در راستای هدف سخنرانی صحبت کنید

با توجه به نوع سخنرانی خود (کوتاه یا بلند) می‌توانید از تکنیک‌هایی که در فصل مدل آماده‌سازی بیان گردید استفاده کنید.

همچنین توجه داشته باشید که تمامی راهکارها و روش‌های زیر باید در راستای صحبت‌های اصلی شما باشد و بتواند سخنرانی شما را حمایت کند.

۱- مقدمه را طولانی نکنید.

در صورت طولانی شدن مقدمه سخنرانی، مخاطبین خسته می‌شوند و در ادامه دیگر چندان حاضر به شنیدن صحبت‌های شما نمی‌شوند.

بیش‌ازحد از خود تعریف نکنید چرا که مخاطبان شما را به‌عنوان یک انسان خودشیفته در نظر می‌گیرند.

 

۲- با اعتمادبه‌نفس عمل کنید:

عمل و احساس در درون آدمیباهم هستند اگر به عملی که کنترل بیشتر  و مستقیم‌تری روی آن داریم نظم ببخشیم، احساس  که کاملاً تحت کنترل مستقیم ما نیست را نیز تنظیم می‌کنیم.

در ابتدای سخنرانی باید یک تصویر ذهنی خوب در ذهن و روح مخاطب ایجاد کنیم و در ادامه به صحبت حول‌وحوش همان تصویر ذهنی بپردازیم تا موضوع برای مخاطب بهتر فهم گردد.

پس صاف بایستید و خود را شاد نشان دهیم و طوری صحبت کنیم که انگار شاد هستیم. احساس شجاعت کنید طوری که انگار شجاع هستید و همه اراده خود را برای شجاع بودن بکار ببرید.

همیشه سعی کنید که نفس عمیق بکشید و اکسیژن بیشتری را ذخیره کنید که روحیه شما بهتر شود و شجاعت پیدا کنید.

خواننده بزرگ اپرا ژان دورز می‌گفت آدمی موقعی که نفسش را نگه می‌داردمی‌تواند روی آن بنشیند و به این شکل هر چه نگرانی است از بین می‌رود.

سرزنده بودن، اشتیاق و سرحالی نخستین قابلیت‌های است که یک سخنران موفق باید در خود جمع کند. مردم همیشه دور یک  سخنران پرانرژی گرد می‌آیند!

دست‌هایتان را با حرکات پرشوری تکان دهید و سعی کنید که صدا و لحن شما سرشار از اطمینان باشد و از وجود شما، گرمای اشتیاق و زندگی بیرون آید.

۳- زیرسؤال بردن مخاطبان:

  یک سخنرانی خوب، گفتگویی نفربه‌نفر با هر یک از مخاطبان است

 رالف آرچیبولد    Ralph Archibold

 

سخنران حرفه‌ای باید بتواند برای ایجاد ارتباط مؤثر با مخاطبان خود با آن‌ها همدلی داشته باشد و به‌گونه‌ای رفتار کند که مخاطبان از شنیدن صحبت‌های او لذت ببرند.

گاهی بعضی از سخنرانان چنان شوخی‌ها و صحبت‌های نادرست دارند که مخاطب احساس می‌کند شخصیت او زیر سؤال رفته و دیگر حاضر به شرکت در جلسات آن سخنران نخواهند شد.

۴- از عقاید اصلی خود حمایت کنید

‌چه چیزی باعث می‌شود که نکات بیان‌شده توسط شما، تصویر روشن و زنده‌ای در ذهن مخاطب به‌جا بگذارد؟

با استفاده از داستان‌ها و مثال‌ها، قیاس‌ها و نمایش‌ها وسایر ابزارهای بیان شده در این کتاب، می‌توانید نظرات خود را روشن و رسا بیان کنیدو با آمار و گواهی کارشناسان، بر تأکید و اهمیت آن بیفزایید.

 

۵- حواستان باشد که

  • سخنران‌هایی که مباحث سیاسی و اعتقادی و حتی قومیتی و شوخی‌ها و طنزهای مربوط به آن‌ها را انجام می‌دهند، سبب ناراحتی و از دست دادن طیف وسیعی از مخاطبین خود خواهند شد!
  • مردم پول می‌دهند که مطلبی ارزشمند در سخنرانی یاد بگیرند نه اینکه اعتقادات و عقاید سیاسی مذهبی و قومیت آن‌ها زیر سؤال رود!
  • در مورد موضوعاتی که اطلاعات کافی در مورد آن‌ها ندارید سعی کنید تا حد امکان وارد نشوید مگر از قبل با متخصص مربوطه مشورت کرده باشید. مسائل پزشکی از آن جمله حیطه‌ها هست که نباید بدون اطلاعات وارد شد.
  • در سخنرانی خود همیشه سعی کنید مخاطبان را با کلمه ما خطاب کنید تا بتوانید ارتباط بهتری برقرار کنید
  • در سخنرانی از بکار بردن کلمات کوچه خیابانی و استفاده از جوک‌های بی مربوط و دور از نزاکت و همچنین از کنایه زدن پرهیز کنید چرا که اعتبار شما را نزد مخاطبان پائین می‌آورد.
  • سخنران باید اطلاعاتش را به‌روز کند و همیشه در جریان اطلاعات روز رشته خود و همچنین سایر اخبار باشد تا بتواند در مقابل مخاطبان در هر قسمتی از صحبت‌های خود حرف‌های مفید داشته باشد. این اطلاعات تازه همانند خون تازه‌ایمی‌باشد که در دل و ذهن مخاطب جاری می‌گردد.

 

 

به اشتراک گذاری با دوستان