آموزش شخصیت شناسی به روش انیاگرام – گزارش جلسه هفتم  از چهارمین دوره تخصصی سخنرانی و مهارت های کلامی

 

هفتمین جلسه دوره تخصصی سخنرانی و مهارت های کلامی با موضوع آموزش شخصیت شناسی به روش انیاگرام در تاریخ ۱۳ مهر در مجموعه بیان ماندگار برگزار گردید.

این جلسه با حضور آقای مهندس فرهاد پیری متخصص NLP و شخصیت شناسی به روش انیاگرام، برگزار گردید.

 

چرا این مقاله را مشاهده نمی کنید؟  سخنرانی و مهارت های کلامی (گزارش ششمین جلسه از چهارمین دوره سخنرانی و مهارت های کلامی و ارتباطی)

 

آقای فرهاد پیر ی از اساتید مجموعه ما و برگزار کننده دوره های تخصصی  آموزش شخصیت شناسی و مشاور در مراکز مشاوره بزرگ تهران از جمله مرکز مشاوره دانشگاه تهران می باشد.

 

آموزش شخصیت شناسی

 

در این کلاس که آخرین جلسه از دوره تخصصی سخنرانی و مهارت های کلامی بود، به بررسی ۹ تیپ شخصیتی بر اساس شخصیت شناسی به روش انیاگرام پرداخته شد.

روش انیاگرام در شخصیت شناسی یکی از روش های جذاب و جامع در شناخت شخصیت افراد می باشد که توسط جورجیوف یکی از دانشمندان روسی پایه ریزی شد که بعد از او توسط فردی به نام نارن جو وارد مباحث روانشناسی شود. این روش در تمام دنیا در میان دانشگاهیان و روانشناسان، جایگاه و اهمیت ویژ ه ای دارد.

روش انیاگرام در اصل ترکیبی از مطالب عرفانی شرقی و مولوی شاعر بزرگ ما و روانشناسی مدرن می باشد.

اصل این روش بر این جمله بنا نهاده شده است که :

 

تا وقتی که انسان خود را به درستی نشناسد، هیچگاه قادر نخواهد بود به دیگران کمک کند .

 

البته این موضوع نیز در این روش بیان شده است که هر تیپی دارای نقاط قوت و ضعف می باشد و بر تیپ های دیگر ارجحیتی ندارد.

 

تیپ های شخصیتی در انیاگرام 

در روش انیاگرام، ۹ تیپ شخصیتی وجود دارد که می توان بطور مختصر آنها را بصورت زیر بیان کرد:

۱- اصلاح طلب : ایجاد تاثیر قوی بر دیگران، نکته سنج، نظم دهنده قوی، اصلاح کننده دیگران و عدم بروز احساسات برای دیگران

۲- مهر طلب: همیشه و در همه حال بدون چشم داشت به دیگران خدمت می کند، گوش دادن خوب به صحبت های دیگران، مهربان ، صحبت در مورد جزئیات زندگی

۳- شهرت طلب: بدنبال شهرت بودن، افراط در انجام کارها و مدیریت کم بود ن وفاداری

۴- هنر طلب: علاقه شدید به هنر، هنرمند و هنر دوست، درونگرا، به همدردی دیگران زیاد نیاز دارند، احساس این را دارند که توسط دیگران درک نمی شوند .

۵- دانش طلب: علاقه شدید به م طالعه، حرف کم زدن و تفکر زیاد، تحقیق کردن و دارای اطلاعات زیاد، قرار دادن تخصص و دانش خود برای دیگران

۶- عدالت طلب: قابل اطمینان و وفادار بودن،دوری از جنگ و کشمکش، بدنبال امنیت گشتن و دارای کارآیی بالا در امور مختلف

۷- تنوع طلب: علاقه به شور و هیجان و فعالیت های هیجان انگیز، دارای چند کار

۸- قدرت طلب: بدنبال تسلط بر دیگران، رک گو، تمایل شدید به دانستن تمایلات دیگران، تلاش در جهت گرفتن حقوق خود و دیگران، شهامت بالا و دارای روحبه مشاجره، بدنبال کسب و کار مستقل

۹- صلح طلب: بیان خوب، یک مشاور خوب، ایجاد آرامش به هر روشی، راحت گرفتن زندگی

 

آموزش شخصیت شناسی

 

قسمت هایی از آموزش شخصیت شناسی و معرفی روش انیاگرام را از زبان آقای فرهاد پیری مشاهده بفرمائید.

 

 

 

این نکته را باید در بحث شخصیت شناسی مورد توجه قرار داد و آن اینکه همه تیپ های ۹ گان شخصیتی بسیار در جای خود محترم و ارزشمند هستند و هیچ تیپی بر تیپ شخصیتی دیگر ارجحیت ندارد. ما باید تیپ شخصیتی خود را بشناسیم و با این شناخت در راه ایجاد ارتباطاتی قدرتمند، اثر بخش و اثر گذار قدم برداریم.

 

آموزش شخصیت شناسی

 

لحظاتی از کلاس انیاگرام را در مورد قول و قرارهایی در آموزش شخصیت شناسی از زبان آقای پیری مشاهده بفرمائید.

 

 

از مهمترین مزایای شناخت شخصیت خودمان در سخنرانی این می باشد که بدانیم در چه وضعیتی روحی و روانی قرار داریم و با توجه به این وضعیت چه تمرینات و فعالیت هایی را برای بهتر شدن سخنرانی و اثر بخشی بیشتر آن باید انجام داد.

 

آموزش شخصیت شناسی

 

هنگامی که بدانیم یک فرد درونگرا هستیم و علاقه بسیاری به تنهایی و مطالعه و فعالیت های غیر جمعی داریم، باید بتوانیم مهارت های سخنوری و کلامی خود را تقویت کنیم تا در صورت نیاز به صحبت در جمع و ابراز توانائی ها و قابلیت های خود، بتوانیم بطور موثر صحبت کنیم.

همینطور در مورد شخصیت های دیگر، این تحلیل باید صورت بگیرید تا بتوانیم نقاط قوت وضعف خود را پیدا کنیم تا خودمان را برای یک زندگی وکسب و کار اثر بخش آماده کنیم.

 

آموزش شخصیت شناسی

 

به اشتراک گذاری با دوستان