سخنرانی حرفه ای – تمرین 

در این قسمت از رادیو سخنرانی قصد داریم تا در مورد تمرینات یک سخنرانی حرفه ای صحبت کنیم.

برای اینکه یک سخنرانی حرفه ای و جذاب داشته باشیم باید بتوانیم تمریناتی را بطور منظم و پیوسته در دستور کار خود قرار دهیم.

در این فایل صوتی در مورد بعضی تمرینات سخنرانی حرفه ای  صحبت خواهیم کرد:

 

 

 

فایل صوتی را از طریق لینک زیر دانلود کنید .

طراحی سخنرانی

 

متن فایل صوتی مربوط به تمرینات سخنرانی 

 

به نام حضرت دوست که هر چه هست از اوست. با سلام و احترام خدمت شما دوست بزرگواری که این فایل صوتی رو می­شنوید.

یکی از سوالاتی که عموما پرسیده میشه از ما و عموما بیان میشه اینه که ما چیکار کنیم در حین سخنرانی نفس کم نیاریم؛ اینکه صحبت­های ما منقطع منقطع نشه و کلمات رو کامل ادا کنیم افعالی که آخر جملات بیان می­کنیم واضح باشند، کلمه­ای رو نخوریم، جمله­ای رو ناقص بیان نکنیم که شنونده آخر جمله رو نشنوه، چطور میتونیم پر نفس صحبت کنیم و اینکه کلمات رو و جملات رو کامل ادا بکنیم؟

تمرینات مختلفی رو قبل­ها در فایل­های صوتی مختلف بیان کردم اینکه بتونه کمک بکنه من به خوبی در حین سخنرانی نفس  بکشم و این تنفسم به خوبی باشه و مشکلی پیش نیاد و کلماتم منقطع منقطع نباشن و اینکه تمریناتی رو هم دادم که کلمات و جملات رو کامل ادا کنیم.

ببینید تمریناتی که الان اینجا بیان میکنم تمریناتی هستند که باید در طول روز، روزی چند دقیقه خیلی خلاصه حتی دو یا سه دقیقه ولی به طور مستمر و ادامه دار باید انجام بشه نه اینکه فقط برای روزهایی که جلسه دارین قبلش انجام بدین!

نخیر باید هر روز ادامه دار و مستمر انجام بدیم که هم تنفسمون قدرتمند بشه و هم اینکه کلمات رو دقیق و واضح و رسا بیان کنیم و آخر جملات و کلمات رو ندزدیم و از دید مخاطب شندیده بشه، کلمات و جملاتمون.

یکی از تمریناتی که باید انجام بدید بحث تنفس گیریه، اینکه باید بتونید خوب نفس بگیرید، مهمترین چیزی که باید رعایت بکنید تنفس دیافراگی یا تنفس شکمیه.

ما عموما از بالا تنه ­ی خودمون نفس میکشیم و بالاتنه شروع میکنه به حرکت کردن وقتی بالاتنه شروع میکنه به حرکت کردن اکسیژن کمی وارد بدن ما میشه و ما تند تند میخوایم که باز نفس بکشیم و همین باعث میشه که ما کلمات رو منقطع منقطع بیان بکنیم ولی وقتی که ما شکمی و دیافراگی تنفس می­کنیم قطعا کمک میکنه که فضای بیشتری از بدن ما وارد بشه و هنگامی که صحبت می­کنیم کلمات ما منقطع منقطع نباشه و ما کامل جمله رو بیان بکنیم در طول روز باید بتونیم بطور شکمی تنفس انجام بدیم یک تمرین ساده هست که میگیم که سه مرحله وجود داره و هر کدوم  ۴ ثانیه طول میکشه.

اولین مرحله اینه که عملیات دم؛ گرفتن نفس رو انجام بدید در ۴ ثانیه، ۱۰۰۱، ۱۰۰۲، ۱۰۰۳، ۱۰۰۴

در این ۴ ثانیه فقط شکم ما حرکت میکنه به سمت جلو بدون اینکه بالای تنه ­ی ما حرکت بکنه به سمت بالا، بچه ­های کوچیک رو دیدید که وقتی میخوان تنفس کنند شکمی تنفس میکنن یا حتی خود شما هنگامی که خوابیدید؛ دراز کشیدید و سرتون به سمت آسمونه توجه بکنید که اصلا بالاتنتون حرکت نمیکنه، فقط شکم و دیافراگم شما هست که حرکت میکنه و اکسیژن رو وارد بدنتون میکنه.

پس۴  ثانیه عملیات دم و ۴ ثانیه دوم بسیار مهمه و اون اکسیژنی که گرفتید رو در بدن خودتون نگه دارید ۱۰۰۵، ۱۰۰۶، ۱۰۰۷ و ۱۰۰۸  این باید انجام بشه برای اینکه کمک میکنه اکسیژن توسط گلبول­های قرمز به تمام نقاط بدن شما بره، اکسیژن وارد بشه و یک انرژی خوب و حس رو پیدا بکنید در ۴ ثانیه­ی بعد عملیات بازدم رو انجام بدید، ۱۰۰۹، ۱۰۱۰، ۱۰۱۱ و ۱۰۱۲.

حالا شکم شما خالی شده از اکسیژن این کار رو ۲ تا ۳ دقیقه هر روز انجام بدید تا بدن شما عادت بکنه به تنفس دیافراگی چونکه ما سال­هاست اینکار رو انجام ندادیم و از بالاتنه تنفس کردیم وقتی این کار رو شروع بکنید به انجام دادن، یک دردی رو در قسمت شکم بدن خودتون حس خواهید کرد که چیز عادیه چرا که دیافراگم شما هنوز خوب نمیتونه حرکت بکنه و جابجا بشه، سفت شده و با همین تنفس دیافراگی میتونید دیافراگم رو نرم کنید، ورزشش بدید و تا بتونید موقعیت تنفس، دیافراگی انجام بدید و کلمات رو کامل ادا کنید و منقطع منقطع بیان نکنید وقتی این تمرین رو انجام بدید در حین سخنرانی بطور ناخودآگاه بدن شما خودش تنظیم میشه و میتونید بصورت دیافراگمی شکمی تنفس کنید بالاتنه ­ای تنفس نکنید،

چندین هفته، چندین ماه هر روز دو تا سه دقیقه اینکار رو انجام بدید تا در ناخودآگاه شما این قرار بگیره که هنگام تنفس از بالا تنه تنفس نکنید که صحبت­های شما منقطع منقطع بشه بلکه از دیافراگتون تنفس بکنید و صحبت­هاتون کامل ادا بشه

پس این تمرین رو انجام بدید ۴ ثانیه عملیات دم و نفس گرفتن به کمک دیافراگم بدون حرکت بالا تنه، ۴ ثانیه نگه داشت این اکسیژن در بدن و ۴ ثانیه ­ی سوم خالی کردن اکسیژن و عملیات بازدم و فقط در این عملیات شکم شماست که حرکت میکنه و جلو و عقب میره بدون اینکه بالاتنه حرکت بکنه یادتون نره وقتی شما دراز کشیدید و صورت شما به سمت آسمونه فقط و فقط از طریق دیافراگم و شکمتونه میتونید تنفس بکیند .

حالا برای اینکه کلمات رو واضح و رسا بیان کنید یک تمرینی وجود داره به نام تمرین خودکار خیلی کمک میکنه که شما بتونید کلمات رو واضح بیان بکنید، روان و رسا ادا بکنید و در عین حال قدرت صدای شما رو قوی میکنه و دوام صدای شما رو  هم بیشتر میکنه یعنی به جای نیم ساعت میتونید ۳ تا ۴ ساعت هم صحبت بکنید اگر این تمرین رو مرتب انجام بدید.

یک خودکار بردارید این خودکارای بیک قدیمی اندازشون خوبه نسبتا ۱ سانتی متر وارد دهانتون کنید و با دندنتون بگیرید خودکار رو و حالا شروع کنید به صحبت کردن مثل الان من ولی کلمات رو تا جایی که امکان داره واضح ادا کنید فشار بیارید به دهان و حنجره خودتون و کلمات رو واضح ادا کنید اینجا.

چرا که هر چه بیشتر واضح ادا کنید و بیشتر انرژی مصرف کنید قطعا در حین صحبت کردن چون خودکار در دهان شما نیست واضح و رسا صحبت می­کنید این کمک میکنه که در حین صحبت کردن، کلمات رو واضح بیان کنید، قدرت صدای شما را بیشتر، دوام و طول مدت صحبت کردن شما رو بیشتر میکنه تمرین خودکار رو هر شب دو دقیقه تا سه دقیقه انجام بدید .

یک پاراگراف از یک کتاب را انتخاب کنید و شروع کنید به خوندن باسرعت کم ولی این خودکار انتهاش رو با دندون خودتون بگیرید و شروع کنید به صحبت کردن و تا میتونید انرژی مصرف کنید و کلمات رو رو واضح بیان کنین

با همین دو تا تمرین، تمرین تنفس دیافراگی و خودکار قطعا کلمات شما در حین صحبت کردن واضح و رساست و منقطع منقطع نخواهد شد و استرس و اضطراب هم نخواهید داشت چرا که ذهن شما برنامه ریزی شده که از طریق شکم تنفس کنید و اینکار به تمرین احتیاج داره کار دو سه روزه نیست کاریه که باید چندین هفته و چندین ماه انجام دهید. با انجام این تمرینات قطعا نتایج خوب اون رو خواهید دید،  تمرین تنفس دیافراگی و خودکار.

موفق و سخنور باشید و با بیانی جذاب و ماندگار الهام بخش زندگی دیگران باشید. احمدرضا فاضلی

به اشتراک گذاری با دوستان