در حین سخنرانی پرنشاط باشید

یک سخنران باید در حین سخنرانی پرنشاط و پرانرژی باشد و همان‌طوریکه در فصل مدل ذهنی سخنران بیان شد، باید دارای مدل ذهنی شاد باشد.

سخنرانان شاد و پرنشاط باید بتوانند خصوصیات خاصی را برای شاد بودن و شاد دیدنشان، داشته باشند که در ادامه به آن‌ها اشاره خواهد شد.

۱-  انگیزه بالا:

اگر می‌خواهید تا بدانید انگیزه بالایی دارید یا خیر، ببینید که از دو روز قبل از سخنرانی آیا بانشاط هستید یا اینکه چندان هم برای سخنرانی نشاط ندارید!

۲- مثبت بودن:

مثبت بودن یعنی در صورت هر رخدادی باز باقدرت و اعتمادبه‌نفس به کار خود ادامه دهیم.

جملاتی مانند اینکه، باعث افتخار بنده است که برای افراد فرهیخته صحبت می‌کنم، نشان‌دهنده مثبت بودن شماست.

حتی در صورت دیرآمدن به سر کلاس بجای انداختن تقصیر به گردن ترافیک و.. بگوید که من دیر رسیدم ولی سعی می‌کنم با اجرای خودم این زمان ازدست‌رفته را جبران کنم.

با چنین خصوصیتی، مخاطبان حالشان همیشه خوب است و همیشه همراه‌اند. باید به‌گونه‌ای برخورد کرد و رفتار کرد که سایر افراد احساس خوبی از بودن با ما کنند.

 

۳-  همیشه حوصله دارند

این افراد همیشه حوصله و صبر بالایی دارند و علاقه‌مند به شنیدن صحبت‌های افراد دیگر هستندو به سؤالات دیگران به‌خوبی جواب می‌دهند.

۴-  وضعیت آن‌ها در هرلحظه مشخص است.

دقیقاً معلوم است که می‌خواهندچه‌کار کنند و در وضعیت خاکستری به سر نمی‌برند.

۵-  طنز:

استفاده مؤثر از طنز به‌گونه‌ای که به شخصی و به قومیتی اهانت نشود. باید همچنین توجه داشت که هم‌راستا بودن طنز باارزش‌ها، باورها و ترجیحات مخاطبان، فراموش نگردد.

بهترین حالت برای بیان طنز، استفاده از تجربیات شخصی برای طنز می‌باشد. به طنزهای خود نخندید و اگر مخاطبان نخندید با استفاده از مطالب ارتباطی، به سراغ بیانات دیگر برویدو به‌گونه‌ای رفتار کنید که  انگار که اتفاقی نیفتاده است!

در بیان طنز به‌طورکلی توجه داشته باشید که:

به شخصیت و مشخصات سنی و شهری مخاطبان نخندید و مطبی را بیان نکنید که بعضی از مخاطبان از شما دلگیر شوند.

– از تجربه‌هایخنده‌دار خود استفاده کنید.

-کوتاه و مختصر و باشد.

استفاده از مواردی چون بیان قانون مورفی در اتفاقات روزمره، تجربیات خنده‌داروکارهایخنده‌دار مهندسی، می‌تواند برای سخنرانی جذاب  باشد.

۶- ایجاد  فضای صمیمی

یکی از مهم‌ترین معیارهای ارتباطی قوی سخنران با مخاطبان است چرا که مخاطبان را آرام کرده و احساس نزدیکی بیشتری با مخاطبان ایجاد می‌کند.

۷- حاضرجوابی:

یک سخنران شاد باید بتواند حاضرجواب باشد و به سؤالات و حتی تیکه انداختن مخاطبان خود به‌سرعت و با خنده و خوش‌رویی جواب دهد!

۸-  تند صحبت کردن

افراد بانشاطمعمولاً از میانگین افراد جامعه تندتر صحبت می‌کنند.

۹-  صدای رسا و واضح دارند

یک سخنران شاد باید بتواند با تمرین سازی صدا، صدایی رسا و واضح داشته باشد و بتواند تأثیرگذاری خود را بر مخاطب به‌راحتیانجام دهد.

برای داشتن صدایی رسا و واضح باید تمرینات صداسازی را که توسط نت‌های موسیقی انجام می‌شود اجرا گرد.

برای مشاهده و تمرین در زمینه، به سایت من به آدرس Ahmadfazeli.com رفته و فایل مربوط به صدا سازی را دانلود کنید.

۱۰- مطمئن صحبت می‌کنند

یک سخنران شاد در صحبت‌های خود تردید ندارد و با اطمینان و محکم و با اعتمادبه‌نفس صحبت می‌کند.

۱۱-  سعی در بهتر کردن همه‌چیز دارند

یک سخنران شاد، خود باید در انجام بعضی امور پیش‌قدم شده و آن‌ها را خود انجام دهد و با اینکار به مخاطبان این درس را بدهدکه َآن‌ها هم خودشان کارهای محوله را انجام دهند. مثلا در صورت خرابی، در ورودی سالن، خود شخصا موضوع را بررسی می کند!

۱۲-  واکنش سریع به محیط

یک سخنران شاد نسبت به تغییرات محیطی حساس  بوده و سریع‌ترین واکنش را از خود نشان می‌دهد.

 

در کل می‌توان گفت که یک سخنران بانشاطباید با ایجاد یکسری عادات خوب برای خود همانند زودتر بیدار شدن از خواب و ورزش کردن صبحگاهی و مطالعه کردن و … یک مسیر عصبی جدید برای خود ایجاد کندو خود را برای سریع‌تر شدن در همه امور آماده کند.

 

به اشتراک گذاری با دوستان