودداری کنند. همچنین

برای خانم هایی که چادر می پوشند بهترین نوع چادر، چادر ملی می باشد که سبب می شود تا بهتر بتوانند از دست های خود برای توضیح مطالب استفاده کنند.

کفشی هم که برای سخنرانان  خانم مناسب می باشد بهتر است که دارای پاشنه ای نهایتا بین ۵ تا ۷ سانتی متر باشد. کفش هایی با پاشنه بلند، سبب عدم تعادل می شوند و سخنران را در حین سخنرانی با مشکل روبرو می کند.

 

  

انتخاب لباس، متناسب با موضوع سخنرانی:

برای سخنرانی در جمع های متفاوت، حد الامکان باید سعی گردد تا لباس متناسب با ‌آن جمع انتخاب و استفاده شود. بعنوان نمونه اگر برای جمعی از افراد دانشگاهی صحبت می کنید بهترین نوع پوشش، کت و شلوار متناسب می باشد و اگر در محیط ورزشی هستید بهترین حالت استفاده از لباس ورزشی مناسب می باشد.

 

کراوات بزینم یا نزینم؟

اگر تمایل به استفاده از کراوات هستید باید این موضوع را  مدنظر داشته باشید که شناخت خوبی از مخاطبان خود داشته باشید و از فرهنگ و ارزش های آنها مطلع باشید.

در بعضی از جمع ها، کراوات بعنوان اتیکت ( شخصیت کاری)، سخنران می باشد و در بعضی از جمع ها، اینگونه نیست.

پس اگر تمایل به استفاده از کراوات دارید بخوبی مخاطبان و وضعیت موجود را بررسی نمایید تا مخاطبان خود را از دست ندهید!

 

درنهایت:

بایستی بسیار مراقب نوع پوشش خود به‌عنوان سخنران حرفه‌ای باشید و در این زمینه باید از سخنرانان دیگر الگوبرداری کرد و برای سمینارهای سخنرانی خود بهترین نوع پوشش را انتخاب کنیم. چرا که نوع پوشش ما نحوه نگرش مخاطبان ما را تحت تاثیر قرار می دهد  و در صورت توجه نکردن به این موضوع، در بحث ارتباطات، سبب دوری مخاطبان از ما می شود!

.

به اشتراک گذاری با دوستان