تغذیه در سخنرانی حرفه‌ای

قبل از سخنرانی سعی کنید تا غذای سبکی را بخورید. این کار سبب می‌شود تا مغز شما هوشیاری بالاتری داشته باشد و درست عمل کند.

سعی کنید از غذاهای حاوی پروتئین استفاده کنید تا مغز شما به‌راحتیتغذیه‌شده و بتوانید به‌راحتی درست فکر کرده و صحبت کنید. علاوه بر آن صدایتان تأثیرگذارتر و ذهنتان آرام‌تر خواهد بود.

مراقب سرمایه خود باشید!

برای داشتن صدای خوب در حین سخنرانی آب بنوشید و توجه داشته باشید که دمای آن با دمای اتاق یکسان باشد. آب سرد تارهای صوتی شما را تحریک کرده و صمیمیت صدای شما را از بین می‌برد.

ممکن است گاهی پیش آید که صدای شما دچار گرفتگی ناشی از گلودرد یا سرماخوردگی را دارد. در این وضعیت سعی کنید که از مخلوط آب گرم و عسل و آب‌لیمو بنوشید.

 

برقراری ارتباط دوستانه

بعضی از سخنرانان حرفه‌ای قبل از سخنرانی با مخاطبان ارتباط گرفته و با آن‌هابه‌گونه‌ای دوستانه برخورد کرده و حس دوستی قدیمی را در مخاطبان ایجاد می‌کنند.

تمرین فوق‌العاده

یکی از تمرینات، تمرین تنفس سه مرحله‌ای است که در چهار ثانیه عمل دم و چهار ثانیه عمل نگه داشت نفس و بعد در چهار ثانیه آخر عمل بازدم انجام می‌گردد. این عمل باید در حدود سه دقیقه انجام شود تا فشارات وارده بر ماقبل از سخنرانی،خارج شود. این تمرین آرامش خاصی را به سخنران می‌دهدبه‌گونه‌ای که با تمام قدرت صحبت‌های خود را می‌تواندبه‌خوبی انجام دهد.

 

روحیه دادن به خودمان

درست قبل از اینکه شما را معرفی کنند تا صحبت کنید، به خودتان بگویید: این‌یک سخنرانی بی‌نظیر خواهد شد! و چندین بار به خودتان بگویید:  خودم را دوست دارم خودم را دوست دارم.

این کلمات را با اعتقاد به‌گونه‌ای بگویید که گویی می‌خواهید کسی را متقاعد کنید که واقعاًاعتقاددارید.

محکم و استوار و صاف بایستید:

وقتی برای سخنرانی از جایتان بلند می‌شوید، سرتان را صاف نگه‌دارید گویی که قرار است سیبی را که از سقف آویزان شده را گاز بزنید!

لبخند بزنید. در ضمن زیرک و گوش‌به‌زنگ باشید. با چالاکی، انرژی و اشتیاق قدم بردارید.

اگر در بالای سن و قبل از سخنرانی بدنتان می‌لرزد و عضلات شما سفت شده است با خود بگویید که من می‌لرزمبهخاطراینکه پیامی ارزشمند را برای مخاطبان دارم و سرشار از انرژی هستم و می‌خواهم زندگی آن‌ها را تغییر دهم.

هیجانات منفی بر روی صحنه و سن، حالا افزایشی دارد نباید اجازه داد که افزایش یابند. یکی از راه‌هایمؤثر این است که بتوانیم این هیجانات را درصحنه کنترل کرد. با تنفس عمیق و مکث کوتاهی قبل از بیان موضوع و سپس به‌صورت شمرده و بلند خواندن موضوعات، سبب می‌گردد تا بتوانیم به‌راحتی بر هیجانات فائق آییم.

به خود قول دهید تحت هر شرایطی به صحبت‌های خود ادامه خواهید داد و از هیچ اتفاق ناگواری ترس نداشته باشید و مصمم و بااقتدار به صحبت‌های خود ادامه دهید. با خود این قول را هم بدهید که در صورت بدترین اتفاق بازهم به سخنرانی خود ادامه خواهید داد مانند افتادن به زمین.

عزت‌نفس را فراموش نکنید و این قیمتی است که فرد بر روی خود می‌گذارد و نشان می‌دهد که فرد چقدر برای خودش ارزش قائل است و خود را عزیز و ارزشمند می‌داند.باید عزت‌نفس خود را در هر شرایطی حفظ کرد. ازیک‌طرف نباید مخاطبان را انسان‌هایبافهم و مدرک بسیار بالایی فرض کرد و از  طرف دیگر نباید آن‌ها را انسان‌هایکم‌دانش و فاقد هویت تصور کرد!

باعزت نفس بالا دیگرشما به‌عنوان یک سخنران، بهدنبال این نیستید که دیگران چگونه‌اند بلکه ذهن وفکر شما تنها درگیر به مسائلی است که قرار است بیان کنید. این‌گونه است که با این عزت‌نفس، آرامش و اعتمادبه‌نفس را بهدستمی‌آوردید و بر ترس از سخنرانی پیروز می‌شوید.

این‌گونه است که ترس خود را از شما دور می‌کند!

 

سپاسگزاری از مخاطبان در ذهن خوتان!

در ذهن خودتان، از مخاطبان بهخاطر فرصتی که برای شما ایجاد کرده‌اند، سپاسگزاری کنید.

مثلاً بیان اینکه:

از اینکه فرصت سخنرانی برای این افراد را دارم متشکر و ممنون هستم!

گفتن همین جملات در ذهن سبب می‌شود تا مخاطبان خود را دوست داشته باشیم. هر چه بیشتر مخاطبان خود را دوست داشته باشید و به آن‌ها اهمیت دهید، اعتمادبه‌نفس بیشتر خواهید داشت و آرامش بیشتری خواهید داشت.

 

وقتی مخاطبان خود را افرادی بی‌نظیر خونگرم، خوش‌رو و جالب در نظر می‌گیرید، این طرز تفکر را خواهید داشت که از دیدن آن‌هاذوق‌زده شده و با اعتمادبه‌نفس و با آرامش و صمیمیت با آن‌ها برخورد می‌کنید و ترسمان هم فروکش می‌کند. در این صورت است که می‌توانیدبه‌عنوان یک سخنران حرفه‌ایدرزمینه‌ی کاری خود مطرح شوید.

با یک جمله مثبت شروع کنید

می‌توانیدجمله‌ای را در آغاز سخنرانی بیان کنید که مخاطبان از شنیدن آن لذت ببرند.

مثلاًحتماً از زمانی که در کنار هم هستیم بسیار لذت خواهیم برد.

تعریف و تمحید از مخاطبان

می‌توانید در ابتدای سخنرانی با لبخند و از صمیم قلب از مخاطبان خود تشکر کنید به‌گونه‌ای باید لبخند بزنید که حس کنند که از دیدن آن‌ها خوشحال هستید؛وآن‌ها دوستان قدیمی شما هستند. که مدت زیادی همدیگر را ملاقات نکرده‌اید!

این افتخار بزرگی است که در اینجا و در کنار شما هستند.

کاری کنید که آن‌هاباهم دیگر شروع به صحبت کنند:

با اعتمادبه‌نفس، از آن‌ها بخواهید که از نفر کناری خود بپرسند از این سمینار دوست دارند چه چیزی را یاد بگیرند؟

پل ساختن:

این‌یکی از مهم‌ترین کارهایی است که می‌توان در ابتدای یک سخنرانی انجام داد. با اشاره به یکی از نقاط مشترک  خودتان با مخاطب، صحبت را شروع کنید.

مثلاًمی‌توانید بگوئیدکه زمانی در صنعت آن‌ها مشغول به کار بوده‌اید یا زمانی در همین دانشگاه و بر روی این صندلی‌هانشسته‌اید.

وقتی زمانی را صرف ساختن پل می‌کنید،  مخاطبان شما را از خودشان می‌دانند و شما را به‌راحتی قبول می‌کنند و راحت‌تر نظرات شما را  می‌پذیرند.

 

به اشتراک گذاری با دوستان