چه بخواهید، چه نخواهید، مردم در همان دو ثانیه اول که شما را می بینند یا ( اگر پشت خط تلفن هستید) صدایتان را می شنوند، برداشتی از شما خواهند داشت.

اگر از شما خوششان بیاید، اغلب ناخودآگاه متوجه بهترین جنبه های وجودیتان خواهند شدو به دنبال موقعیت هایی هستند که “نظر موافق” خود را به شما ابراز کنند!

اگر از شما خوششان نیاید، برعکس آن صدق می کند…

نیکلاس بوثمن، دانشکده علوم پزشکی دانشگاه هاروارد

 

 

 افرادی که در طول زمان کاری خود یا بهتر بگوئیم در طول زندگی خود با آنها در ارتباط هستید هر کدام حس برگزیده ای دارند.

اگر بتوانید این حس برگزیده را درک کنید آنگاه براحتی کلید قلب و مغز آنها را در اختیار خود خواهید گرفت.

 ایجاد ارتباط با دیگران یا پیوند با دیگران، یکی از مهمترین موضوعاتی است که انسان با آن از ابتدای خلقت سر و کار داشته است. فطرت ما بگونه ای توسط خداوند طرح ریزی شده است که باید در جمع همنوعان خود باشیم تا بتوانیم به کمال و آرزوی های خود برسیم.

بهمین دلیل باید بتوانیم با شناخت دقیق از علم ارتباطات، یک پیوند درست و منطقی و در راستای حس انسان دوستی خود داشته باشیم.

در این مقاله سعی داریم تا بیان کنیم که چرا لحظات اول یک ارتباط یا پیوند با دیگران بسیار ضروری است و در ادامه ارتباط و تداوم آن می تواند موثر و اثر بخش باشد.

 

 

چرا ثانیه های اول در اتباطات اجتماعی مهم هستند؟

وقت برای همه ما انسان ها ارزشمند است. در دنیای کنونی با توجه به شتاب و جنب و جوش زندگی امروزی و با تئجه به مهلت مقرری که برای هر کاری در نظر گرفته شده است، متاسفانه فرصتی را برای خوب شناختن همدیگر نداریم!

ما اغلب در عرض چند ثانیه و اغلب حتی قبل از اینکه کلمه ای بیان شود به دنبال تداعی شخصیت طرف مقابل و حدس و گمان های بسیار برای نحوه تفکر و رفتار طرف مقابل هستیم. تصمیم می گیریم که دوست شویم و صحبت را ادامه دهیم یا نه با کلمه ای ارتباط را قطع کنیم!

 

 

مطلب مهمی دیگری که وجود دارد طول مدت توجه انسان است.با توجه به آزمایشات صورت گرفته در کلینیک های مختلف رفتار شناسی و ارتباطات، دوره توجه فرد معمولی در حدود ۳۰ ثانیه می باشد!

توجه انسان مرتب از این شاخه به این شاخه می پرد و بدنبال تازگی می باشد و می خواهد که ارتباطی قطع شود و ارتباطی دیگر شکل گیرد!

اگر چیز جدیدی برای جلب توجه وجود نداشته باشد، قطعا توجه منحرف شده و ارتباط انجام نمی شود.

 

همین که این جمله آخر را خواندید، چشم خود را از روی صفحه کامپیوتر بر دارید و به جسمی که در کنار شما قرار دارد بیندازید،

بعد از چند ثانیه ( حدود ۱۰ ثانیه) می بینید که براحتی ذهن شما منحرف به سمتی غیر از مطالب این مقاله شده است!

 

علاوه بر اینکه با بتوانید جلب توجه کنید باید بتوانید توجه را با استفاده از تکنیک هایی تداوم ببخشید تا یک ارتباط قوی و موثر شکل گیرد.

با استفاده از خوش خلقی و یک چهره مصمم و مهربان، می توانید توجه را جلب کنید ولی بایستی بتوانید به کمک تکنیک های ایجاد تفاهم، توجه دیگران را حفظ نمائید.

توجه را می توان توسط سه عامل مهم و اصلی جلب نمود:

 

۱- حضور شما :

یعنی ظاهرتان چگونه است و چگونه تاثیر می گذارید.

 

 

۲- نگرشتان:

یعنی چه چیزی می گوئید، چگونه آن را بیان می کنید و تا چه اندازه جذابیت دارد.

 

۳- چه حسی را در مردم بر می انگیزید.

 

 

هنگامی که بتوانید براحتی توجه دیگران را جلب کنید قطعا خواهید توانست مسیر موفقیت و ایجاد ارتباطات درست و قدرتمند را برای خود هموار کنید.

البته متاسفانه در کشور ما، درباره این موضوع آموزش های لازم و ضروری وجود ندارد و بسیاری از ما، در ارتباطات خود در طول زمان دچار مشکل می شویم.

در مقاله بعدی سعی دارم تا در زمینه جلب توجه و حفظ آن و ایجاد تفاهم بیشتر با دیگران، با شما صحبت کنیم. همراه ما باشید.

 

دریافتن ” راز” موفقیت، چندان دشوار نیست، هر اندازه که روابطتان با دیگران بهتر شود، زندگی بهتری خواهید داشت.

 

به اشتراک گذاری با دوستان