مهارت ارتباط موثر در شروع گفتگو

 

یک سوال مهمی که در ارتباط با دیگران وجود دارد این است که :

چگونه بتوانیم بر دیگران تاثیر بگذاریم و دوست پیدا کنیم؟

 

کنار آمدن با مردم،‌ یکی از خصوصیات افراد موفق جامعه می باشد. انسان های موفق با دیگران بگونه ای رفتار می کنند و صحبت می کنند که بخوبی آنها را تحت تاثیر قرار می دهند و تعاملات خوبی با دیگران دارند و روباط اجتماعی پر ثمری را برقرار می کنند.

هنگامی که از واژه تعامل استفاده می کنیم منظور این است که از تمام ابعاد به یک رابطه نگاه کنیم و هر دو طرف رابطه،‌ حس خوبی را از رابطه داشته باشند.

 

تنها راه برنده شدن:

یک تعامل خوب وقتی انجام می شود که هر دو طرف به نقطه نظرهای خود و دیگری احترام بگذارد و با نظر مثبت نگاه کند. اگر در یک تعامل، یکی از طرفین نظر خود را به دیگری تحمیل نماید و بخواهد که بقیه مطابق نظر او رفتار کنند این دیگر حالتی از استبداد است تا تعامل!

در شرایطی که یکی از طرفین بخواهد نظر خود را بر دیگری تحمیل نماید،‌قطعا این کار سبب می شود که طرف مقابل هم با صحبت ها و رفتار خود،‌اعصاب و روح و روان آن طرف را به نابودی بکشاند!

 

در یک تعامل مراقب باشید که طرف مقابل شما به اندازه شما حق دارد!

روش هایی برای برقراری یک رابطه خوب و متعادل

۱- قبل از شروع یک رابطه و صحبت با دیگران، اول بدانید که دقیقا چه می خواهید و بالاترین قیمتی که حاضرید برایش بپردازید،‌ چقدر است؟

این قیمت می تواند پول، وقت عواطف یا هر چیز دیگری باشد.

۲- با دید مثبت و دوستانه وارد یک معامله شوید. در حالتی که حالت تشویش و تدافعی داشته باشید،‌اصلا نمی توانید یک تعامل خوبی را برقرار نمائید.

۳- تا می توانید اطلاعات خوبی از طرف مقابل داشته باشید. اگر می خواهید با رئیس خود صحبت کنید و وارد یک مذاکره شوید تمام جوانب کار و اطلاعات لازم در مورد آن کار را در اختیار داشته باشید.

۴- علاوه بر توجه به اهداف خود به اهداف طرف مقابل هم توجه داشته باشید.

مثلا قبل از برگزاری یک جلسه یا در زمان برگزاری یک جلسه از طرف مقابل بخواهید که هدف او از برگزاری این جلسه دقیقا چه خواهد بود. یا اگر تیمی قرار است به محل کار شما برای جلسه بیایند از منشی جلسه اطلاعات اینکه برای چه منظور می آیند را بپرسید تا وجه مشترک خود با آنها مطلع شوید.

۵- برنامه ریزی

حضور قبل از جلسه و برنامه ریزی دقیق برای جلسه می تواند سبب آرامش شما و خوب فکر کردن به صحبت هایتان خواهد بود. این یکی از تاکتیک های سخنرانی برای کاهش ترس می باشد.

۶- در نظر داشتن زبان بدن

علاوه بر اینکه باید به زبان بدن خود توجه داشته باشید به زبان بدن طرف مقابل هم بخوبی توجه داشته باشید و بخوبی آن را تحلیل نمائید.

 

چرا این مقاله را مشاهده نمی کنید؟  اهمیت زبان بدن  - زبان بدن اثر بخش در سخنرانی و ارائه های حرفه ای  ( قسمت چهارم)

 

۷- برد برد

همیشه با این قصد که می خواهید هم منافع شما تضمین شود و هم منافع طرف مقابل، وارد یک تعامل شوید. این سبب می شود که کلمات و زبان بدن شما هم در این راستا شکل گیرد و طرف مقابل هم این موضوع را بخوبی درک می کند و می تواند یک تعامل خوب را برای شما رقم بزند.

 

مهارت ارتباط موثر

 

تمرین هایی برای افزایش مهارت های ارتباطی خود

۱- همیشه به نیمه پر لیوان هم توجه کنید!

خوبی های دیگران و همکاران خود را هم ببینید. گاهی پیش می آید که در یک گفتگو یا تعامل دچار افکاری منفی نسبت به دیگران میشوید. بهتر است قبل از هر تصمیم و فکری ، به یاد بیاوریم که فرد مورد نظر چه خوبی هایی دارد و چه زحمات و کمک هایی به شما کرده است. این سبب می شود که در تعاملات خود رفتارهای ناگهانی که به ضرر هر دو طرف می باشد انجام نشود.

همه ما دوست داریم که توانائی ها،‌قابلیت ها و نقاط مثبت مان دیده شود و به ما احترام بگذارند.

۲- تا می توانید از مجادله بپرهیزید.

حرف خود را به موقع بیان نمائید ولی سعی نکنید که حرف خود را به کرسی بنشانید . با دیگران هماهنگ باشید

۳- منظور طرف مقابل را هم در نظر بگیرید.

برای صحبت های طرف مقابل احترام قائل شوید حتی اگر با صحبت های او مخالف هستید!

خود را جای دیگران هم قرار دهید و صحبت های او را از دید او بنگرید و او را درک کنید. خوب به صحبت های دیگران گوش دهید و اطلاعات جمع آوری کنید و بعد با آرامش و درک موقعیت فرد موردنظر،‌صحبت های خود را بیان نمائید.

۴- اشتباهات خود را بپذیرید

باید اشتباهات خود را همیشه قبول کنیم و بگونه ای برخورد نکنیم که با دفاع بی جا از صحبت های بی مورد خود، وقت با ارزش دیگران را هدر دهیم.

قبول نکردن اشتباهات، نشان دهنده خودخواهی،‌کمبود اعتماد به نفس و به نوعی نداشتن صداقت با خود و دیگران است.

هنگامی که اشتباهی کردید اگر زود قبول کنید نشان از صداقت شما، انعطاف پذیری و میل به یادگیری و پیشرفت،‌قابل اطمینان و دوست و راهنمائی خوب هستید و  اینکه سلطه طلب نیستید!

 

مهارت ارتباط موثر

 

راهکارهایی در جهت افزایش هوش ارتباطی

من در روابط خود بدنبال هماهنگی با دیگران و احترام به شخصیت آنها هستم.

من یک فردی با روابطی قابل اطمینان هستم.

من در تمام روابط خود بدنبال احترام به دیگران و برنده شدن خود و دیگران هستم.

 

به اشتراک گذاری با دوستان