نکاتی در سخنرانی بداهه – قسمت سوم

در اینجا قصد داریم تا در مورد نکاتی طلایی در سخنرانی بداهه صحبت کنیم.

سخنرانی بداهه در جایی استفاده می شود که شما را بطور ناگهانی به یک سخنرانی دعوت می کنند و باید جلوی جمعی صحبت کنید.

در این فایل صوتی در مورد یک ساختار اثربخش و کاربردی در مورد سخنرانی بداهه و نحوه بکارگیری آن صحبت خواهیم کرد:

موقعیت فعلی/موقعیت مطلوب/ راهکار 

این ساختار علاوه بر استفاده در سخنرانی، در فروش و مذاکره هم کاربردهای فراوانی دارد.

 

رادیو سخنرانی

 

 

فایل صوتی را از طریق لینک زیر دانلود کنید .

طراحی سخنرانی

 

متن فایل صوتی مربوط به سخنرانی بداهه

 

به نام حضرت دوست که هر چه هست از اوست با سلام و احترام خدمت شما دوست بزرگواری که این فایل صوتی رو می­شنوید.

در مورد سخنرانی بداهه در فایل­های قبلی صحبت کردیم اینکه اگر به طور ناگهانی و اتفاقی از شما خواسته شد که در جلوی جمعی قرار بگیرید در یک جلسه و صحبتی رو انجام بدید؛ چطور باید این صحبت رو انجام بدید؟ از چه ساختار و اسکلتی باید استفاده بکنید؟

که یکی از این ساختارها رو توضیح دادیم و در این فایل صوتی، دومین ساختار قدرتمند، اثرگذار و کاربردی در سخنرانی بداهه رو صحبت خواهیم کرد،

تحت عنوان “موقعیت فعلی، موقعیت مورد نظر و مطلوب و راهکار مورد نظر. ”

در این ساختار که از سه قسمت تشکیل میشه در موقعیت فعلی یعنی قسمت اول ساختار، ما باید موقعیتی رو که بصورت فعلی و هم اکنون وجود داره رو بررسی بکنیم.

بطور مثال اگه میخوایم در مورد اعتماد به نفس صحبت بکنیم ؛ اینکه اعتماد به نفس چطور هست؟ خوب هست؟ چه چیزهایی باعث افزایش اعتماد به نفس میشه؟ و راهکارها رو بدیم میتونیم از این ساختار استفاده کنیم.

موقعیت فعلی یعنی موقعیتی که اگر فردی اعتماد به نفس نداره به چه صورت هست وضعیتش؟

نمیتونه صحبت کنه، توانمندی­های خودش رو نمیتونه ارائه بده، قابلیت­های خودش و نمیتونه بروز بده و خیلی از مسائل دیگه که میشه موقعیت فعلی.

اما موقعیت­ مورد نظر و مطلوب قسمت دوم این ساختار؛

اینکه اگر فردی اعتماد به نفس داشته باشه چه نتایجی رو به همراه خواهد داشت، اینکه میتونه به خوبی با دیگران ارتباط برقرار کنه، صحبت­های دلش رو بیان بکنه، حرف­ها، قابلیت­ها و توانمندی­های خودش رو به خوبی ارائه بده این­ها میشه موقعیت مورد نظر یا موقعیت مطلوب.

اما بین موقعیت فعلی یعنی نداشتن اعتماد به نفس و موقعیت مطلوب و مورد نظر یعنی داشتن اعتمادبه نفس یک پل باید زده بشه یعنی راهکارهایی که ما رو میتونه از موقعیت فعلی یعنی عدم اعتمادبه نفس به سمت موقعیت مورد نظر و مطلوب یعنی داشتن اعتمادبه نفس برسون، این راهکارها چی هستند؟ این پلی که زده میشه چیه؟

حالا میایم در قسمت سوم این ساختار از این راهکارها و مثال­ها استفاده می­کنیم، بعنوان مثال برای اینکه بتونیم از موقعیت فعلی یعنی نداشتن اعتماد به نفس به سمت موقعیت موردنظر و مطلوب یعنی داشتن اعتمادبه نفس حرکت کنیم

باید بتونیم مهارت­های ارتباطی خودمون رو افزایش بدیم، باید بدونیم که از زبان بدن خودمون در یک ارتباط در یک گفتگو چطور استفاده بکنیم از چه کلماتی باید استفاده بکنیم و از چه لحنی استفاده بکنیم.

وقتی دانش این­ها رو بدست میاریم، وقتی در مورد این­ها تمرین می­کنیم و باز تمرین می­کنیم و در جمع­های مختلف قرار می­گیریم قطعا اعتمادبه نفس رو بدست میاریم و در موقعیت مطلوب و مورد نظر قرار می­­گیریم. این یک ساختار، اسکلت، شالوده­ای بود برای یک سخنرانی بداهه.

موقعیت فعلی، موقعیتی که اگر یک چیزی رو نداشته چه اتفاقاتی میفته

موقعیت مورد نظر و مطلوب، اگر چیزی رو داشته باشیم چه خصوصیاتی رو به همراه داره، چه اتفاقات خوبی برای ما میفته

و حالا برای اینکه به موقعیت فعلی و موقعیت مورد نظر بریم چه راهکارهایی رو باید اجرا بکنیم.

این یعنی یک ساختار قدرتمند موقعیت فعلی، موقعیت مطلوب و راهکارهای رسیدن به اون. یکی از ساختارهای قدرتمند، اثرگذار، کاربردی و واقعا ساده در سخنرانی بداهه است بعنوان اسکلت ساختمانی هست که شما باید روی این اسکلت، ملات، آجر بریزید . در این ساختار  باید مطالبتون رو بریزید، داخلش مثال­هاتون رو قرار بدید داخل این اسکلت و این اسکلت کمک میکنه که ذهن شما قدرتمند بشه، ساختار یافته بشه، برنامه ریزی بشه برای اینکه بتونید در جمع­ های مختلف به راحتی قدرتمند و اثرگذار صحبت بکنید.

موقعیت فعلی، موقعیت موردنظر و راهکارهایی که میتونه ما رو از موقعیت فعلی به سمت موقعیت موردنظر سوق بده و هدایت کنه.

با همین ساختار یک موضوعی رو که دوست دارید در موردش مطالعه کردید رو به مدت دو تا سه دقیقه بیان بکنید فایل صوتیش رو ضبط بکنید، گوش بدید و نقاط قوت خودتون رو پیدا کنین، افزایش بدین و نکات قابل ارتقاء (منفی) خودتون رو کنار بگذارید و همین کار ساده سبب میشه که در دراز مدت در یک زمان دو، سه یا چهار ماهه واقعا مهارت سخنوری و مهارت­های کلامی و هوش کلامی شما افزایش پیدا کنه و قدرتمندانه در هر جمعی حضور پیدا کنید و صحبت کنید.

موفق و سخنور باشید و با بیانی جذاب و ماندگار الهام بخش زندگی دیگران باشید. احمدرضا فاضلی

 

به اشتراک گذاری با دوستان