افزایش مهارت ارائه و هوش کلامی با تمرین مترادف 

در این قسمت از رادیو بیان ماندگار قصد داریم تا در مورد یک تمرین خوب در افزایش مهارت ارائه و هوش کلامی صحبت کنیم.

 

رادیو سخنرانی

 

 

فایل صوتی را از طریق لینک زیر دانلود کنید .

طراحی سخنرانی

 

(مانند خیلی از اوقات در حین پیاده روی فایل صوتی را پر کرده ام )

 

متن فایل صوتی مربوط به هوش کلامی  

به نام حضرت دوست که هر چه هست از اوست. با سلام و احترام خدمت شما دوست بزرگواری که این فایل صوتی رو می­شنوید امیدوارم که روز خوبی رو شروع کرده باشید همراه با اتفاقات خوب و حس­های خوب اگر به اهدافتون و موفقیت­های بزرگی که حقتونه در زندگی فکر کنید قطعا روز خوبی رو خواهید داشت.

برای بسیاری از افراد این موضوع پیش اومده که در جلسات مختلف کاری یا همایش یا یک گفتگوی دونفره یا مشاوره حرف و کلمه کم بیارن اینکه، “به اصطلاح، مثلا، خدمت شما عارضم که” و خیلی از این جا پرکن­هایی که استفاده می­کنیم برای اینکه کلمه­ای رو بیاد بیاریم و در اون میان جملات خودمون قرار بدیم به نظر شما چکار کنیم که این حالت کمتر پیش بیاد و اصلا پیش نیاد؟

چون ما قراره که یک فرد موفق در سخنرانی؛ سخنوری بشیم و بتونیم صحبت­های خودمون رو و حرف دل خودمون رو به هر فردی بیان بکنیم چرا که اهداف بزرگ و موفقیت­های بزرگی در انتظار ماست و ما باید بتونیم توانمند بشیم در سخنوری و بتونیم خوب صحبت بکنیم.

یکی از کارهایی که می­تونید انجام بدید کار خیلی ساده­ایه اگر بتونید هفته­ ای دو سه بار یا اگر خیلی واقعا پیگیر هستید که بتونید واقعا موفق بشید هر روز اگر انجامش بدید قطعا میتونه موفقیت­های خیلی زیادی رو برای شما در یک مدت خیلی کوتاهی برای شما به ارمغان بیاره اینه که یک کلمه رو انتخاب بکنید و شروع بکنید به نوشتن مترادف­های اون کلمه، یا چیزهایی که کلماتی که به اون کلمه ربط دارند.

مثلا در مورد کلمه ­ی مفید شروع کنید نوشتن مترادف­های اون. مؤثر، اثربخش، اثرگذار، کاربردی، تاثیرگذار، تاثیربخش، فرح بخش و هرچیزی رو که به ذهنتون میرسه در مورد این کلمه ­ی مفید شروع کنید به نوشتن مترادف­هاش قطعا بیش از ده تا مترادف خواهید نوشت و یا اینکه یک کلمه رو انتخاب کنید و هر چیز که در مورد اون به ذهنتون میرسه و هر چیزی که اون رو نشون میده بنویسید.

مثلا اعتمادبه نفس، چه چیزی اعتمادبه نفس رو نشون میده یا اعتمادبه نفس به چه چیزی برمیگرده؟ اعتمادبه نفس میتونه قدرت باشه اینکه خوب صحبت کردن باشه، ارائه توانمندی­ ها باشه، استایل خوب باشه، صدای بلند باشه صدای بلند هم نشان از اعتمادبه نفس میده، میتونه خوب محکم ایستادن بر روی زمین باشه این هم نشون از اعتمادبه نفس میده، هر چیزی که نشون از اون کلمه میده رو بنویسید.

پس میتونید کلمه ­ای رو انتخاب کنید که مترادف­های اون رو بنویسید، حداقل ده مترادف و یا یک اصطلاح یک کلمه رو انتخاب کنید و هر چیزی که اون رو نشون میده مثل اعتمادبه نفس؛ چه چیزی اعتمادبه نفس رو نشون میده؟ یا پدر و مادر نماد چه چیزی هستند؟ یا سخنرانی از کلمه­ ی سخنرانی چه چیزی برداشت می­کنید؟ هر چیزی که از کلمه ­ی سخنرانی برداشت می­کنید رو بنویسید، میکروفن، سن، محکم ایستادن، زبان بدن، تکنیک­های سخنرانی، ساختار سخنرانی، ترس از سخنرانی، هر چیزی که به سخنرانی ارتباط داره و نشون از سخنرانی میده رو بنویسید.

پس یک کلمه رو انتخاب کنید و مترادف­های اون و چیزی که از اون برداشت میشه رو بنویسید اگر این کار رو هر روز انجام بدید قطعا ذهن شما مثل یک کتابخانه بعد از یک مدت کوتاه، بعد از ۴ هفته، ۵ هفته منظم و منظم میشه و واقعا در کلمات خودتون و در صحبت­های خودتون می­بینید که خیلی کمتر و کمتر حرف کم میارید.

موفق و سخنور باشید و با بیانی جذاب الهام بخش زندگی دیگران باشید. با تشکر احمدرضا فاضلی

به اشتراک گذاری با دوستان