دقت کلامی یکی از مهم‌ترین اجزاء ارتباطات در زندگی می‌باشد و مانند مهارت سخنرانی و فن بیان، یک مهارت است.

هدف اولیه دقت کلامی، گفتگوهای اثربخش‌تر با خودمان و درنهایت ایجاد ارتباط با دیگران و صحبت با دیگران با کمترین اصطکاک و تنش می‌باشد.

می‌توان گفت که دقت کلامی تمامی مفاهیم ارتباطات ازجملهمتقاعدسازی، خوب صحبت کردن و … را دربر می‌گیرد.

در گفتگوهای درونی که ما به خودمان داریم کلماتی را بکار می‌بریم که می‌تواندبه‌راحتی حال  و هوای ما را تغییر دهد و همین تغییر حال و هوای خودمان، بر نحوه صحبت کردن ما نیز تأثیر خواهد گذاشت.

وقتی‌که دوستی با ما قرار می‌گذارد که ساعت ۷ عصر یک روز تعطیل برای خرید به مرکز شهر برویمو ما هم قبول می‌کنیم، سرانجام موقع آماده شدن برای رفتن، شروع به غر زدن با خودمان می‌کنیم. چرا این ساعت باید برم،  آخِ؟!

وقت دیگری هم نبود، حتماًالآن باید می‌رفتیم؟!

حالا باید بریم، نمیشه نرم؟!

این بایدها و نبایدهاو اجبارهایی که با خودمان در مورد آن صحبت می‌کنیم، همگی حامل کلماتی هستند که در ما ایجاد بدی می‌کنند و همین احساس بد سبب می‌گردد که آن را به دیگران نیز موقع صحبت کردن بروز دهیم!

می‌توان گفت که بسیاری از روابط و صحبت‌های نامناسب با دیگران و لجاجت‌ها و … ناشی از همین صحبت کردن‌های ما با خودمان است!

ما خودمان آن دوست را انتخاب کردیم و خودمان هم  قبول کردیم که با او به خرید برویم. یعنی خود ما هم در این قضیه نقشی پررنگ داشتیم. پس باید سهم خودمان را هم در کلمات بیان‌شده اعمال کنیم. بدین گونه که بایدها و اجبارها را از زبان درونی خود حذف کرده و جملاتی را بیان نموده که حس و حال بدی را درون ما به‌جا نگذارد که بخواهیم آن را به دیگران منتقل کنیم.

این ساعت با دوستم قرار ملاقات برای رفتن به خرید را دارم.

دیگه وقت راه افتادن هست

و جملاتی دیگر که آن بار منفی را کمتر دارند.

این جملات که در آن از کلمات، من باید، من مجبورم، چاره‌ای جز این ندارم  و… را باید به‌گونه‌ای اصلاح کرد که سهم خودمان را درآن‌ها ببینیم چرا که خودمان آن دوست را انتخاب کردیم و به خواهش او جواب مثبت دادیم.

این‌گونهمی‌توانیم احساسات خود را کنترل کرده و با دیگران هم بهتر رابطه برقرار کرده و پیامی اثربخش‌تر ارسال کنیم.

ما باید به‌مرورزمان صحبت با خود را بهبود بخشیده و آن را بهتر و بهتر کنیم. این کار باید تبدیل به یک عادت شود وبه کلمات در گفتگوهای شخصی دقت کردتا از صحبت کردن و نوشتن و خواندن کتاب و کلمات لذت ببریم.

این روش سبب می گردد :

  • سخنران افکارش را منسجم کند و آن‌ها را بهتر عملی نماید.
  • وقتی موضوعی در ذهن وجود دارد و به زبان آورده می شود، اشکالات و نقاط قوت آن متمایز ‌شود.
  • مسیرهای منتهی به هدف مشخص شود.
  • با توجه به تعدد موضوعات در ذهن و عدم تمرکز بر یک موضوع، بتوان با حرف زدن با خود، تمرکز بر موضوع را ایجاد کرد و به‌این‌ترتیب بهتر به هدف دست‌یافت.

همه ما در حال نفس کشیدن هستیم ولی هنگامی‌که طریقه نفس کشیدن دیافراگمی را تمرین می‌کنیم و انجام می‌دهیم دقیقاًمی‌فهمیم که مسیر تنفس به چگونه‌ای است و چگونه شش‌ها پر از هوا می‌شود.

در دقت کلامی هم قضیه همین است که با دقت در کلمات بیان‌شده شخصی به‌راحتیمی‌توان از گفتن و شنیدن و خواندن کلمات لذت برد.کلمات زیبا و پرمعنی و تأثیرگذار از این مسیر در ذهن ما شکل می‌گیرد و تبدیل به یک بازی می‌شود، بازی با کلمات!

درنهایت حرف زدن و صحبت کردن تبدیل به یک بازی می‌شود تا برای متقاعدسازی و جذب مخاطب و کلی مفاهیم دیگر!

همانند راننده‌ای که در یک مسیر طولانی قرار دارد باید از مناظر طبیعی میان راه هم لذت برد تا به‌راحتی و خوشی به سرمنزل و هدف خود برسیم.

 

 

به اشتراک گذاری با دوستان