افزایش قدرت سخنوری با استفاده از زبان بدن 

در این قسمت از رادیو بیان ماندگار قصد داریم تا در مورد استفاده از زبان بدن و افزایش مهارت سخنوری صحبت کنیم.

 

آموزش سخنرانی و فن بیان

 

http://dl.ahmadfazeli.com/Radio/Bayan_Mandegar_Radio/Zaban Badan.mp3

 

فایل صوتی را از طریق لینک زیر دانلود کنید .

طراحی سخنرانی

 

(مانند خیلی از اوقات در حین پیاده روی فایل صوتی را پر کرده ام )

 

متن فایل صوتی مربوط به افزایش قدرت سخنوری با استفاده از آموزش زبان بدن 

سلام سلام. صبح­ بخیر. امیدوارم که خوب باشید و یک صبح خوبی رو آغاز کرده باشید.

یک نکته، ورزش رو فراموش نکنید حتی اگر شده در یک پیاده­ روی ساده­ ی ساده حتما ورزش بکنید مثل همین الان که این فایل رو در حین پیاده­ روی، درحال ضبط کردن هستم.

یکی از نکاتی که می­تونه خیلی کمک بکنه توی بحث مدیریت ترس در ارتباطات و مخصوصا سخنرانی، بحث زبان بدنه. شماها در حین صحبت کردن با دیگران چقدر از دست­های خودتون برای بهتر فهم شدن مطالب استفاده می­کنید. دست­هاتون پایینه یا مثل بعضی­ها دست­ها در پشت قرار داره یا دست به سینه هستین یا دست­ها درهم ­گره هست یا نه دست­هاتون رو بالا میارین و هرجا که لازم باشه یک حرکت، متناسب با اون صحبت رو انجام میدین.

قطعا افرادی که از دست­های خودشون درحین صحبت استفاده می­کنند مثل همین الان من که درحال استفاده از یک دست خودم در حین صحبت کردن با شما پیاده ­روی هستم میتونن ارتباطات بهتری رو برقرار کنن، اثربخشی صحبت­های اونا بیشتر خواهد شد.

چراکه این دست­ها کمک میکنه که مطالب به خوبی فهمیده بشه و غیر از اون، اون چیزی که در دل ما هست هم بهتر دیده میشه و مخاطب، بهتر یک ارتباط خوبی رو با قلب ما و درون ما برقرار میکنه و این دست­ها وقتی که ازش استفاده می­کنین حرکت می­دین قطعا مغز شما هم تحت فشار قرار می­گیره و بهتر و بهتر صحبت می­کنید چراکه تمام بدن ما پر از اعصابه و قطعا استفاده از این و به قول یکی از دوستان هندل زدن با استفاده از دست­ها کمک می­کنه که مغز فعال بشه و کلمات مناسبی برای اون ارتباط کلامی رو ایجاد بکنه و شما بتونید بیان بکنید.

وقتی از دست­ها استفاده می­کنید، مغز شما این دستور رو میگیره که شما فردی هستین که اعتماد به نفس دارین، دارید صحبت می­کنید پس این اعتماد ­به­ نفس رو بیشتر و بیشتر و بهتر می­کنه و حس شما رو هم بهتر می­کنه.

بهترین کار برای این­که بتونید به‌طور ناخودآگاه از دست­هاتون حین سخرانی استفاده کنید تمرین روب­روی آیینه است. هر روز ۳۰ ثانیه، یک­ دقیقه، دودقیقه، سه­ دقیقه روبروی یک آیینه بایستید و یک صحبتی رو که قراره با دیگران انجام بدید رو با دست­های باز و اغراق ­آمیز انجام بدین مثل افرادی که دکلمه میخوندن، مثل بچه ­هایی که توی مدارس اگه یادتون باشه یا همین الانم دکلمه میخونن و از دست­های خودشون خیلی اغراق­ آمیز استفاده می­کنن برای این­که اون موضوع رو بهتر به مخاطب بفهمونن و حس خوب رو منتقل بکنن به همون صورت صحبت بکنید.

اغراق­ آمیز دست­هاتون رو چندین برابر حالت متعادل که استفاده می­کنید بالا ببرید، پایین ببرید و صحبت بکنید و قطعا در ارتباطات کلامی خودتون می­­بینید که چقدر خوب از این دست­ها دارید استفاده می­کنید البته این نکته رو هم بگم در تمرینات خودتون هرچقدر اغراق ­آمیز استفاده کنید زبان بدن رو، تاثیراتش رو بیشتر می­بینید چراکه در یک ارتباط کلامی، در سخنرانی قطعا به­ خاطر استرس­ها و تنش­هایی که وجود داره ما خیلی نمی­تونیم از دست­های خودمون مثل تمرینات خودمون استفاده کنیم و قطعا دست­های ما و حرکات ما درجای متعادل قرار می­گیره اگر توی تمریناتمون اغراق­ آمیز تمرین کرده باشیم.

این نکته ­ی مهمی هست که حتما داشته باشین. اغراق ­آمیز تمرین کردن حتی در یک آسانسوری که دوربین نداره و شما رو رصد نمی­کنه این صحبت کردن مقابل آیینه خیلی میتونه موثر باشه و قطعا نتایج خوبی رو برای شما خواهد داشت. اغراق ­آمیز تمرین کنید روبروی آیینه روزی حداقل یک­ دقیقه تا دودقیقه این­کار رو انجام بدین و قطعا نتایج خوب اون رو روی اعتمادبه­ نفس خودتون روی اثربخشی بیشتر صحبت­های خودتون خواهید دید و نقش زبان­ بدن رو در ارتباطات نادیده نگیرید.

ورزش رو هم فراموش نکنید. موفق و سخنور باشید و با بیانی جذاب، الهام­بخش زندگی دیگران باشیم. احمدرضا فاضلی

به اشتراک گذاری با دوستان