چگونه در ارتباطات خود بدرخشیم؟ ( قسمت پنجم)

در مقالات قبلی در مورد این صحبت کردیم که چگونه در ارتباط اولیه خود بتوانیم با دیگران بخوبی صحبت نمائیم و بدرخشیم. در این مقاله در مورد یک تکنیک اثربخش و کاربردی در افزایش مهارت ارتباط کلامی می پردازیم.

 

استفاده از نقاشی ذهنی برای برقراری ارتباطات با افراد مختلف

افرادی که شما بعنوان افراد موفق و حرفه ای جامعه یا محل کار خود می دانید عموما اطلاعات خوبی از اطرافیان خود،‌ همکاران و سایر مدیران دارند و می توانند به کمک این اطلاعات بخوبی ارتباط برقرار نمایند.

با استفاده از نقاشی ذهنی می توانید براحتی اطلاعاتی از افراد مختلفی که ارتباط خوبی با دیگران برقرار می کنند یا افرادی که قرار است با آنها ارتباط برقرار نمایید ایجاد کنید.

هنگامی که می خواهید با فردی ملاقات کنید یا اگر ملاقات کردید و اطلاعاتی از او بدست آوردید،‌ مهمترین خصوصیت او را در مرکز نقاشی ذهنی خود قرار دهید و از این مرکز به اطراف شاخه هایی از خصوصیات دیگر او را بنویسید.

این شاخه ها می تواند گوشه هایی از زندگی این فرد یا خصوصیات و مشخصاتی باشند که به مرکز وصل می شود و شما هنگامی که فرد را با این خصوصیات در آینده به یاد می آورید.

بطور مثال در مرکز این شکل، خصوصیت بارز این شخص بیان شده است و از این مرکز،‌شاخه هایی در مورد خانواده، محل زندگی، شکل ظاهری و .. کشیده شده است.

 

شروع گفتگو

 

این شاخه ها می تواند کامل تر شود و یک چهره واقعی از فرد مورد نظر را در ذهن خود بخوبی نقاش کنید.

این نقاشی ذهنی کمک می کند که وقتی این فرد را دیدید مشخصات او را تا حدودی زیادی به یاد آورید و ذهن شما برای یادآوری خاطرات گذشته و برقراری ارتباط با فرد مورد نظر،‌آماده باشد.

اگر فردی از یک کار خاص یا ورزشی خاص لذت می برد آن کار را بصورت نقاشی و تصویری در داخل نقاشی ذهنی قرار دهید.

 

نقاشی ذهنی با چاشنی خلاقیت

هر کاری را که می خواهید انجام دهید مثلا یک جشن تولد یا یک مراسم مرسوم را بصورت نقاشی ذهنی انجام دهید.

در وسط شکل،‌تصویری از مراسم بکشید و شاخه هایی را به این مرکز وصل نمایید. این شاخه ها می تواند کارهایی باشد که شما باید انجام دهیدکه این مراسم بخوبی انجام شود.

 

شروع گفتگو

 

نقاشی ذهنی در این کار،‌سبب می شود که برنامه هایتان از خلاقیت بیشتری برخوردار باشد و مراسم و فعالیت شما بخوبی انجام شود. وقتی به اینکار عادت می کنید علاوه بر اینکه کارها بخوبی پیش می رود، مهارت های ارتباطی شما هم بطرز شگفت آوری گسترده می شود.

 

خوب گوش دادن به صحبت های دیگران

هنگام شروع یک گفتگو بخوبی به صحبت های طرف مقابل خود گوش دهید. هنگامی که به صحبت های دیگران گوش می دهید آنها حس ارزشمندی پیدا می کنند و همین سبب می شود که بیشتر و بیشتر از خود صحبت کنند. هنگامی که افراد از خود و خصوصیات خود صحبت میکنند ( بواسطه خوب گوش دادن شما) شما هم می توانید با اطلاعاتی که از دیگران بدست می آورید کلمات و جملات مناسب برای ارتباط را پیدا کنید و بخوبی صحبت نمایید.

چرا این مقاله را مشاهده نمی کنید؟  مهارت گوش دادن در ارتباطات حرفه ای ( قسمت دوم )

 

با مردم بگونه ای باشید که احساس راحتی کنند.

هنگامی که فردی وارد یک جلسه می شود یا وارد گفتگو با شما می شود،‌ همیشه از او بپرسید که به چه چیزی نیاز دارد. درمورد سرد و گرم بودن اتاق و حس تشنگی او بپرسید و نیازهای او را برطرف نمایید تا حس ارزشمندی پیدا کنند.

در این صورت مردم نسبت به شما حس مثبتی پیدا می کنند و شما را شخصی اجتماعی و دارای آداب معاشرت می دانند.

 

شروع یک ارتباط کلامی

راهکارهایی ذهنی برای تقویت مهارت های ارتباطی

تکرار این جملات و تفکر نسبت به آنها سبب افزایش حس خوب شما در ارتباطات کلامی خواهد شد!

 من می توانم مهارت های ارتباطی و آداب معاشرت حرفه ای را بخوبی انجام دهم

 من نسبت به دیگران مهربان و دلسوز هستم

 من می توانم تمام احساسات خود رادر جهت ارتباطاتی موثر،‌توسعه دهم.

 

 

 

به اشتراک گذاری با دوستان