مدل ذهنی سخنران (قسمت سوم)

در قسمت اول و دوم این مقاله به این نکته  اشاره شد که از مهمترن عوامل تاثیرگذار در سخنرانی، مدل ذهنی سخنران است. اینکه سخنران مبنای فکری خود را از جای دیگر، فردی دیگر و یا خودش با تلاش و مطالعه ایجاد کرده است، بسیار در مبحث سخنرانی او نقش به سزایی دارد.

همچنین بیان گردید که مدل های ذهنی ، نتایج مهم و قابل توجهی را برای ما خاطر نشان می کنند که در ادامه به موارد دیگر از  آنها اشاره خواهیم کرد.

۷–  تمرین و آماده سازی برای سخنرانی

قبل از اجرای سخنرانی بایستی تمرینات بسیاری انجام شود که در موقع سخنرانی با مشکلی برخورد نکنیم.

باید برای خود از نکات مهم را یادداشت برداری نموده تا هم در زمان تمرین از آنها استفاده کنیم و هم در حین سخنرانی رئوس مطالب مهم را فراموش نکنیم.

علاوه بر این می توان با استفاده از نقشه ذهنی(Mind Map)، رئوس مطالب مهم را طراحی کرد و زیر مجموعه های مورد نظر را ترسیم کرده تا در روز سخنرانی در سمینار بتوان براحتی ارئه را انجام داد.

شکل زیر یک نمونه نقشه ذهنی که کلیتی از مدل ذهنی سخنران را نشان می دهد.

 

بعضی افراد احساس می کنند که صرف دانستن یک مطلب، برای ایراد سخنرانی کافی است و نیازی به تمرین و ممارست در کار ندارند!

تمرین سخنرانی یکی از مهمترین مراحل برای آماده سازی در سخنرانی است که بسیاری از سخنرانان حرفه ای آن را بطور کامل و با جزئیات انجام می دهند .

علاوه بر تمرینات عملی سخنرانی، یک تمرین مهم دیگری وجود دارد که تصویر سازی ذهنی نامیده می شود. در تمرین تصویر سازی ذهنی، سخنران در ذهن خود با شبیه سازی محیط سخنرانی و حتی مخاطبان خود، مطالب خود را بیان می کند و خود را بگونه ای تصور می کند که در برابر همان جمعیتی که قرار است برای آنها سخنرانی کند، در حال سخنرانی است.

۸ترس از سخنرانی

مک تواین سخن جالبی در مورد ترس از سخنرانی دارد که بسیار جالب است:

تمام سخنرانان  یا ترس از  سخنرانی  داردند یا دروغ می گویند!

ترس از سخنرانی چیزی است که وجود دارد و نمی توان آن را کتمان کرد.

وجود ترس در سخنرانی می تواند حتی تا حدودی مفید هم باشد و آن اینکه با وجود کمی ترس، ذهن و بدن در یک وضعیت آماده باش خواهند بود تا سریعتر فکر شود و رفتار مناسب اتخاذ شود.

علت بسیاری از ترس ها در سخنرانی به عدم تمرین سخنرانی مربوط می گردد. همینکه در مراسمات مختلف و هر جای دیگر که فرصتی باشد سخنرانی شود این ترس از سخنرانی تبدیل به اشتیاق از سخنرانی می گردد.

گاهی این ترس مربوط به کامل نبودن و تنظیم نبودن تجهیزات سخنرانی می باشد.

 انتظار کامل گرایی در سخنرانی و عدم پیش آمدن اتفاقی ناگوار همچون قطع شدن صدای میکروفون، رفتن برق ها و غیره، انتظاری نامعقول است. درست است که باید بسیاری از ابزارهای کمکی سخنرانی را قبل از اجرای سخنرانی باید بررسی کرد و از صحت عملکرد آنها مطمئن بود ولی خب همیشه اوضاع بر وقف مراد نخواهد بود!

مخاطبان ما در شرایط بروز اتفاقی در ابزارهای کمکی سخنرانی چون روشنایی، میکروفون و تهویه و غیره، بسیار بدنبال دیدن اقتدار و اعتماد به نفس ما هستند. پس همگامی که میکروفون قطع شده است به جای گله و شکایت، صحبت های خود را با اعتماد به نفس ادامه داده تا مخاطبان خللی را در سخنرانی متوجه نشوند.

باید در سخنرانی این موضوع را مد نظر داشت که مخاطبان ما بخاطر چند اشتباه ما، سخنرانی را ترک نخواهند کرد و با داشتن چند اشتباه در سخنرانی، نباید دلهره ای به دل خود راه دهیم و به مسیر سخنرانی خود با کمال قدرت و اقتدار و اعتماد به نفس ادامه دهیم.

۹شکل گیری مسیر عصبی جدید

درست است که قبل از سخنرانی بایدتصویر سازی ذهنی خوبی داشته باشیم و تمرین ها ی قبل از سخنرانی را بخوبی انجام دهیم، ولی تمامی نتایج عالی در سخنرانی از طریق اجرای واقعی آن انجام می گردد.

اینکه بتوانیم در مکان ها ی مختلف حتی به بهانه های مختلف صحبت کنیم و از مخاطبان خود بازخورد بگیریم و در سخنرانی های بعدی خود، اصلاحات را انجام دهیم و همیشه در مسیر اصلاح و بهبود سخنرانی خود باشیم یک مسیر عصبی جدید در ذهن ما شکل می گیرد که از هر فرصتی برای تمرین و بهبود کیفیت سخنرانی خود استفاده کنیم.

اگر واقعا می خواهیم همانند یک سخنران خوب و حرفه ای باشیم تنها مسیر آن حضور بر روی سن سخنرانی و صحبت کردن برای مخاطبانی است که یا همراه ما هستند و یا اینکه تمایلی به شنیدن صحبت های ما ندارند!

۱۰ذهنیت موفق داشته باشید

شاید این جمله را شنیده باشید که ما همانی هستیم که می اندیشیم..

بله بسیار مهم است که قبل از هر کاری ابزارآلات موفقیت را برای خود فراهم کنیم ولی این نکته نباید فراموش شود که مسیر موفقیت از ذهن ما می گذرد.

همین که ذهن ما آماده موفقیت در امر سخنرانی شود آمادگی های لازم را جهت بدست آوردن موفقیت فراهم می کند. اعتماد به نفس بالا، اشتیاق فراوان برای موفقیت،  مقاومت در برابر سختی های مسیر، تلاش های بی امان و در نهایت ایمان به موفقیت.

همین که ذهن خود را بر روی ایراد یک سخنران عالی و نتایج حاصله متمرکز می کنید و به حلاوت پیروزی بعد سخنرانی توجه می کنید، سبب افزایش حس  اعتماد به نفس شما  می گردد و سبب می گردد که با تلاش و پشتکار آن را براحتی بدست خواهید آورد.

یادم می آید که در یکی از سخنرانی های خودم که در زمینه نحوه شروع سخنرانی قرار بود صحبت کنم، از قبل از سخنرانی بارها و بارها در ذهن خود تصویری از ارائه خود داشتم. اینکه چگونه بخوبی مفاهیم را بیان می کنم و زبان بدن خوبی دارم و بعد از آن حضار تحت تاثیر قرار خواهند گرفت. بسیار جالب بود که دقیقا همین اتفاقات افتاد و بعد از جلسه سخنرانی دوستان خوبی پیدا کردم که در آینده شغلی مفید خواهند بود.

 

به اشتراک گذاری با دوستان