نحوه گفتار در حین اجرای سخنرانی

تنوع صدا:

برای جذاب وگیرا و جالب کردن سخنرانی باید تنوع داشته باشید.  وقتی می‌خواهید مطلبی جدّی بگویید، آهسته صحبت کنید. صدای تان را تا حد یک نجوا پائین بیاورید گویی که می‌خواهید رازی را در میان بگذارید.

وقتی می‌خواهید  بر نکته مهمی تأکید کنید شدت صدای تا ن را بالا ببرید.  اگر این کارها را انجام دهید هم‌صحبت‌های شما گیرا و جذاب خواهد شد و هم‌صدای شما بهبود خواهد یافت.

شور و شوق را در سخنرانی فراموش نکنید و بگذارید که این اشتیاق، سخنرانی شما را هدایت کند. همین اشتیاق باعث تغییرات مهمی در صدای ما در هنگام سخنرانی می‌شود.

شدت صدا:

 اگر شدت صدای شما به حدی پائین باشد که مخاطبان نتوانند صحبت‌ها شما را درک کنند، نمی‌توانید ارتباط صحیحی ایجاد کنید.

رسا بودن صدا:

شدت صدا و رسایی صدا مثل هم نیستند ولی بههم مرتبط هستند. وقتی تصمیم می‌گیرید که بلندتر یا لطیف‌تر صحبت کنید، شدت صدا را تغییر می‌دهید. می‌توانید حتی صدایتان را در حالت نجوا قرار دهید. در این حین، متوجه شدن صحبت های شما توسط مخاطب بسیار حائر اهمیت است.

 

 

برای اینکه صدایتان را به‌طوراثربخش رسا کنید باید:

  • بدنتان را در حالت خوب قرار دهید که بتوانید خوب نفس بکشید
  • به جهتی که می‌خواهد صدا برود رو کنید. به مخاطبان نگاه کنید نه به سقف و کف سالن و اسلایدها
  • با سرعت مناسب فکر کنید و تصمیم بگیرید و صحبت کنید
  • کلمات تشدیددار و ساکن را به‌خوبی ادا کنید.

وضوح گفتار:

مؤلفه‌ای از رسا بودن صداست. صدایتان باید به گوش برسد و قابل‌فهم باشد. ممکن است افراد صدای شما را بشنوند اما نتوانند درک کنند که در این صورت پیام شما منتقل نمی‌گردد.

خوب نفس کشیدن:

 سعی کنید برای هر جمله نفس کافی داشته باشید تا بتوانید به‌راحتی کلمات را ادا کنید. درانتهای جمله مکثی کنید و دوباره نفس بکشید و جمله بعدی را بیان کنید.

سرعت صحبت کردن خود و مکث‌های خود را کنترل کنید که به‌راحتی بتوانید نفس بکشید.

 

فصاحت و تلفظ خوب داشته باشید

آهسته و واضح صحبت کنید و حروف ساکن و مشدد را در جملات به‌خوبی ادا کنید.

سرعت

سرعت صدای شما باید به‌گونه‌ای باشد که وضوح کلمات  و انرژی را به مخاطبان منتقل کند. اگر با سرعت‌بالا صحبت کنید مخاطبان تصور می‌کنند که شما دچار استرس شده‌اید و  اگر با سرعت پائین صحبت کنید شما را فردی بی اشتیاق به سخنرانی می‌دانند.

سرعت صحبت کردن خود را کنترل کنید تا هم انرژی در صحبت‌های شما باشد و هم حس اعتمادبه‌نفس را در مخاطبان منتقل کنید.

 

صحبت بدون کلام با حرکات صورت
یکی از نکات مهم دیگر، حالات صورت است. بسیار اهمیت دارد که حالت صورت با مطالبی که در حال ارائه آن هستید همخوانی داشته باشد. بهتر است همیشه با لبخند صحبت کنید مگر در مواقعی که موضوع ناراحت‌کننده‌ای مثل اخراج گروهی از کارمندان از اداره را مطرح می‌کنید.

 حالات صورت از دیگر بخش‌های بدن قدرت بیشتری در ارائه مطلب دارد، پس به بدن خود بگویید آسوده باشد.

مکث و سکوت:

با استفاده از مکث بعد از دو یا سه جمله، سبب می‌گردید تا مخاطبان بهتر به صحبت‌های شما گوش فرا بدهند و درک کنند و علاوه بر آن شما فرصت تفکر بیشتری خواهید داشت و در ضمن کلام شما باقدرت بیشتری ادا می‌گردد.

همه این‌ها با تمرین و ممارست بهدستمی‌آید.

 

به اشتراک گذاری با دوستان